середа, 5 січня 2022 р.

Давній ритуал колядування

 Коляда. Худ. Олег Шупляк 

Лунниця. А що звечіра (колядка з Полтавщини). Картини Олега Шупляка. Виконує гурт "Лунниця".


Коляда - старе слов'янське свято на честь повороту Сонця на весну.
Олег Шупляк «Політ Вакули (М.В. Гоголь)"
Давній ритуал колядування, відомий багатьом індоєвропейським народам, був ритуалом «Дідів». Вважалося, що «Діди» є своєрідними посередниками між світом живих і «тим» світом, який, за уявленням людей, був населений різними потойбічними істотами — язичницькими богами, духами, що впливали на явища природи чи навіть управляли ними, а також людським життям і смертю.
Олег Шупляк «Смерекові мрії»
Тому без звернення по допомогу до предків-покійників не обходилася жодна важлива подія чи ритуал у житті традиційної общини.
Олег Шупляк «Родина»
Щонайменше раз на рік «Діди» ненадовго поверталися до світу живих. Це траплялося в таємничу й сакральну пору — період, коли кінець сонячного року стикався з його початком.
Олег Шупляк «У зимових снах»
Уночі на переламі часу «Діди» «відвідували» своїх живих однокровників з метою привернути добро й багатство до кожної родини і тим, власне, зробити хід року, що настає, удалим для селянина. 
Олег Шупляк «Рідні домівки»
Ритуал обходу дворів у давнину, очевидно, здійснювали служителі язичницького культу: жерці, волхви, які перевтілювалися в образ вихідців з «того» світу. «Діди», у розумінні людей давніх часів, це завжди старі чоловіки, що прийшли здалеку.
Олег Шупляк «Обереги»
Саме тому обхідні ритуали згодом стали прерогативою тільки чоловічих та парубочих громад; роль колишнього головного жерця перебрав на себе колядний отаман, що в Україні звався Березою.
До сьогодні традиція чоловічого колядування-щедрування збереглася в деяких районах Карпат, а в інших регіонах — у ритуалі водіння «Кози».Тому обов’язковими зовнішніми ознаками колядників були: сива борода та маска білого кольору на обличчі з великими страшними зубами, а неодмінним атрибутом — посох. 

Олег Шупляк «Коляда»

Одяг і поведінка «Дідів» теж відповідали уявленням про «той» світ. Так, убранням колядників слугувало старе дрантя. «Діди» поводили себе досить незвичайно, навіть непристойно: могли зчинити галас, украсти чи перевернути в хаті все «догори дном», зняти й перенести на сусідню вулицю хазяйські ворота чи хвіртку тощо. 

Олег Шупляк «Дух Різдва»
Але ж «той» світ і його вихідці, за уявленням пращурів, мали в усьому бути протилежними світу живих.

Цим пояснювалося на диво шанобливе ставлення як до їхніх дій та зовнішності, так і, головне, до сакральних канонічних текстів, що проспівувалися колядниками на спеціальну мелодію, яка звучала лише в цей відтинок часу і більше ніколи в році не повторювалася.

РІЗДВО. Animated Christmas Cards.

Немає коментарів:

Дописати коментар