понеділок, 30 вересня 2024 р.

Міжнародний день музики 2024

 

1 жовтня у світі щорічно відзначається Міжнародний день музики, який було засновано за ініціативою Міжнародної музичної ради (IMC) при ЮНЕСКО.
Таке рішення було прийнято в 1973 р. в Лозанні на 15-й Генеральній асамблеї Міжнародної музичної ради. 49 років тому 1 жовтня було проведено перший Міжнародний день музики.
Метою свята є поширення музичного мистецтва в усіх прошарках суспільства, реалізація ідеалів миру і дружби між народами, розвиток культур, обмін досвідом і взаємним шанобливим ставленням до естетичних цінностей один одного.
У цей день у світі влаштовуються концерти, на яких звучать кращі музичні твори.
Вітаємо всіх творців музики, виконавців і слухачів.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
Фото з Інтернету.

Терпи, терпи — терпець тебе шліфує

 




Вибране 1h 
День Терпіли* чи День учителя (День працівників освіти)?!
• Терпи, терпи — терпець тебе шліфує…
Василь Стус
Совок не тільки спаплюжив День міжнародної солідарності трудящих 1 травня, перетворивши його на публічну демонстрацію лояльності до компартійної влади на параді з лозунгом «Мир, труд, май».
Не лише перетворив Міжнародний день боротьби за права жінок 8 березня на «свято весни, любові та краси, свято, на якому вшановують жінку».
А й Всесвітній день вчителя у нас по суті ще з радянських часів перетворився на День Терпіли.
Промоніторьте, що найчастіше бажають нам у цей день вчителіважливіки усіх мастей.
Вони, як правило, після нещирих слів «вдячності», бажають нам терпіння(терплячості).
Бо, як іронічно пише Анна Наумова, «раби ще й жалітися не мають права, а повинні завжди радісно віддавати серце і інший лівер, а то лівероотримувачам невдобно».
Тому періодично на сторінки освітян чи про освітян приходять якісь пані з коментарями про те, що «гроші в сім'ї не головне, головне, щоб той чоловік серце віддавав дітям». Мова йде не про її власного чоловіка, а про чоловіка, який працює вихователем в дитячому садочку з її дітьми. Бо то ж не її чоловік, а її чоловік не дурний працювати там за копійки.
Звісно, дуже легко говорити про терпіння, коли бідуєш не ти... Не тобі ж терпіти та з останніх сил перти плуга.
Не бажайте освітянам терпіння(терплячості)!
Бажайте їм сміливості і впертості нарешті зробити все, щоб не було потреби терпіти освітні маразми, малограмотних і злодійкуватих «очільників», місцевих самодурів та спритників-рехворматорів.
Я за терпіння, яке є синонімом слова наполегливість.
Звісно, треба мати терпіння, пристрасть та наполегливість, щоб досягти б успіху в боротьбі за свої права та людську гідність.
Та і щоб просто йти до мети, бо «у нас нема зерна неправди за собою» (Тарас Шевченко) через тернії до зірок, щоб врешті-решт добитися свого.
І слід бути терплячим і наполегливим, щоб побачити, куди все ж таки приведе стежка знань кожного учня.
От таке терпіння притягує успіх та щастя.

Не бажайте вчителям терпіння.
Бажайте їй сміливості і впертості зробити все, щоб не терпіти наругу над собою.
Звісно, не всі готові до дорослих дискусій та непростих рішень.
Але… Всесвітній день вчителя (англ. World Teachers' Day), який відзначають 5 жовтня, це не «красный день календаря», а день боротьби за права всіх учасників освітнього процесу. «Цінувати голоси вчителів: до нового соціального контракту на освіту», це тема цьогорічного World Teachers' Day.
*Терпіла — той, хто змирився та мовчить, терплячи; особа, котра постійно йде на компроміси.


Звісно, вчителювання часто не схоже на звичайну роботу! Але все-таки це робота, яку слід виконувати професійно, без фанатизму і за належну оплату.
Звісно, вчителювання – це робота з елементами творчості та з правом на мрію.
Так, тут є можливість зануритись у чарівний світ дитинства.
Але…ви не ставали учителем, заради того, щоб жити самозреченням та нехтувати собою.
І любов’ю до дітей нам точно не треба прикривати свою неготовність виборювати право на належний рівень життя, свободу творчості, щастя на робочому місці тощо.

неділя, 29 вересня 2024 р.

Валентин Сильвестров

 

Валентин Сильвестров.
Валентин Сильвестров, Іван Марчук з донькою Богданою Півненко, скрипалькою, "українською Паганіні в спідниці".

30 вересня виповнюється 87 років Валентину Сильвестрову - митцю світового рівня, всесвітньо відомому українському композитору, народному артисту України, лавреату Шевченківської премії, міжнародних премій, багатьох нагород і відзнак (https://www.facebook.com/v.silvestrov/ ).
У минулому році в Швеції під час нагородження нобелівських лавреатів Королівський філармонічний оркестр виконав твір "Вечірня серенада" з циклу "Тиха музика", створений Валентином Сильвестровим.
"Коли позбутися манії величі, коли ти не любиш себе більше за музику, тоді можна створити щось справжнє.", - вважає Валентин Сильвестров.
У 2022 р. вийшов у прокат документальний фільм "В. Сильвестров" режисера Сергія Буковського.
Народився майбутній композитор в Києві в родині інженера і вчительки. Незважаючи на немузичні професії батьків, атмосфера в родині була творчою, батько грав на різних музичних інструментах, мама співала в хорі, знала нотну грамоту.
Вчитися музиці майбутній композитор почав лише в 15 років. У 1956 р. став студентом Київського інженерно-будівельного інституту, а через два роки вступив до Київської державної консерваторії, яку закінчив у 1963 р. за фахом композиція по класу Б. Лятошинського.
Його ранні твори були в авангарді академічної музики 1960-х рр., що ніяк не вписувалося в соціалістичний реалізм chch.
Було в житті композитора різне: абсолютне нерозуміння "навколокультурних" діячів, ігнорування видавництв, виключення зі Спілки композиторів СРСР. Але було і є визнання виконавців і слухачів у нас і за кордоном. Творчість композитора за кордоном широко відома – уже з 1960-х років музика Валентина Сильвестрова звучить на міжнародних фестивалях, його твори входять до репертуару відомих оркестрів і виконавців, щорічно виходять друком у багатьох престижних закордонних видавництвах.
Валентин Сильвестров - визначна постать світової музики. Успіх В. Сильвестрова на Заході пов'язаний з тим, що в 60-70 роки він єдиний з українських авторів зміг пробити "залізну завісу".
"Якби мене попросили назвати ім’я сучасного композитора, то першим я сказав би ім’я Сильвестрова. Валентин - безумовно найцікавіший композитор сучасності, навіть якщо більшості дано зрозуміти це набагато пізніше.", - Арво Пярт, естонський композитор.
Валентин Сильвестров має чітку громадянську позицію, він підтримував акції протесту в Києві 2004 і 2013-14 років, пояснюючи це так: "Я все ж таки, як і будь-яка інша творча людина, більше індивідуаліст по своїй природі. Але наступає такий момент, коли просто неможливо не вийти". Його відповідь на перші вбивства на Майдані - музична посвята Сергію Нігояну.
Як відгук на події в Бучі Валентин Сильвестров написав новий музичний твір.
З початку повномасштабної війни рашистів в Україні композитор до останнього не хотів залишати рідний Київ. Але під тиском друзів і родичів він таки погодився переїхати до Берліна. "У наш час музика повинна переходити в режим тиші, режим молитви і якогось тихого, мирного дня. Музика повинна показувати, яка тендітна наша цивілізація з усією її силою. У наші дні значення малого збільшується, тому що велич цивілізації спирається на мале. Якщо мале правдиве, то і ця велич правдива.", - Валентин Сильвестров.
Многая літа!
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Костянтин Огнєвий

 

Костянтин Огнєвий (1926-1999).

30 вересня виповнилося б 98 років Костянтину Огнєвому - видатному українському оперному і естрадному співаку, педагогу, народному артисту України (1926-1999).
"Цьому унікальному співакові підкорилися і естрадний, і оперний Олімпи. Кажуть, він перший з академічних вокалістів почав співати у супроводі ВІА, не полишаючи оперної сцени. Щедро обдарований вокальним талантом, Костянтин Огнєвий мав довгу і блискучу кар'єру, яка успішно продовжилася у його відомих учнях. Троє з них: Ігор Борко, Петро та Павло Приймаки.", - @Національна опера України імені Т.Г.Шевченка (facebook.com/National.opera.of.Ukraine ).
Його учнями були також, зокрема, Микола Мозговий, Віталій Білоножко, Степан Гіга, Олександр Пономарьов.
Костянтин Огнєвий був знаковою постаттю для української школи співу. Його яскраві вокальні дані, душевний, джерельної чистоти голос, уроджена внутрішня музикальність, відчуття стилю зумовили притаманну лише йому неповторну манеру виконання.
"Його пісні ніжні й прекрасні, як білі лебеді. Кого не полонить це прозоре, напівказкове джерело вокалу, ім’я якому - Костянтин Огневий?", - відгукувалася про творчість колеги оперна діва Євгенія Мірошниченко.
"Доброзичливий, енергійний, завжди у доброму гуморі.", - говорили про нього ті, хто знав.
Костянтин Огнєвий був першим виконавцем славнозвісних "Чорнобривців". Це сталося в 1960 р. у Київській філармонії. Саме він дав пісні крила, подарував усім слухачам радість насолоди від чудової пісні. Вона швидко стала шлягером не лише в Україні, а й за її межами. Співак згадував, як його приймали у канадському Монреалі. "…Виконав одну пісню, другу, третю. А потім - "Чорнобривці", і музика Володимира Верменича, і слова Миколи Сингаївського всіх приголомшили… Спершу зал скидався на водоспад: він ревів, гудів, аплодував. Я ще раз повторив пісню - і вже замість шуму між рядами чулося відверте схлипування - десятки людей плакали.".
За два роки після прем'єри "Чорнобривців" Костянтин Огнєвий став і першим виконавцем гімну столиці - "Як тебе не любити, Києве мій" композитора Ігоря Шамо на слова Дмитра Луценка. Співак виконав цю пісню дуетом з Юрієм Гуляєвим, Вона стала відомою і популярною.
На київській оперній сцені Костянтин Огнєвий був першим виконавцем українською мовою партій Люченціо ("Приборкання непокірної" В.Шебаліна, 1959), Таміно ("Чарівна флейта" В.А. Моцарта, 1966).
Народився Костянтин Огнєвий у м.Дніпропетровську (нині - м.Дніпро) в робітничій родині. Коли йому було п'ять років, тата арештували через "антирадянську" поведінку, у в'язниці він і помер. Тавро "ворог народу" тоді отримала група дніпропетровських робітників, які збиралися, щоб почитати вірші й заспівати українських пісень. Цей факт зі своєї біографії співак вимушений був приховувати все життя, але пам’ять про ці події назавжди залишилася у його серці.
