понеділок, 30 грудня 2019 р.

Гнат Хоткевич

Гнат Хоткевич
(Галайда)
Український письменник, історик, бандурист, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.
31.12.1877 — 08.11.1938


31 грудня 1877 у Харкові народився український письменник, історик, бандурист, композитор Гнат Мартинович Хоткевич (літературний псевдонім: Гнат Галайда; 1877-1938, тюрма НКВД), автор близько 600 музичних творів, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч. Крім оригінальної літератури та книг про музику, за радянських часів багато перекладав з світової класики: Шекспіра, Мольєра, Шіллера, Гюґо. Жертва сталінського терору.
1900 закінчив технічний факультет Харківського технологічного інституту, короткий час працював залізничним інженером на Харківсько-Миколаївській залізниці. Розробив власний проект дизельного поїзда (1901) на 30 років раніше від американського аналогу.
За участь у керівництві політичним страйком 1905 зазнав переслідувань і в 1906 був вимушений переїхати в Галичину, яка була тоді в складі Австрії. У Галичині Хоткевич оселився спочатку у Львові; об'їхав Галичину й Буковину зі скрипковими концертами та концертами українських народних пісень у супроводі бандури. Повернувшись з Галичини 1912 року на Велику Україну, оселився в Києві і долучився до літературного й мистецького життя: виступав з лекціями, з лютого 1913 став редактором літературного журналу «Вісник культури і життя», в той же час продовжував концертувати з бандурою із серіями концертів «Вечір бандури».
До більшовицької окупації України поставився вкрай скептично, але переконав себе вірити в краще i активно включився до літературно-мистецького життя. «В історії розвитку української культури кінця 19–30-х років 20 століття важко віднайти постать, подібну Гнату Хоткевичу, - як підкреслює літературознавець Микола Крячок, - він був надзвичайно обдарованою, багатогранною людиною, по суті – самородком (...). Керуючись девізом старшого побратима по перу І. Франка, який закликав “працювать, працювать, працювати”, Г. М. Хоткевич за своє життя, що обірвалося дуже рано, написав більш як 300 літературних творів: романи, п’єси, повісті, нариси, літературно-критичні й мистецтвознавчі статті, навчальні посібники» (М. Крячок, З епістолярію Гната Хоткевича).
Літературну діяльність Хоткевич почав у 1897 році (оповідання «Грузинка» у львівському журналі «Зоря»). Письменник був яскравий і плідний і залишив після себе багату літературну спадщину: оповідання «Блудний син» (1898), «Різдвяний вечір» (1899), цикл «Життєві аналогії» (1897–1901), збірка «Гірські акварелі» (1914); протягом 1914-1915 була написана низка оповідань під назвою «Гуцульські образки» (уперше надруковані 1931); нарис «Григорій Савич Сковорода» (1920), повість «Авірон» (1928), роман «Берестечко» та інші. Найвизначнішим досягненням прозової творчості Хоткевича стала романтична повість з гуцульського життя «Камінна душа» (1911), кілька разів перевидавана (у різних редакціях) пізніше. Стоячи осторонь тодішніх літературних дискусій, Хоткевич, проте, був одним з найпопулярніших письменників в Україні, про що свідчить поява його «Творів» у 8 томах (1928-32). Але далі почалися утиски, внаслідок яких останній його роман «Довбуш» не був надрукований і лишилася незакінчена тетралогія про Тараса Шевченка, над якою Хоткевич працював від 1928.

Гнат Хоткевич грає на бандурі у фільмі "Назар Стодоля"

Гнат Хоткевич грає на бандурі у фільмі "Назар Стодоля".Єдиний відомий на сьогодні відеозапис гри Гната Хоткевича, здійснений під час зйомок фільму "Назар Стодоля", в Одесі, у 1936 році. Звучать частини пісень "Ой на горі вогонь горить" та "Киселик" в авторських обробках. Гнат Хоткевич грає "харківським способом" на своїй улюбленій діатонічній старосвітській бандурі, з якою не розлучався впродовж всього життя.
Ще бувши студентом, Хоткевич організував в селі Деркачі на Харківщині сільський театр (1895). В 1903 році заснував перший в Україні робітничий театр, який протягом 3 років дав понад 50 вистав, переважно української класики, українською мовою. Для неї спеціально написав ряд п'єс. В Галичині заснував Гуцульський театр, для якого написав п'єси «Довбуш» (1909), «Гуцульський рік» (1910), «Непросте» (1911) та ін. З інших драматичних творів Хоткевича перерахуємо «На залізниці» (1925), історичну п'єсу «О полку Ігоревім» (1926) і тетралогію «Богдан Хмельницький» (1929), високо оцінені тодішньою критикою (О. Білецький). Зокрема, в останній частині тетралогії «Переяслав» Хоткевич, проти офіційної концепції засудив Переяславську угоду як акт, що призвів до поневолення України Росією. Автор досліджень «Народний і середньовічний театр у Галичині» (1924), «Театр 1848 року» (1932). Талановитий письменник проявив себе і в мистецтві кіно, написавши кілька десятків кіносценаріїв. Зіграв у фільмі «Назар Стодоля» роль кобзаря Кирика (1937).
Хоткевич був людиною різнобічних талантів. Він був не тільки письменником і театральним діячем, але й одним із найяскравіших музикантів і теоретиків народної музики в Україні. Він став бандуристом вже в роки студентської юності, вперше придбавши інструмент в 1894 році, і вперше виступивши на сцені як соліст в 1896 році. А коли Хоткевич був виключений за «українство» з Харківського політехнічного інституту, він приєднався до хору Миколи Лисенка, виконуючи соло на бандурі. Причому став відомий, як віртуоз.
У 1902 році йому було запропоновано зробити доповідь про музику і традиціях кобзарів на 12 Археологічної Конференції в Харкові. Він не тільки підготував доповідь у письмовому вигляді, але і також організував концерт, який став першим офіційним виступом ансамблю бандуристів в історії. У ході конференції він проявив себе, як один з головних ініціаторів ідеї збереження мистецтва кобзарів допомогою запису їхньої музики на недавно винайдений фонограф. З цього часу це форма мистецтва стала надзвичайно популярною по всій Україні.
У 1907 році він написав перший путівник гри на бандурі (опубліковано в 1909 році у Львові), тоді ж написав першу зі своїх декількох композицію для бандури «Одарочка» (1910). За своє життя створив безліч композицій для хору, оркестру, для капели бандуристів і так далі. У 1920 році він організував професійний хор української народної музики. 1926–1931 керував класом бандури в Харківському Музично-Драматичному Інституті. Його студенти стали відомими бандуристами (Г.Бажул, Л.Гайдамака, Я.Гаєцький, О.Геращенко, І.Олешко та інші). Більшість з них було заарештовано і розстріляно на початку 30-х під час кампанії з викорінення української культури, проте деяким вдалося втекти на Захід під час Другої світової війни. Крім своєї музичної діяльності і композицій, Хоткевича також підготувала низка книг по українським народним інструментам. Ці книги з 1932 були заборонені.
Незважаючи на свої незліченні таланти, Хоткевич майже все життя переслідувався владою. В юності - царською владою, з 1928 - радянською. З 1931 року Хоткевича постійно критикували в радянській пресі і заборонили в 1932 всю його музику і записи. Після чого звільнили з усіх місць роботи.
У 1933 році його сім'я голодувала під час Голодомору: йому не видали продовольчі картки, тому що він був офіційно зареєстрованим безробітним. У 1934 році була зроблена спроба його вбити - письменника зіштовхнули під колеса поїзда, в результаті чого він довго лежав у лікарні. У лютому 1938 він був заарештований під час сталінських чисток і підданий тортурам. У 1938 році суд НКВС у Харкові засудив його до розстрілу, а його майно конфісковане. Страта була проведена на 8 жовтня 1938. Його тіло було поховано в братській могилі на околиці Харкова. При цьому радянські органи брехливо заявили, що він не страчений, а тільки відправлений у Сибір на 10 років без права листування.
Дружина Хоткевича, Платоніда Володимирівна розділила долю тисяч і тисяч українських дружин і матерів. Разом із німецькими частинами просувалася на Захід – спочатку до Румунії, потім – до Польщі. В Угорщині під час бомбардувння залізничної станції згубила п’ятнадцятирічну доньку і вже до кінця свого життя не зустрічалася з нею. Потрапивши до Чехословаччини, багато місяців була без роботи, бідувала. Жила в Празі у родині професора Дмитра Антоновича, приятеля Гната Хоткевича зі студенських років, допомагала по господарству й доглядала хворого професора. 19 квітня контррозвідка “Смерш” Центральної групи військ заарештувала і відправила її до Києва, де 22 жовтня 1946 р. Військовий трибунал військ НКВС засудив її на десять років позбавлення волі. Платоніда Хоткевич відбувала заслання в таборах Свердловської і Кіровської областей, в Караганді. Пізніше, після повернення в Україну, жила в Криворівні, де працювала в хаті-музеї Івана Франка.
Наймолодша донька Галина (1929-2010) під час війни була вивезена в Німеччину, а потім з іншими переміщеними особами оселилася в Марокко, де довгий час була парафіянкою та півчою православної церкви Воскресіння Христового в Рабаті. З початку 1970-х — проживала в місті Гренобль, Франція. Була дружиною священика Української Автокефальної Православної Церкви у Франції о. Олександра Козакевича, колишнього харків`янина. Син Володимир записався до Української дивізії і пропав у боротьбі з червоним військом під Курськом. Дочка Оля оселилася у Венесуелі. Син Євген утопився, нелегально перетинаючи радянсько-іранський кордон. На батьківщині залишився лише один його син від першої дружини, теж Володимир, який який у 1966-75 став ректором Харківського університету - сили цієї талановитої родини виявилися невичерпні.

