Тема: Різновиди музичних інструментів
Мета: - формувати увагу, пам’ять, образне мислення в процесі слухання музичних творів, вивчення музичних інструментів, їх якостей та властивостей;
- розвивати ритмічний слух, дрібну моторику кистей рук та різних груп великих м’язів, вокально-хорові властивості учнів;
- коригувати загальну моторику, рухову координацію, артикуляційний апарат, чуттєво-емоційну сферу школярів, музикотерапія;
- виховувати пізнавальний інтерес до вивчення музичних інструментів, дисциплінованість, організованість, взаєморозуміння в колективі, творчу активність, любов до музичного мистецтва, позитивний настрій та самопочуття.
Методи: розповідь, роз’яснення, наочно-слуховий показ, демонстрація, спостереження, порівняння, аналіз, емоційна драматургія, опитування, узагальнення, практичний, творчий.
Тип уроку: комбінований
Наочність та обладнання: портрет композитора Петра Чайковського, фортепіано, дитячі шумові музичні інструменти, ноутбук, підсилювач та колонки, аудіо запис творів Петра Чайковського зі збірки «Дитячий альбом» («Гра в конячки», «Солодка мрія», «Полька», «Вальс», «Марш дерев’яних солдатиків», «Неаполітанський танок»), відеозапис пісні-гри Ганни Чубач «Баранці», аудіо запис, текст та нотний запис пісні Наталії Май «Перший раз у перший клас», відеозапис пісні-руханки «Сердився мороз», повітряні кульки.
Ключові терміни: клавішні, струнні, духові та ударні групи інструментів, композитор, марш, танок, вальс, пісня.
Час уроку: 35 хвилин.
Структура уроку
І. Організаційний момент (2 хв)
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)
ІІІ. Мотивація навчання, повідомлення теми уроку (5 хв)
ІV. Сприйняття нового навчального матеріалу (4 хв)
V. Виконання пісні (4 хв)
VІ. Розучування та музикування пісні-руханки (7 хв)
VІІ. Узагальнення та систематизація набутих знань та умінь учнів (5 хв)
VІІІ. Підсумок уроку та враження учнів (3 хв)
Всього: 35 хвилин
Хід уроку
І. Організаційний момент (2 хв)
Музичне привітання, облік відвідування, налаштування на урок.
Музичне вітання:
Добрий (оплески руками) день (удар по ногах);
Добрий (оплески руками) день (удар по плечах навхрест);
Добрий (оплески руками) день (махаємо руками угорі).
Настрій як? (відповіді)
Виконання привітання у змінах темпу.
Вправа на увагу: плечі, коліна, вгорі… (на онові ритмічного привітання) .
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)
Дихальні вправи:
- здуваємо листячко;
- задуваємо свічку;
- глибокий вдих носом,руки догори - видих через рот на «ХА», руки донизу.
Артикуляційні вправи:
- надуваємо щічки;
- тикаємо язичком;
- оберти язичком;
- розтягнута усмішка «зубки»;
- вітер шелестить «ш-ш-ш»;
- звенить маленький комарик «з-з-з»;
- великий жук «ж-ж-ж»;
- маленька машинка (бр-р-р) (губами);
- заблукали у лісі «а-у».
Виконання пісні-гри
«Баранці» (Г. Чубач) - виконання з рухами.
ІІІ. Мотивація навчання, повідомлення теми уроку (5 хв)
Подивіться, скільки музичних інструментів лежить на столі! Сьогодні ми дізнаємося, які ж є різновиди музичних інструментів.
Ознайомлення з інструментами:
- струни є – СТРУННІ (гітара);
- клавіші є – КЛАВІШНІ (піаніно, баян);
- треба ударяти – УДАРНІ (дзвіночок, маракас, барабан);
- треба дути повітря – ДУХОВІ (сопілки).
ІV. Сприйняття нового навчального матеріалу (4 хв)
Яким чином ці інструменти звучать у музикантів? Сьогодні нам допоможуть у цьому розібратися твори композитора Петра Чайковського. Він створив збврку для дітей, яку назвав «Дитячий альбом». Послухаємо кілька п’єс і впізнаємо, які ж інструменти звучать.
Слухання музики:
- «Гра в конячки» (ф-но) (0:20), (діти полюбляють гратися, однією з розповсюджених ігор є гоа в конячки);
- «Гра в конячки» (гітара) (0:10);
- «Полька» (дудочка, дзвіночки) (0:17);
Яки чином ще звучать дзвони ми дізнаємося з наступного твору.
(дитячі мрії найсолодші, а ви про щось мрієте? Закриваємо очі, мріємо та слухаємо)
- «Солодка мрія» (дзвони) (0:41).
V. Виконання пісні (4 хв)
Дітки, а яку ми співаємо пісню, де згадуємо дзвіночок? (відповіді учнів)
«Перший раз у перший клас» (Н.Май)
Повторення слів та виконання пісні.
VІ. Розучування та музикування пісні-руханки (7 хв)
Давайте, побудемо з вами музикантами.
Хто хоче пограти на музичних інструментах?
Для цього нам треба згадати, які ж різновиди інструментів ви запам’ятали.
(клавішні, струнні, духові, ударні; вчитель роздає дітям інструменти, а вони аналізують, який це різновид).
Вивчення рухів руханки «Сердився мороз».
Виконання:
Вступ: - повороти в сторони.
1 Куплет:
- Потерти ручками плечі «мороз»;
- Дмухаємо холодом;
- надуваємо щоки;
Приспів:
- тупаємо ніжками;
- Кружляємо з інструментами;
Програш:
- грають усі на інструментах;
2 куплет:
- виставляємо по черзі ніжки вперед;
- хапаємо себе за носик, за щічку.
Приспів: той самий.
Програш: грають усі.
Приспів: той самий.
Програш: грають усі.
(Оплески собі, складаємо інструменти).
VІІ. Узагальнення та систематизація набутих знань та умінь (5 хв)
Дякую вам, ви справжні молодці! І, напевно, запам’ятали, які є різновиди інструментів? (відповіді учнів)
Зараз ми ще виконаємо незвичайні завдання під музику Петра Чайковського.
Під МАРШ ми будемо крокувати один за одним по колу.
ТАНОК – треба по колу один за одним бігти маленькими кроками, а потім підстрибувати.
ВАЛЬС – довільно кружляємо.
А через те, що ви сьогодні на уроці великі молодці, я приготувала для вас сюрприз (вручення дітям повітряних кульок).
Виконання ритмічного попурі з кульками.
«Марш дерев’яних солдатиків» (0:33);
«Неаполітанський танок» (0:35);
«Вальс» (0:38).
VІІІ. Підсумок уроку та враження учнів (3 хв)
(діти стають півколом біля вчителя)
Чим ми займалися на уроці? (відповіді)
Що вам найбільше сподобалося? (відповіді)
Який тепер настрій? (відповіді)
Ритмічне прощання:
До зустрічі (оплески руками, удар по ногах);
До зустрічі (оплески руками, удар по плечах навхрест);
До зустрічі (оплески руками, махаємо руками угорі).
На цьому урок завершено. Дякую за увагу! До зустрічі!
джерело
джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар