ТЕМА: «Ритмічні інтонації. Н.А. Римський - Корсаков, «Три дива» опера «Казка про царя Салтана».
Мета: Продовжити вивчення теми "Інтонація"; розглянути ще один вид інтонаці: зображальні та виражальні інтонації та їх поєднання у музичному творі. Виховувати любов до вокальної музики, розвивати уміння її визначати; розвивати ритмічний слух, співацькі на вички, вміння аналізувати прослухану музику і розпові дати про неї, визначати почуттяякі може передавати музика; увагу. Виховувати культуру слу хання та відтворення музики, повагу до культурної спадщи ни свого народу, підтримувати бажання учнів брати активну участь у музикуванні на елементарних музичних інструментах. Розвивати навички імпровізації.
Виховувати естетичний смак, любов до народної пісні.
Під час проведення заняття розвиваються та удосконалюються мотиваційна, діяльнісна, інформаційна, соціокультурна компетентності.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
- Набути навичок які дадуть змогу відчувати зображальні та виражальні інтонації, розвиватимуть вміння аналізувати та виразно виконувати пісні;
- Збагачувати розмовну мову учнів новими термінами, висловлюваннями;
- Розвивати музичний слух, емоційні почуття, співацькі навички, уяву, фантазію;
- Розвивати музичний слух, емоційні почуття;
- Набувати навички імпровізації.
Обладнання: презентація з відеофрагментами, скрипка, шумові музичні інструменти, підручник «Музичне мистецтво» Л. Аристової, В. Сергієнко.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
поспівка «Різні діти» - виконання
Краса нікого не залишає байдужим.
Де б ми з нею не зустрічалися: в житті чи казці. Закрийте очі та послухайте.
Слухання музики: шум моря
Як ви вважаете , які звуки ви почули?
Слухання музики: Відеофрагмент 1
Вітер в морі повіває
І кораблик підганяє;
Він біжить по бурунах
На роздутих парусах.
Корабельники юрбою
Гомонять поміж собою.
Що за диво? Острівець
Був пустий з кінця в кінець,
А тепер на ньому місто,
Біля моря — добра пристань,
Вартові з гармат гримлять,
Кораблю пристать велять.…
І кораблик підганяє;
Він біжить по бурунах
На роздутих парусах.
Корабельники юрбою
Гомонять поміж собою.
Що за диво? Острівець
Був пустий з кінця в кінець,
А тепер на ньому місто,
Біля моря — добра пристань,
Вартові з гармат гримлять,
Кораблю пристать велять.…
- Як називається ця казка? Хто її автор?
- Дійсно, сьогодні на урок до нас на гостині завітала одна з казок О.С.Пушкіна. Але наша казка незвичайна - музична. А це означає, що головною дійовою особою в цій казці буде музика, яку написав російський композитор - казкар - Н.А. Римский-Корсаков. Давайте уявимо, що ми на чудовому острові Буяні, де відбуваються небачені чудеса. Які? Підкаже музика.
Повідомлення теми уроку.
Робота з підручником, с. 43 (розповідь про створення «Казки про царя Салтана»).
Слухання музики. Відеофрагмент № 2. Микола Римський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салтана». Тема Білки.
Робота з підручником.
- Ритмічна вправа, с. 44.
- Читання уривка з «Казки про царя Салтана». Про яку дійову особу казки йдеться?
Цар Салтан гостей вітає,
І частує, і питає:
«Звідки, гості, припливли?
У яких краях були?
Чи за морем все щасливо?
І яке на світі диво?»
Корабельники в одвіт:
«Ми об'їздили весь світ;
За морями все щасливо;
В світі ж ось яке є диво:
Острів серед хвиль лежить,
Місто там нове стоїть
З злотоверхими церквами,
З теремами та садами;
Там ялинка є густа,
Дім з кришталю огорта,
В домі білочка міститься,
Та така вже витівниця:
Все пісні вона співа
Та горішки розбива,
А горішки не простенькі —
В них шкарлупки золотенькі
Й смарагдове зеренце…
І частує, і питає:
«Звідки, гості, припливли?
У яких краях були?
Чи за морем все щасливо?