Костянтин Огнєвий відвідував музичну школу, опановував скрипку, потім захопився гітарою. Невідомо, як би склалася його подальша творча доля, якби не війна. Щоб піти воювати на фронт, юнак навіть приписав собі один рік, але його музичний талант помітили і він потрапив до ансамблю Мінського військового округу, потім - в ансамбль Білоруського і далі Київського військового округу.
Після війни Костянтин Огнєвий артистичну діяльність розпочав у 1949 р. солістом Дніпропетровської філармонії. Вступив до Дніпропетровського музичного училища, після закінчення якого був направлений на прослуховування до московської консерваторії, яку закінчив не без пригод за п'ять років. Вже на другому курсі він співав в оперній студії при консерваторії. На останньому курсі його запросили до Києва для запису фонограми для документальної стрічки. Він відвідав оперний театр, де випадково потрапив на прослуховування, і одразу отримав пропозицію від директора театру Віктора Гонтаря про його дебют у театрі за два тижні. У москві було прийнято рішення про відрахування Констянтина з останнього курсу консерваторії, але все ж таки дозволили закінчити навчальний заклад.
У 1955 р. Костянтин Огнєвий дебютував на сцені Київського театру опери та балету, де був солістом протягом 18 років. Він брав участь у 800 виставах у 20 операх. З 1973 до 1978 рр. був солістом Київської філармонії. Видано 15 платівок з його записами, близько 200 записів зроблено для фондів Українського радіо.
У виконанні співака звучали твори найрізноманітніших жанрів, від класики до сучасних композиторів. Костянтин Огневий завжди виявляв співочу культуру, чудову вокальну школу, вміння створити неповторний вокально-художній образ.
Він проводив широку концертну діяльність, популяризуючи твори українських композиторів і народні пісні, користувався величезною популярністю та визнанням. Знімався у телефільмах, озвучував кінофільми.
Костянтин Огневий першим з академічних співаків став виступати в супроводі інструментального ансамблю. В його першому колективі грали молодий Володимир Бистряков і гітарист Валерій Петренко. Уже потім з такими ансамблями стали співати Дмитро Гнатюк, Анатолій Солов'яненко, Микола Кондратюк. Але він був сміливим першопрохідцем, який навіть після погроз керівництва звільнити з роботи не припинив співати з ВІА.
Костянтин Огнєвий займався педагогічною діяльністю. З 1965 р. і до останніх днів викладав у Київській консерваторії, де підготував понад 40 співаків.
Унікальний, рідкісний тембр голосу Костянтина Огнєвого живе в пам'яті багатьох поколінь його вдячних шанувальників.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
"Волошкові очі" у виконанні костянтина Огнєвого::

