У цей день 230 років тому помер Вольфганг Амадей Моцарт.
Історія хвороби і причина смерті композитора досі викликає багато запитань і стає причиною здогадок і вигадок.
Відомо, що 20 листопада 1791 року у Моцарта раптова почалася лихоманка. Його ноги і руки сильно розпухли, згодом він впав у кому. У свідоцтві про смерть вказано, що він помер від тяжкої міліарної лихоманки. Яка конкретно хвороба звела Моцарта у могилу, залишалося загадкою останні 200 років.
У 2000 році після ретельної детективної роботи група американських вчених припустила, що Моцарт помер від ревматичної лихоманки, спричиненої стрептококовою інфекцією. Симптоми, описані у спогадах сучасників Моцарта, дали ключі до розгадки. Ревматична лихоманка викликає ослаблення серця, що може пояснити набряклі кінцівки Моцарта. Без антибіотиків така інфекція неминуче призвела б до смерті
У 2009 році нідерландський вчений Річард Зегерс ретельно вивчив документи, що збереглися, і дійшов висновку, що Моцарт страждав від фарингіту, інфекції горла з такими симптомами, як судоми, лихоманка, висип і опухла шия. Невістка Моцарта Софі Хейбель описала ці симптоми. У реєстрі смертей у Відні за зиму 1791 перераховано кілька смертей, викликаних цією хворобою.
Якою б не була причина смерті Моцарта, вона настала надто рано. Ще 7 жовтня 1791 року щасливий Моцарт писав дружині про винятковий успіх його «Чарівної флейти»:
«Сальєрі слухав і дивився з найбільшою увагою і, починаючи з увертюри і закінчуючи останнім хором, не було такого місця, з приводу якого в нього не вирвалося «браво» або «белло». Подяки за доставлену втіху не було кінця!»
Через місяць після написання цього листа Моцарт диригував своїм останнім завершеним твором – «Маленькою масонською кантатою». Ще через 20 днів Моцарт помер, залишивши незавершеним «Реквієм», де були готові тільки дві перші частини.
Щоб не втрачати гонорар за роботу, дружина композитора Констанція доручила завершити «Реквієм» учням Моцарта. Так Зюссмаєр і Фрейштадлер закінчили фугу в Kyrie. Ейблер і Зюссмаєр заповнили чернетки відповідно до інструкцій Моцарта, а Зюссмаєр дописав музику в Sanctus, Benedictus й Agnus Dei
Немає коментарів:
Дописати коментар