І яке на світі диво?»
Корабельники в одвіт:
«Ми об'їздили весь світ;
За морями все щасливо;
В світі ж ось яке є диво:
Острів серед хвиль лежить,
Місто там нове стоїть
З злотоверхими церквами,
З теремами та садами;
Там ялинка є густа,
Дім з кришталю огорта,
В домі білочка міститься,
Та така вже витівниця:
Все пісні вона співа
Та горішки розбива,
А горішки не простенькі —
В них шкарлупки золотенькі
Й смарагдове зеренце…
- Повторення музичних понять: лад, мелодія, ритм.
- Які почуття, передає музика (Лад). Чому композитор використав мелодію російської пісні«Во саду чи в городі» для того щоб змалювати образ Білки?
- Чи змінюється мелодія або вона повторюється? (Мелодія)
Я пропоную стати справжніми музикантами і виконати ритмічне супровід до пісні. (Ритм)
- Шумовий оркестр - ритмічне супровід до пісні.
Слухання музики. Чудо 2. Відеофрагмент № 3. Микола Римський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салтана». Тема Тридцяти трьох богатирів.
- Робота з підручником, с. 45.
- Читання уривка з «Казки про царя Салтана». Чи доповнює музика літературний образ?
Є на світі справжнє диво:
Море збуриться бурхливо,
Закипить та зареве,
Та на берег напливе,
Розіллється в шумовинні —
І лишаться на камінні,
В панцирах, мов жар зорі,
Тридцять три богатирі,
Та все велетні вродливі,
Добрі лицарі сміливі,
Йдуть дозором по землі
З Черномором на чолі.
Це вже диво — справжнє диво
Кожен скаже справедливо!..
Море збуриться бурхливо,
Закипить та зареве,
Та на берег напливе,
Розіллється в шумовинні —
І лишаться на камінні,
В панцирах, мов жар зорі,
Тридцять три богатирі,
Та все велетні вродливі,
Добрі лицарі сміливі,
Йдуть дозором по землі
З Черномором на чолі.
Це вже диво — справжнє диво
Кожен скаже справедливо!..
- Для якого казкового героя написана ця музика?
- Повторення музичних понять: темп, динаміка, динаміка.
- Вона звучить швидко чи повільно? (Темп)
- Тихо або голосно? (Динаміка)
- Якими малюють казки билинних богатирів?
Хлопчаки я пропоную вам перетвориться в богатирів, захисників рідної землі.
- Дихальні вправи.
Слухання музики. Чудо 3. Відеофрагмент № 4. Микола Римський-Корсаков «Три дива» з опери «Казка про царя Салта на». Тема Царівни Лебідь.
- Читання уривка з «Казки про царя Салтана».
Десь на світі є царівна,
Та такої красоти,
Що й очей не відвести:
Денне світло затіняє,
А вночі, як сонце, сяє,
Місяць у косі блищить,
На чолі зоря горить.
А сама вона, як пава,
Походжає величаво,
Як розмову поведе —
Наче горлиця гуде.
Кожен скаже справедливо:
Це вже диво — справжнє диво…
Та такої красоти,
Що й очей не відвести:
Денне світло затіняє,
А вночі, як сонце, сяє,
Місяць у косі блищить,
На чолі зоря горить.
А сама вона, як пава,
Походжає величаво,
Як розмову поведе —
Наче горлиця гуде.
Кожен скаже справедливо:
Це вже диво — справжнє диво…
- Повторення музичних понять: тембр.
- Послухайте музичний фрагмент і визначте які музичні інструменти його виконують? (Тембр)
- Передайте в русі образ Царівни – Лебідь.
- Пластичне інтонування.
А тепер нам з вами треба буде передати красу мелодії її виразність. Вивчення пісні. Слова Володимира Кленца, музика Василя Попович
«Співучій колобок» - розучування, виконання з солістом.
1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.
2. Робота над піснею.
7. Підсумок уроку.
Краса нікого не залишає байдужими? Де б ми з нею не зустрічалися. Нам з вами потрібно тільки навчиться її бачити і берегти.
Немає коментарів:
Дописати коментар