Михайло Грушевський

 

29 вересня виповнюється 158 років від дня народження Михайла Грушевського - українського історика, громадського і політичнного діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки (1866-1934).
Наукова спадщина Михайла Грушевського надзвичайно велика й різноманітна. Він - автор майже 2 тис. праць з галузі української і світової історії, історіографії, соціології, етнографії, археології, що збагатили європейську і національну науку.
Внесок Грушевського у розбудову української державності та в історичну науку - величезний. Він був однією з центральних постатей політичного життя України початку ХХ століття; одним із тих, хто стояв біля витоків нової незалежної Української Народної Республіки, її стрімкого народження, короткочасного існування та трагічної загибелі. Так само трагічною можна назвати й долю самого Грушевського, чиє життя було значною мірою понівечене тогочасними подіями - кривавими політичними переворотами, приходом до влади більшовиків та встановленням радянської влади. Видатний учений, геніальний науковець, чиє життя було присвячене вивченню історії, зрештою, сам виявився однією з її жертв.
Народився Михайло Грушевський у м. Холмі (нині Хелм, Польща). Після закінчення історико-філологічного факультету Київського університету розпочав наукову діяльність. Отримавши 1894 року ступінь магістра, очолив кафедру історії Східної Європи Львівського університету, якою керував до 1914 року. На Галичині розпочалася й політична діяльність Михайла Грушевського, де він був одним із засновників Національно-демократичної партії. Як загальновизнаний лідер українства 1908 року очолив Товариство українських поступовців, що об’єднувало тоді більшість українських партій та національно-громадських організацій. Був арештований, перебував на засланні у Сибіру. Волю йому принесла Лютнева революція у Петрограді 1917 року.
У 1917-1918 роках очолював Центральну Раду УНР. Після ліквідації УНР і встановлення Гетьманату перебував у підпіллі. З приходом більшовиків мусив виїхати за кордон. Мешкав у Празі, Женеві, Відні. Де б не був – всюди займався українськими справами. У Відні заснував Український соціологічний інститут – першу наукову установу в еміграції. Але на чужині було надзвичайно важко, тому у березні 1924 року Грушевський разом з родиною повернувся до Києва. Більшовики гарантували вченому імунітет від політичних переслідувань, але висунули одну умову: колишній очільник Центральної Ради не братиме участі в політиці й займатиметься виключно наукою. То був короткий проміжок ілюзії української свободи – начебто відродження української мови, науки, культури, але це була свобода з зашморгом на шиї, адже другий кінець мотузки знаходився у міцній руці «кремлівського горця». Досить швидко оптимістичні ілюзії розвіялися, і майже вся українська інтелігенція постала перед обличчям страшної незворотності – шлях назад, на Захід – закритий, а попереду – або тюрма, або куля. Після приїзду Грушевський одразу ж взявся до справ: відновив діяльність історичної секції колишнього Українського наукового товариства, очолив Археографічну комісію, досліджував історію української літератури. У 1929 році його обрали дійсним членом АН СРСР, утім, над головою вченого вже згущалися хмари.
У березні 1931 року його відкрито звинуватили в українському буржуазному націоналізмі й керівництві підпільною антирадянською організацією. Вченого вислали, щоправда, не в Сибір, а до Москви. Створені ним наукові установи було ліквідовано, співробітників та учнів здебільшого заарештовано і репресовано. Через деякий час науковця начебто випустили, але продовжували стежити. Це була пастка. Помер він несподівано на 68 році життя під час лікування у Кисловодську.
Зовсім скоро його ім’я на десятиліття було викреслено з вітчизняної науки та історії, а чимала спадщина, як наукова, так і літературна - була заборонена. Справу на Михайла Грушевського чекісти закрили лише через чотири роки після смерті вченого.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Як жити гідно: 10 “не можна” від Василя Сухомлинського


 28 вересня 1918 року народився Василь Сухомлинський, педагог-новатор, публіцист, письменник, поет.

Основоположник гуманістичного напрямку в українській педагогіці.
Народився в селі Василівці (тепер Кіровоградської області) в бідній селянській сім’ї. Спочатку хотів стати медиком і деякий час вчився у Кременчуцькому медичному технікумі. Згодом закінчив Полтавський педінститут і деякий час викладав у школі українську мову та літературу.
Під час Другої світової війни добровольцем пішов на фронт, у січні 1942 був важко поранений під Ржевом. Осколок снаряду залишився в його грудях назавжди. Сухомлинського комісували, а коли він повернувся в рідні краї, дізнався, що його дружину і маленького сина закатували в гестапо. З тих пір Василь Сухомлинський присвятив себе вихованню чужих дітей. 23 роки, до кінця своїх днів, він був директором Павлиської середньої школи. Звичайну сільську школу він перетворив у справжню педагогічну лабораторію.
У 1955 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Директор школи — керівник навчально-виховного процесу», згодом став заслуженим вчителем УРСР, а 1968 року нагороджений званням Героя Соціалістичної Праці. Цього ж року обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР.
Те, чого прагнув і навчав Сухомлинський, було незвичним для совєтських часів. Він говорив про необхідність формування у молоді національного й естетичного світогляду, бо не можна уявити народ без імені, без пам’яті, без історії. Стверджував, що мудрість є найважливішою прикметою людини. У його працях часто знаходимо вислови «мудра людська любов», «мудрість жити», «гідність — це мудрість тримати себе в руках». Педагог цілеспрямовано формував у кожного вихованця вміння бути маленьким філософом, осмислювати світ через красу природи.
Твори Сухомлинського видані 53 мовами світу, загальним накладом майже 15 млн примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання.
Василь Сухомлинський є автором 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок для дітей.

