Johann Sebastian Bach - Piano Partita No. 2 In C Minor, BWV 826 - Martha Argerich
дочки Баха
Одна з дочок - Елізабет Юліана Фридерика вийшла заміж за одного з учнів Баха. Цей факт примітний тим, що саме вона продовжила рід Бахов до наших днів. Нащадки Іоганна Себастьяна Баха по її лінії живуть зараз десь в Америці.
Три її сестри залишилися старими дівами. Всі вони бідували. Відомо, що Бетховен свого часу брав участь у благодійних концертах на користь зовсім зубожілій останньою залишилася в живих дочки Баха. Її звали Регіна Сусанна.
сини Баха
Що стосується шести синів Баха, то вектор їх кар'єри було поставлено професією батька, діда і взагалі всієї музичної династією Бахов.
Тобто все сини Баха стали музикантами.
Їх успіхи на цьому поприщі були неоднаковими, що абсолютно закономірно. Але в цілому можна тільки здивуватися педагогічної обдарованості їх батька (Бах сам займався музичною освітою своїх дітей). Адже четверо з його дітей не просто стали хорошими музикантами, вони вплинули на розвиток європейської музики, і їх біографії є у всіх енциклопедіях. Навряд чи знайдеться хоч один інший батько, який може похвалитися ТАКИМИ результатами свого виховання.
Вільгельм Фрідеман Бах ( "галльський Бах")
Він був першим, старшим і найулюбленішим сином Баха, і прославився як віртуозний клавесиніст, композитор і легендарний органіст. Батько дав йому чудову музичну підготовку.
До сих пір діти всього світу вчаться грати на фортепіано за збірником инвенций, прелюдій і інших п'єс, які Йоганн Себастьян Бах написав для свого первістка (він називається "Нотна книжечка Вільгельма Фрідемана Баха"). Крім того, Вільгельм Фрідеман здобув юридичну університетську освіту (як і його брати), і взагалі був здатним людиною.
Але його імпульсивна і безладна натура заважала йому досягти висот у своїй кар'єрі. Після смерті батька, який завжди контролював його службове просування, він пустився у всі тяжкі, і в підсумку помер в бідності, залишивши вдову і дочка без засобів до існування. Його могила загублена.
Однак ж серед синів Баха вважалося, що тільки він один наблизився по таланту і вченості до їх великому батькові. До речі, він був дуже на нього схожий.
Вільгельму Фрідеманн дісталася велика частина безцінних рукописів його батька, до яких він ставився вкрай безладно: то видавав їх за свої твори, то роздавав рукописи батька в рахунок своїх боргів, то взагалі забував дорогоцінний архів на старій квартирі при переїзді. "Завдяки" йому, багато рукописів його великого батька були загублені.
Карл Філіпп Емануель Бах ( "берлінський" або "гамбурзький Бах")
За життя сам Йоганн Себастьян Бах не знав такої слави, якої досяг цей його син. Якщо для нас "Бах" - це, звичайно ж, Йоганн Себастьян, то для меломана другої половини 18 століття це ім'я мало на увазі тільки Карла Філіпа.
Він був знаменитим клавесиніст і взагалі майстром на всі руки. Гайдн і Моцарт вважали його композиторський рівень недосяжним для себе. "Ми всі діти, а він батько", - захоплено говорив про нього Моцарт. Карл Філіп Бах зробив сильний вплив і на Бетховена, що видно в його Патетичної і Місячної сонати.
Йоганн Крістоф Фрідріх Бах ( «бюккебургскій Бах»)
Цей син Баха був дитиною від його другого шлюбу, і він виявився в тіні своїх більш обдарованих братів.
Він успадкував деякі риси характеру свого батька: чи не був тщестлавен, відрізнявся сумлінністю і працьовитістю, був хорошим сім'янином і багатодітним батьком.
До речі, один з його синів (єдиний з онуків Йоганна Себастьяна Баха) став професійним музикантом.
45 років він прослужив в якості капельмейстера на одному місці - в німецькому місті Бюккебурге при дворі графа Шаумбург-Ліппе, і користувався великою повагою всіх, хто його знав.
Але його музична обдарованість поступалася його працьовитості.
Йоганн Крістоф Бах ( "міланський" або "лондонський Бах").
Його портрет написав сам Томас Гейнсборо.
Цей Бах був молодшим сином Йоганна Себастьяна. Він був дуже знаменитим і популярним композитором за життя, складати в модному "галантному" стилі.
Йоганн Крістоф далі всіх своїх родичів відійшов від сімейних традицій. По-перше, він на відміну від всіх інших Бахов, постійно жили в Німеччині, шукав щастя за кордоном і жив спочатку в Мілані, а потім в Лондоні.
По-друге, він відрікся від протестантської релігії і хрестився в католицтві, за що був засуджений сім'єю. І по-третє, він єдиний з усіх Бахов складав опери.
Його дуже любив як композитора і людини Моцарт, який в юності копіював його стиль.
Природа відпочила на двох, що залишилися синів Баха.
Готфрід Генріх Бах
Він страждав на слабоумство, хоча був дуже обдарований музично і добре грав на клавесині. У родині ставилися до нього з любов'ю, і після смерті батька він до кінця своїх днів жив у будинку старшої сестри.
Йоганн Готфрід Бернхард Бах
Цей син відмінно ілюструє відоме прислів'я "в сім'ї не без виродка". Він теж був музикантом (органістом), але був схильний до авантюрного способу життя, і приніс багато страждань батька. Він був гравцем і гульвіси, ігнорував свої службові обов'язки, брав у кого тільки можна гроші в борг і нікому не віддавав. Його батька доводилося давати пояснення з обуреним начальством сина і оплачувати всі його борги.
В результаті Готфрід кинув чергову роботу, на яку його прилаштував батько, і зник з поля зору сім'ї на рік. Пошуки ні до чого не привели. Через рік Йоганн Себастьян отримав повідомлення про смерть сина. Готфрід Бернхарду було 24 роки.
Постскриптум з ложкою дьогтю
Всі діти Баха (виключаючи блудного Готфріда) були дружні між собою і завжди підтримували один одного.
І так само дружно вони кинули напризволяще свою матір і мачуху - другу дружину свого батька Анну Магдалену, коли Йоганн Себастьян помер. Вона залишилася одна з трьома маленькими доньками на руках, була виселена зі службового житла в маленьку квартирку на околиці Лейпцига, і жила фактично на подаяння сусідів.
Пізніше вона захворіла і закінчила свої дні в місцевій богадільні в 59 років. Її сини і пасинки, яких вона виростила (всього вона народила 13 дітей), в цей час займали престижні і грошові посади, але ніхто не надіслав їй навіть талера. Цей факт зовсім не піддається поясненню.
Де її могила - невідомо, оскільки вона була похована в загальному похованні для жебраків.
Це якось затьмарює все блискучі заслуги синів Баха.
Проте, вони створили в музиці новий стиль і затьмарили славу свого батька. Але коли на початку 19 століття була повернута до публіки музика Йоганна Себастьяна Баха, ситуація змінилася на протилежну: тінь його генія на сто років накрила творчість його синів. Тільки в середині 20 століття почалася систематизація їх спадщини, видання нот і записи музики.
портрети містяться тут: джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар