пʼятниця, 30 вересня 2022 р.

Зробімо процес дистанційного навчання якіснішим

 

📣 Шановні колеги, вчителі, викладачі!
Відчула внутрішню потребу поділитися своїм досвідом проведення дистанційних занять, який, сподіваюсь, стане вам у пригоді для вдосконалення якості вашої педагогічної діяльності.
Враховуючи власний досвід роботи на платформі ZOOM, а також відгуки учнів різних навчальних закладів Чернігова щодо їхніх уроків/пар, я виділила 5 основних пунктів, про які хотіла б вам розповісти. Можливо, про якийсь із них ви не знали і цей допис відкриє для вас нові можливості під час роботи.
🎤 Мікрофони
▪️ ZOOM працює так, що основне джерело звуку чутно краще, ніж другорядні. Буває так, що слово вчителя заглушується сторонніми звуками, які надходять від інших учасників конференції. На початку кожного заняття я нагадую учням, що їм необхідно вимикати свої мікрофони для забезпечення якісного звуку від викладача, і вони вмикаються лише тоді, коли хочуть щось запитати або ж відповісти на поставлене запитання.
▪️ Учасники можуть тимчасово вмикати мікрофони тривалим затисканням клавіші “Пробіл”.
▪️ Учитель може власноруч вимикати мікрофони учасникам конференції, якщо розуміє, що їхні сторонні звуки заважають іншим працювати.
👂🏻Звук комп’ютера
▪️ Кожен вчитель полюбляє демонструвати учням різноманітні навчальні відео, а уроки іноземних мов не обходяться без аудіювання. На жаль, коли ви ділитеся своїм екраном, звук комп’ютера учасникам конференції не чутно, якщо ви не налаштували програму правильно. Обов’язково треба перед натисканням кнопки “Ділитися” (або “Share”) поставити галочку в нижньому лівому кутку діалогового вікна перед запуском демонстрації (там написано “Ділитися звуком” або “Share sound”). Учні будуть чути звук вашого комп’ютера так, ніби це звук їхнього власного комп’ютера.
▪️ Ділитися звуком можна й без демонстрації екрана (вкладка “Розширені” або “Advanced” у тому ж діалоговому вікні).
👩‍💻 Презентації
▪️ Часто натрапляю на дописи колег, де вони звітують про проведені уроки чи пари, долучають скріншоти конференцій, з яких стає зрозуміло, що презентація не була розгорнута. Тобто учні бачили не сам слайд, а повністю вікно PowerPoint з усіма панелями управління та наступними слайдами. Насправді, страшного нічого в цьому немає, але набагато якісніше презентація виглядатиме, якщо поділитися саме демонстрацією слайдів після її запуску.
👩‍🏫 Дошка та позначки на виведеному екрані
▪️ У ZOOM є дошка, якою я, наприклад, користуюся під час проведення будь-якого уроку (так, як звичайною дошкою у класі). На ній можна набирати текст, малювати, підкреслювати члени речення рівними лініями, ставити позначки у вигляді різних фігур, стрілочки, виділяти написаний текст кольором. Це дуже зручно, якщо призвичаїтися!
▪️ При виведенні на екран презентації або ж файлу з навчальними матеріалами також можна користуватися цими інструментами, щоб виділяти те, що учням треба записати, або ж підкреслювати/закреслювати щось.
▪️ Також там є можливість швидкого збереження знімків екрана в окрему теку. Після уроку можна надіслати їх учням, якщо хтось не встиг щось записати або зробити screenshot.
⏳Кімната очікування
▪️ Please wait, the meeting host will let you in soon. Такі слова бачать ті, хто заходять на конференцію, де увімкнена кімната очікування. Викладачі в цьому ж випадку мусять вручну приймати кожного учасника конференції, і часто це забирає достатньо багато часу (наприклад, якщо в класі 30+ учнів). У випадку запізнення – ціла катастрофа. Вчитель може не побачити, що хтось долучається пізніше, і учень або буде відволікати вчителя повідомленнями у Viber, або просто пропустить урок, бо його не пустили. Бувають випадки, коли вчитель все бачить і пускає учня, але після цього звучать ліричні відступи про запізнення та необхідність вчасно приєднуватися до конференцій, щоб не переривати процес навчання. Час і умови такі, що не завжди учні винні в запізненні, і найкращим виходом з цієї ситуації може стати вимкнення “Кімнати очікування” (“Waiting room”) до початку уроку.
___
У цьому дописі немає конкретних інструкцій з ілюстраціями, куди натискати. Мета цього тексту – розповісти про існування деяких можливостей програми ZOOM. Хтось уже цим усім користується, хтось знайде відповідні налаштування та впорається самостійно. Усім, кому потрібна допомога, я готова приділити увагу та час за просте, але щиросердне “Дякую!”
Зробімо процес дистанційного навчання якіснішим

Зі святом!

 

Від усієї душі
вітаємо всіх учителів музики, музикантів,
співаків, усіх,
хто просто любить музику,
з цим чудовим святом!
Бажаємо всім натхнення, творчих успіхів
та досягнень.
Нехай ваші твори викликають в людях
тільки позитивні емоції 
і прагнення створювати щось нове і хороше!

вівторок, 27 вересня 2022 р.

"Знання без виховання - меч в руках божевільного.", - Василь Сухомлинський

 "Знання без виховання - меч в руках божевільного.", - Василь Сухомлинський


28 вересня 104 роки тому в селі Василівка (нині Кіровоградщина) народився Василь Сухомлинський - видатний педагог, який 35 років свого життя присвятив школі, письменник, публіцист, лауреат Шевченківської премії (1918-1970).
Він активно розвивав вітчизняну педагогіку XX століття. Людина з великим серцем, в якому жила безмежна любов до рідної землі, чуйність, людяність і патріотизм.
Твори Василя Сухомлинського, його спадщина вивчається в провідних університетах Європи, окремі статті та уривки з фундамен­тальних праць друкуються в педагогічних часописах багатьох країн світу.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Василь Сухомлинський (1918-1970)

Руханка "Стефанія"

 


Руханка "Стефанія"


Руханка "Козаки йдуть"

 


Руханка "Козаки йдуть"

МАЛДІВИ ПОВТОРИ ЯК Я | Пісні для дітей | Руханки для дітей | Фізкультхвилинки | Дитячі пісні

 


МАЛДІВИ ПОВТОРИ ЯК Я | Пісні для дітей | Руханки для дітей | Фізкультхвилинки | Дитячі пісні

Знайомимось з інструментами формувального оцінювання.

 

Рубрика − це інструмент оцінки знань, логічна система оцінювання, яка містить конкретний перелік **умов, вимог, очікувань **вчителя від учнів щодо виконання ними конкретного завдання, приступаючи до виконання якого, учень може відразу ознайомитися з умовами (критеріями), за якими його оцінюватимуть.
Учень може вибрати рівень у рубриці, якого він хоче досягнути під час виконання завдання, і знати, що у разі виконання всіх умов і вимог за цим рівнем, він отримає бажаний бал. Таким чином учень усвідомлює, що на ньому лежить відповідальність за свій результат та свою оцінку.
Рубрики своєчасно надають учням докладний зворотний зв'язок щодо конкретного завдання не лише після того, як завдання зроблено, а й у процесі його виконання. Рубрика може покращити роботу учня на півдорозі, оскільки показує, яким чином можна досягти гарних результатів.

понеділок, 26 вересня 2022 р.

 Відповідно до ЗУ «Про повну загальну середню освіту» педагог має АКАДЕМІЧНУ СВОБОДУ, що виявляється в самостійності й незалежності під час провадження педагогічної діяльності. Така свобода для вчителя – можливість поліпшити результати своєї діяльності, зробити її продуктивною.

«Продуктивність не випадковість. Це завжди РЕЗУЛЬТАТ прагнення до довершеності, розумного ПЛАНУВАННЯ та цілеспрямованих зусиль», - писав Пол Дж. Мейер.
Тому, коли йдеться про #ЯКІСТЬОСВІТИ та ЯКІСТЬ педагогічної діяльності педагога, то вчитель розуміє: щоб уникнути хаосу у викладанні предмета, досягти очікуваних результатів навчання учнів і, зрештою, зробити свою роботу системною, логічною й послідовною, йому необхідне КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ




Атестація вчителів: що врахувати

 Як цьогоріч провести атестацію педагогів, що врахувати та на яку нормативку орієнтуватися – поради у статті.