10 “не можна”, які письменник залишив усім, хто хоче прожити гідне життя.

1. Не можна ледарювати, коли всі працюють; ганебно байдикувати, розважатися, коли – ти добре знаєш про це – старші покоління працюють і не можуть дозволити собі відпочинку.

2. Не можна сміятися над старістю і старими людьми – це величезне блюзнірство; про старість треба говорити тільки з повагою; у світі є три речі, з яких ніколи не можна сміятися, – патріотизм, справжня любов до жінки і старість.

3. Не можна заходити в суперечку з шанованими і дорослими людьми, особливо з старшими; не гідно людської мудрості й розсудливості поспішно висловлювати сумнів щодо істинності того, що радять старші; якщо в тебе просяться на язик якісь сумніви, придерж їх у голові, подумай, розміркуй, а потім спитай у старшого ще раз – спитай так, щоб не образити.

4. Не можна виявляти незадоволення тим, що в тебе немає якоїсь речі… У товариша твого є, а про тебе батьки не подбали: від своїх батьків ти не маєш права вимагати нічого.

5. Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі, – кращий шматочок на столі, смачнішу цукерку, кращий одяг. Умій відмовитися від подарунка, якщо ти знаєш, що в цій речі мати відмовила собі; думка про право на якусь свою винятковість – це отрута твоєї душі; велике щастя відчувати нетерпимість до цієї отрути.

6. Не можна робити того, що осуджують старші, – ні на очах у них, ні десь на стороні; кожний свій вчинок розглядай з погляду старших: що подумають вони; особливо неприпустимі настирливість, намагання без потреби нагадувати про себе, виставляти напоказ свої домагання: мати і батько ніколи не забувають про тебе; якщо ти не на очах у них, вони думають про тебе більше, ніж тоді, коли ти крутишся поруч; пам’ятай, що в матері і батька є свій духовний світ, вони іноді хочуть залишитися наодинці з собою.

7. Не можна залишати старшу рідну людину одинокою, особливо матір, якщо в неї немає нікого, крім тебе; в радісні свята ніколи не залишай її саму; ти сам – твоє слово, твоя усмішка, твоя присутність – єдина її радість; чим ближчий кінець людського життя, тим гостріше переживає людина горе своєї самотності; залишати одиноким дідуся, старого батька, навіть і тоді, коли ти сам уже став старим, – нелюдяне, дико; пам’ятай, що в житті людини настає такий період, коли ніякої іншої радості, крім радості людського спілкування, в неї вже не може бути.

8. Не можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу і поради в старших, особливо в діда, не попрощавшися з ними, не дочекавшися від них побажання щасливої дороги і не побажавши їм щасливо залишатися.

9. Не можна сідати до столу, не запросивши старшого; тільки моральний, невіглас уподібнюється тварині, що вгамовує свою жадобу сама і боїться, щоб її родич, присутній при цьому, не урвав шматка собі; людська трапеза – це не вгамовування голоду, не фізіологічний акт у ланцюгу обміну речовин; люди придумали стіл не тільки для того, щоб ставити під нього ноги, а на стіл спиратися; за столом відбувається цікаве духовне спілкування людей; якщо ти запросив старшого розділити з тобою трапезу, ти зробив йому велику приємність.

10. Не можна сидіти, коли поруч стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка; не чекай, поки з тобою привітається старший, ти повинен першим привітати його, зустрівшись, а прощаючись, побажати доброго здоров’я; у цих правилах етикету закладено глибоку внутрішню суть – повагу до людської гідності; не вміючи поважати її, ти уподібнюєшся невігласу, який плює у прекрасні хвилі моря; море величезне у своїй величі і красі, і цим ти його не зневажиш, не принизиш, а тільки зганьбиш себе.

Джерело karpova.in.ua

Пісня "Свята Покрова"

 


субота, 28 вересня 2024 р.

Михайло Калачевський

 

26 вересня виповнюється 173 роки від дня народження Михайла Калачевського - українського композитора, піаніста, автора першої української симфонії, громадського діяча, юриста, (1851-1907).
Архів композитора був знищений, тому дані щодо його біографії і навіть прізвища - Калачевський чи Колачевський - суперечливі. Але виписка з метричної книги Петропавлівської церкви, яка збереглася, доводить, що саме - Калачевський.
Народився майбутній композитор у маєтку свого діда на хуторі Федорівці біля с.Попівка (нині - Кіровоградщина). Рано залишився без батьків. Виховувався родичами на Херсонщині в атмосфері музики і народної творчості. Любив відпочивати у селі Рокитному на Полтавщині, де жив його дідусь, який возив його до Кременчука слухати духовий оркестр.
Початкову освіту Михайло Калачевський здобув у Одеській гімназії, У 1870 р. подав документи до Одеського університету, але через погіршення стану здоров’я перевівся до Київського університету - під лікарняний нагляд свого брата Сергія. Через два роки полишив навчання і виїхав на лікування до Німеччини, де став слухачем Лейпцизької консерваторії. У 1876 р. закінчив консерваторію, а в червні прозвучала його дипломна робота - "Українська симфонія", яка отримала схвальні відгуки і стала його головним музичним твором.
Повернувшись до України, Михайло Калачевський оселився в Кременчуці, де впродовж десятиліття керував управою Кременчуцького земства і займався популяризацією світових музичних здобутків, створив оркестр, у якому грали місцеві аматори. Сам М.Колачевський був ансамблістом, акомпаніатором, диригентом, лектором.
Частина творчої спадщини Михайла Калачевського, яка дійшла до нас, невелика, зокрема, струнний квартет, фортепіанне тріо, романси, фортепіанні твори, "Реквієм". Збереглося також 19 романсів, 4 п’єси для фортепіано і партитура "Української симфонії".
"До початку ХХ ст. симфонія в Україні не виконувалась, поки український музикант Дмитро Ахшарумов не включив її до програми своїх концертів. На початку 1930-х років Микола Грінченко (український музикознавець і фольклорист) знайшов оригінальний рукопис симфонії, відтоді вона постійно в репертуарі українських симфонічних оркестрів.", - УКРІНФОРМ.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

пʼятниця, 27 вересня 2024 р.

Кабмін думає, як не допустити зниження зарплат учителів

 

Поки Кабмін думає, як не допустити зниження зарплат учителів, зарплати в держорганах зросли на 45%

Інформує Всеосвіта.

Середня зарплата держслужбовців у серпні становила 55 800 грн.

Кабінет міністрів думає, як не допустити зменшення зарплат учителів після підвищення військового збору з 1,5% до 5%. Про це сказав профільний віцепрем’єр Михайло Федоров агентству Інтерфакс-Україна.

Зниження виплат вчителям на 3,5% після підвищення військового збору з 1,5% до 5% є проблемним питанням з урахуванням невисокого розміру такої заробітної плати, тому буде здійснено спробу вирішити його в процесі ухвалення закону про державний бюджет на 2025 рік

Ми постараємося вирішити це питання під час ухвалення закону про бюджет на 2025 рік, — Михайло Федоров.

Федоров уточнив, що одним із можливих інструментів вирішення цієї проблеми може стати освітня субвенція.

Зарплати в державних органах зросли на 45% з початку року: хто отримує найбільше

Середня заробітна плата працівників державних органів у серпні 2024 року становила 55 800 грн. Порівняно з липнем цей показник зменшився на 5,1%, а порівняно із січнем – збільшився на 44,6%. Про це свідчать дані Міністерства фінансів.

Найбільше заробляють працівники Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Їх середня зарплата становить 111 900 грн. Друге місце посідає Антимонопольний комітет із показником 97 000 грн, а третє – Національна рада з питань телебачення і радіомовлення із показником 79 700 грн.