Атестація педагогічних працівників тлумачиться як система заходів, спрямована на всебічне комплексне оцінювання педагогічної діяльності

Атестація педагогів в умовах війни

Поки у Міністерстві освіти і науки України готують нове Положення про атестацію, користуйтеся чинним законодавством.

Також врахуйте, що на початку війни МОН видало лист про перенесення атестації. 

Згідно з ним, якщо атестацію неможливо провести у заплановані терміни через ситуацію в регіоні, то, як виняток, її можна перенести.

Рішення про перенесення атестації на один рік можуть ухвалювати атестаційні комісії в будь-які строки та з будь-яких поважних причин.

У разі перенесенння атестації за педагогами до наступної чергової атестації зберігаються раніше присвоєні їм кваліфікаційні категорії (тарифні розряди) та педагогічні звання.

Якщо ж ситуація у регіоні дозволяє, то проведіть атестацію педагогів. Завдяки цьому вони отримають належні їм, вищі, кваліфікаційні категорії (тарифні розряди) та педагогічні звання, а отже підвищаться розміри їхніх заробіних плат.
 
Ось кілька порад щодо організації та проведення цьогорічної атестації:
  • Скоротіть кількість членів атестаційної комісії до мінімальної.
  • Проведіть засідання атестаційної комісії онлайн: як за участі педагогічних працівників, так і якщо вони не мають змоги долучитися.
  • Якщо педагог не зʼявився на засідання атестаційної комісії, вважайте неявку як відсутність з об’єктивних причин.

І насамкінець. Який би з варіантів цьогорічної атестації ви не обрали б, передусім керуйтеся інтересами педагогічного працівника, який атестується.

Які новації Положення про атестацію

Новопризначені педагоги отримають право подаватися на проходження атестації вже через рік.

Ті, хто викладає кілька предметів, зможуть атестуватися одночасно за кожним із них.

Для допущення до атестації з 2023 року мінімальний обсяг підвищення кваліфікації − не менше 120 год./4 кредити ЄКТС, а для педагогів закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти − не менше 150 год./5 кредитів ЄКТС.

Чітко встановлено, що успішна сертифікація «автоматично» зараховується як проходження атестації з присвоєнням наступної кваліфікаційної категорії, педагогічного звання, або підтвердженням вищої кваліфікаційної категорії, педагогічного звання. Таким чином намагаються прибрати поле для маніпуляцій, коли адміністрації шкіл відмовлялися враховувати пряму норму Закону про освіту щодо результатів сертифікації.

Установлено нові дати в атестаційному періоді:

  • до 20 вересня − утворення атестаційних комісій;
  • до 20 грудня − затвердження списків педагогічних працівників і строків їхньої атестації, графіку проведення засідань комісії, термінів та email для надання документів;
  • до 15 січня − прийняття заяв на проведення позачергової атестації з ініціативи педагогічних працівників;
  • до 25 квітня − ухвалення рішення атестаційної комісії про результати атестації.
  • За результатами атестації передбачають:

    1. встановлювати відповідність/невідповідність педагогічного працівника займаній посаді;
    2. присвоювати наступну, понижувати чи підтверджувати кваліфікаційну категорію;
    3. підтверджувати/не підтверджувати, присвоювати/не присвоювати педагогічне звання;
    4. присвоювати або підтверджувати тарифний розряд.

    Вимоги для присвоєння кваліфікаційних категорій

    Кваліфікаційна категорія

    Мінімальний стаж педагогічної роботи

    Допустимий освітній рівень

    • спеціаліст

    1 рік

    • кваліфікований робітник
    • фаховий молодший бакалавр
    • молодший бакалавр
    • бакалавр
    • магістр (спеціаліст)
    • спеціаліст ІІ категорії

    3 роки

    • молодший бакалавр
    • бакалавр
    • магістр (спеціаліст)
    • спеціаліст І категорії

    5 років

    • бакалавр
    • магістр (спеціаліст)
    • спеціаліст вищої категорії

    7 років

    • магістр (спеціаліст)

    1 рік

    • освітньо-науковий/освітньо-творчий ступінь

    Педагогічні звання

    Присвоюватимуться лише педпрацівникам, які відповідають таким критеріям:

    • мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії» чи «спеціаліст вищої категорії»;
    • беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та/або впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
    • визнані переможцями, лауреатами міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів.