У лютому Міністр освіти Оксен Лісовий озвучив, що оновлена заробітна плата вчителя у 2024 році варіюватиметься в межах від 10 до 15 тисяч гривень.

ВР прийняла за основу ресурсний законопроєкт про зростання військового збору до 5% і податку на прибуток банків до 50% — interfax.com.ua

Джерело.

 

Джордж Гершвін

 

26 вересня у нью-йоркському Брукліні у сім'ї євреїв - емігрантів з українських земель народився відомий американський композитор Джордж Ґершвін (26 вересня, 1898 — 11 липня, 1937). Серед багатьох створених ним мелодій однією з найпопулярніших стала знаменита "Summertime", написана на основі української колискової «Ой ходить сон коло вікон», нагадує Diaspora.ua.
Як так сталося, що американський композитор надихнувся українською піснею та створив з неї оперну арію, яка згодом стала однією з найвідоміших у світі мелодій, що має нині тисячі версій?
Перші записи тексту цієї мелодійної української пісні були зроблені у 1837 р. в альманасі «Русалка Дністровая». Пройшло 82 роки, і за дорученням С.Петлюри у світове турне вирушив знаменитий хор Олександра Кошиця. Головним його завданням була культурна дипломатія - популяризація української культури та здобуття симпатій до України. Чехословаччина, Австрія, Швейцарія , Франція, Голландія, Велика Британія, Польща та Бельгія... Блискучі виступи, приголомшливий успіх, неймовірні овації враженої публіки. Зрештою, хор доїхав до США і 5 жовтня 1922 р. дав концерт у Карнегі-холі на Сьомій авеню. Саме тоді вперше в Америці прозвучав "Щедрик".
На одному з їхніх концертів був присутнім молодий та успішний бродвейський композитор Джордж Гершвін, який якраз міркував над новим проектом - оперою за мотивами роману Гейворда «Поргі та Бесс», і шукав ідеї та натхнення. Почувши ніжну мелодію "Ой ходить сон коло вікон", він одразу зрозумів, що це саме те, що було йому потрібно. Зрештою в 1934 році він створив оперу за мотивами роману Хейворда «Поргі та Бесс», найвідомішою арією якої стала мелодія, почута на концерті українського хору (текст написали ДюБос Гейвард і Айра Гершвін, брат Джорджа). Саме ця арія стала перлиною творчості композитора, а опера - найкращою баладною оперою в Америці.
Виконання Біллі Холідей 1936 року вперше вивело пісню у число національних хітів. Й до початку 1960-х років «Summertime» вже увійшла в репертуар усіх виконавців, в усі підручники музики. Жоден музикант на своєму шляху не оминув «Summertime», а для декого вона стала "візитівкою" і саме в їхньому виконанні закарбувалася у пам'яті мільйонів меломанів. Йдеться про Луї Армстронга, Еллу Фіцджеральд, Дженіс Джоплін, а також Чарлі Паркера. Офіційно зафіксовано 80000 версій виконання «Summertime», вказує дослідниця Л.Чуб. І це лише кількість версій! Кількість виконавців композиції та кількість разів її виконання годі й уявити.
Арію Дж.Гершвіна було перекладено на болгарську, каталонську, чеську, голландську, есперанто, естонську, фінську, французьку, німецьку, італійську, японську, литовську, маорі, креольську, польську, португальську, українську, сербську, іспанську, ідиш і мову зулу. Відтак українська колискова "Ой ходить сон коло вікон" стала однією з найпопулярніших та найулюбленіших композицій у всьому світі. Щоправда, як "Summertime".
На фото - Джордж Гершвін.
Підготовлено на основі відкритих джерел, зокрема "The Ukrainian Weekly" (24 May 1998, p.9). Передрук - лише за умови згадки в першому реченні та активного посилання на Diaspora.ua!