    ⇒ Педагогічні звання: які є

    Чергова та позачергова атестації

    Чергова атестація обов’язково відбувається кожні 5 років, позачергова − з ініціативи:

    • педагога − за відповідності одній з умов:
      • наявність необхідних освітнього рівня та стажу педагогічної роботи;
      • визнання переможцем, лауреатом міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів;
      • здобуття освітньо-наукового/творчого ступеня;
      • успішне проходження сертифікації;
    • керівника закладу освіти − у разі зниження якості педагогічної діяльності педагога;
    • органу управління освітою − у разі зниження якості педагогічної діяльності керівника закладу освіти.

    Між атестаційний період не може тривати менше двох років, крім випадків позачергової атестації з ініціативи педагога.

    Атестаційні комісії утворюються:

    • І рівня − у закладах освіти, де працює 15 і більше педагогічних працівників;
    • ІІ рівня − в органах управління освітою сільських, селищних і міських рад;
    • ІІІ рівня − в органах управління освітою обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, МОНмолодьспорту АР Крим.

    У складі комісії − не менше п’яти осіб, зокрема голова й секретар.

    Педагогічний працівник вправі бути присутнім на засідання комісії, що стосується його атестації, а також його може викликати комісія, якщо є запитання щодо поданих документів.

    Свої рішення комісія оформлює протоколом за підписами голови й секретаря. На підставі рішення секретар оформлює атестаційний лист у двох примірниках: один докладають до особової справи працівника, а другий − протягом 3 роб. днів надають педагогу на ознайомлення під підпис.

    Рішення комісії вводяться в дію наказом директора закладу освіти протягом трьох робочих днів.

    За незгоди з рішенням комісії працівники мають право на апеляцію, яка розглядається у строк 15 роб. днів

джерело

Як вчителю атестуватися на вищу кваліфікаційну категорію

 

Запитання

Яким вимогам має відповідати вчитель, щоб атестаційна комісія ухвалила рішення про присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії»?

Відповідь


Кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» присвоюють атестаційні комісії ІІ (ІІІ) рівня.

Вимоги до рівня професійної підготовки та кваліфікації педагогічних працівників при присвоєнні їм кваліфікаційних категорій визначені в пунктах 4.3–4.6 Типового положення про атестацію педагогічних працівників.

Спеціаліст вищої категорії:

  • має повну вищу освіту (диплом спеціаліста або диплом магістра)
  • забезпечує засвоєння учнями/вихованцями навчальних програм
  • формує в учнів/вихованців навички самостійно здобувати знання й застосовувати їх на практиці
  • активно впроваджує форми та методи організації освітнього процесу, що сприяють максимальній самостійності навчання учнів/вихованців
  • володіє широким спектром стратегій навчання
  • застосовує нестандартні форми проведення уроку
  • знає:

  • – основи педагогіки, психології, дитячої та вікової фізіології

    – теоретичні основи та сучасні досягнення науки з навчального предмета, який викладає

    • використовує:

    – методи компетентнісно-орієнтованого підходу

    – диференційований та індивідуальний підхід до учнів/вихованців

    – ІКТ, цифрові освітні ресурси в освітньому процесі

    • володіє:

    – технологіями творчої педагогічної діяльності, враховуючи особливості навчального матеріалу та здібності учнів/вихованців

    – володіє інноваційними освітніми методиками і технологіями, педагогічними засобами

    – різними формами позаурочної роботи, активно й ефективно застосовує їх та поширює у професійному середовищі

    – ораторським мистецтвом

    • лаконічно, образно і виразно подає матеріал
    • удосконалює свій професійний рівень постійно
    • упроваджує перспективний педагогічний досвід в освітній процес
    • продукує оригінальні, інноваційні ідеї
    • вносить пропозиції щодо вдосконалення освітнього процесу у закладі
    • обізнаний з основними нормативно-правовими актами в галузі освіти
    • уміє:

    – розв’язувати педагогічні проблеми

    – аргументувати свою позицію

    – встановлювати контакт з учнями/вихованцями, батьками, колегами, є авторитетом для них

    • дотримує педагогічної етики, моралі.

    Зауважте!

    Вчителі без повної вищої освіти можуть бути атестовані на вищу категорію:

    • після отримання відповідної повної вищої освіти
    • за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менш як 8 років.

    джерело 

субота, 24 вересня 2022 р.

30 років неповторному українському колективу - Піккардійська терція


 24 вересня виповнюється 30 років неповторній українській акапельній формації - Піккардійська терція.

Сьогодні у них мільйони шанувальників, а сольні концерти відбуваються з аншлагами, незалежно від географії виступу, яка вражає.
Від початку повномасштабної війни рашистів проти України "Піккардійська терція" бореться на різних волонтерських фронтах. Вони беруть участь у благодійних концертах, музичних марафонах з метою підтримки ЗСУ, зробили кілька патріотичних прем’єр, зокрема пісень "Йде українське військо" та "Гей, соколи". "Піккардійці" виставили на аукціон подаровану їм у 2015 р. футболку ФК "Дніпро" з автографами футбольних зірок, а зібрані кошти передали волонтерській ініціативі "Львівський Лицар. Допомога українським воякам" - на підтримку ЗСУ.
А перший виступ колективу відбувся 24 вересня 1992 р. у Львівському національному університеті імені І.Франка.
Свій колектив музиканти назвали терміном, запозиченим в українського композитора Анатолія Кос-Анатольського - "пікардійська терція", який означає мажорний зворот у фіналі музичного твору. Щоб відрізнятися від терміну, в назві подвоїли літеру "К".
У 1993 р. вони стали дипломантами конкурсу "Червона рута" в Донецьку. За рік, в 1994 р. на музичному фестивалі "Доля" в Чернівцях, журі одноголосно визнало львівський секстет найкращим в усіх жанрах. Далі було багато нагород і відзнак.
Формація була першим творчим колективом зі східної Європи, яких запросили на відомий міжнародний фестиваль акапельного співу "Vokal Total" у Мюнхені.
У 2014 році пісня "Гей, пливе кача…" у виконанні гурту "Пікардійська терція" лунала під час поховання Героїв Небесної сотні. Відтоді композиція стала символом прощання з Героями, які загинули в Україні під час військових дій.
Натепер у музичному портфоліо формації - твори 12 мовами світу. За їхніми піснями можна вивчати географію гастролей.
У творчому доробку формації і декілька робіт для кіно, зокрема до історичного фільму "Інший Франко" про сина Івана Фанка - Петра.
Про свої благодійні концерти музиканти кажуть: "Кожен придбаний квиток на наш концерт наблизить перемогу України, яка обов’язково буде - силами української армії і українського духу".
Многая літа!
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.
"Йде українське військо" Михайла Гайворонського у виконанні "Піккардійської терції":


четвер, 22 вересня 2022 р.

60 фраз-мотиваторів замість «Молодець», які виручать кожного вчителя

 

60 фраз-мотиваторів замість «Молодець», які виручать кожного вчителя

Психологи рекомендують провести першу навчальну чверть в Україні без оцінок. Та в будь-якому разі нам треба подбати про мотивацію дітей, щоб навчальний процес у ці складні часи приносив і користь, і натхнення. Зібрали для вас альтернативні варіанти вчительського фідбеку. Як бонус пропонуємо коротку інструкцію зі створення персональних стікерів-натхненників, якщо ви навчаєте дистанційно.

Фрази-мотиватори на щодень для ваших учнів
Ви надихаєте мене бути кращим учителем, коли…

Ти зараз на правильному шляху!

Ти дуже старанно над цим попрацював.

Я пишаюся тим, як ви працювали сьогодні.

А зараз виходить значно краще!

Я знала (знав), що ти зможеш.

Мої вітання, чудова робота!

Продовжуй працювати над цим, успіх зовсім скоро.

Діти, ваш мозок, певно, наполегливо працює — ви все швидко зрозуміли.

Зроби ще раз і отримаєш гарний результат.

Твоя ідея чудова!

Клас, яка гарна командна робота!

Я бачу, тебе не спинити на шляху до успіху.

Ваші ідеї такі креативні!

Давай разом подумаємо, як це зробити?

Сенсаційно! Ти, мабуть, багато тренувався (працював).

Як же гарно ти впорався(лась)!

Мені до вподоби хід твоїх думок!

Ти дуже гарно висловилась(вся).

О, ти зробив(ла) це блискуче!

Чудово висловлюєш свої почуття.

Я знаю, що це важко, але ти майже впорався(лась).

Фантастичне вирішення питання!

Я знаю, що тобі було важко, але ти залишався таким сконцентрованим.

Все вийшло швидше, тому що ви працювали разом.

Чудова спроба!

Ти справжній творчий мислитель.

Ти можеш. Крапка.

Філософські фрази-мотиватори, які спонукають учнів до роздумів
«Не кажіть, що у вас не було часу. Ви маєте стільки ж годин, що й Мікеланджело, Да Вінчі, Альберт Айнштайн і Томас Едісон» (Джексон Браун-молодший).

Зробіть щось зараз. Ваше майбутнє «я» неодмінно подякує вам.

Важка праця — вулиця з двостороннім рухом: ти отримуєш назад рівно стільки, скільки вклав.

«Ви не отримуєте те, чого бажаєте. Ви отримуєте те, заради чого працюєте» (Даніель Мільштейн).

Не намагайся бути ідеальним. Просто спробуй бути кращим, ніж ти був учора.

«Звичайні люди можуть обрати бути надзвичайними» (Ілон Маск).

Продовжуй. Усе, що потрібно, прийде до тебе в потрібний час.

Навіть найвидатніші, найзнаніші і найзірковіші були початківцями. Не бійтеся зробити перший крок!

«Я не програв. Я просто дізнався 10 000 шляхів, як це не працює» (Томас Едісон).

«Найкращий спосіб набути впевненості в собі — робити те, чого ти боїшся» (Сваті Шарма).

«Якщо почуєш всередині себе голос, який каже, що ти не можеш малювати, тоді неодмінно малюй, і цей голос замовкне» (Вінсент Ван Гог).

«Ні, небо не межа. Це лише початок» (Донован Лівінгстон).

​​«Ніколи не нахиляй голову. Завжди тримай її високо. Подивись світу прямо в очі» (Хелен Келлер).

«Успішні та неуспішні люди не надто відрізняються своїми здібностями. Вони відрізняються лише своїм бажанням досягти максимуму свого потенціалу» (Джон Максвел).

«Потрібна мужність, щоб вирости і стати тим, ким ти є насправді» (Едвард Каммінгс).

Фрази, які надихнуть учнів навчатися старанніше
«Невеликий прогрес щодня дає великі результати» (Сатья Нані).

Річ не в тім, щоб мати час. Ідеться про те, щоб знайти час.

Невдахи кидають справу, коли втомлюються. Переможці звільняються, коли виграють.

«Навичка розвивається лише годинами й годинами роботи» (Усейн Болт).

Не чекай на натхнення, не чекай на мотивацію. Усе, що потрібно — навчитися бути дисциплінованим у справі, яку робиш.

«Самодисципліна — це магічна сила, яка робить вас практично нестримним» (Ден Кеннеді).

«Як щось розпочати, коли довго не зберешся з духом? Перестати говорити і почати робити» (Уолт Дісней).

«Зосередьтеся на правильних речах, а не на купі справ» (Майк Крігер).

«Дисципліна — це просто вибір між тим, чого ти хочеш зараз, і тим, чого ти хочеш найбільше» (Абрахам Лінкольн).

Фрази, які прокачають учнівську рішучість
Прокинься з відчуттям рішучості. Лягай спати із задоволенням від проробленої роботи.

Ніколи не стає легше. Це просто ти стаєш сильнішим.

Сім разів впади, вісім разів встань (японське прислів’я).

Біль, який ви відчуваєте сьогодні, буде силою, яку ви відчуватимете завтра.

«Успішні люди не обдаровані більше за вас. Вони просто наполегливо працюють, а потім наперекір усім досягають успіху» (Г.К. Нільсон).

Рішучість — це робити те, що потрібно робити, навіть якщо вам не хочеться це робити.

«Якщо ви не бажаєте ризикувати звичайним, вам доведеться на все життя погодитися на звичайне» (Джим Рон).

«Наполегливість — це важка робота, яку ви виконуєте після того, як втомилися виконувати важку роботу, яку ви вже зробили» (Ньют Гінгріч).

«Найкращий спосіб передбачити своє майбутнє — створити його» (Абрахам Лінкольн).

джерело