неділя, 29 грудня 2019 р.

АЛФАВІТ ПОБАЖАНЬ НА 2020 РІК



А…ангела охоронця
Б…Бога в серці і завжди поруч
В…віри, надії, любові
Г…гарного настрою на цілий рік
Ґ…ґаздувати на своїй Богом даній землі
Д…добра,друзів,добробуту
Е…енергії
Є…єдиного(єдиної)поруч
Ж…жартів,життя без проблем
З…здоров'я, здійснення всіх бажань
И…иржа, щоб ніколи в душі не селилась
І…ідеального життя
Ї…їздити відпочивати
Й…йти впевнено до заданої цілі
К…кохання міцного, взаємного
Л…любові,ласки
М…миру!
Н…настрою
О...обіймів
П…поцілунків гарячих,солодких
Р…радості
С…сонячних, безхмарних буднів
Т…тепла від людей
У…усмішок щирих,приязних
Ф…фортуни на кожному кроці
Х…хороших людей поруч
Ц…ціну завжди собі знати
Ч…чистих помислів
Ш…широкої дороги успішної
Щ…щастя шукати у звичайних речах
Ь…легкої долі
Ю…юну душу завжди мати
Я…ясного неба над головою
©️ Любомира Хом'як



12 правил виживання молодого вчителя у «сучасній» школі України

Після закінчення педагогічного ВНЗ і проходження навчальної практики тричі подумай про роботу у школі.
1. Прийшовши працювати у школу , одразу знайди іншу роботу не пов’язану з освітньою сферою – це убезпечить від фінансового краху і надасть незалежність .
2. Вивчай сучасний досвід у своїй сфері й працюй так , як вважаєш за потрібне , але не на результат для керівництва , а на результат для учнів і себе.
3. Досконало знай первинну документацію , а якщо і не знаєш все, завжди впевнено наполягай на тому , що ти робиш все правильно і відповідно документу , бо більшість керівників самі її не знають.
4. Оцінюй учнів справедливо й у відповідності реальних досягнень, бо важливо не рейтинг школи , а той рівень капіталізації знань, який принесе твоїм учням результат у майбутньому.
5. Ніколи не тримайся роботи , хай керівництво завжди думає , як зробити так щоб ти залишився.
6. Завжди прислухайся до порад "досвідчених" колег , але не вчителів вищої категорії ,а, дійсно, людей з досвідом роботи у твоєму предметі.
7. Не чекай вдячності від колег, адміністрації, батьків та учнів - це робота і її результат буде лише з часом , а й скоріше через покоління.
8. Не розраховуй заробити гроші у школі -це не можливо без втрати репутації , тому для жінки краще мати спонсора, бажано в особі чоловіка , а для чоловіка – суміжна робота.
9. Заходячи у школу хреститися тричі.
10. Одружись на колезі (якщо немає спонсора) , таким чином перекладеш більшість рутинних нудних справ на неї або на нього.
11. Не ходи на всякого роду наради , звільнити за її не відвідування підстав немає , а от втрачений час - шкода .

12.Виходячи зі школи, дякуй Богу, що живий і непідсудний.
Може, трішки змучений чи зневажений. 


Михаил Соловей

"Остання пісня кобзарів".

По всій Україні офіційно було оголошено, що кобзарів з усіх областей запрошують до Харкова на Всеукраїнський кобзарський з'їзд. Всі повинні були з'явитися з бандурами, тому що крім власне з'їзду, будуть і творчі змагання. 30 грудня 1930 - день відкриття з'їзду. У кожного в руках інструмент, кожен одягнений у святкову вишиванку. Делегатів (337 людей) утримували в залі до вечора, потім, під суворим наглядом, стали виводити у двір, щільно уклали в вантажівки і накрили брезентом. Вже через 1 годину всi делегати були в залізничних вагонах для тварин. Їх привезли до околиць станції Козача Лопань, вивели з вагонів до лісосмуги, де були заздалегідь вириті траншеї. Вишикували незрячих кобзарів i їхніх малолітніх поводарів в одну шеренгу. Загін особливого відділу НКВС УРСР почав розстріл. Коли все було закінчено, тіла розстріляних закидали вапном і присипали землею. Музичні інструменти спалили поряд. Комуністична більшовитська верхівка назвала українські народні музичні інструменти «класово-ворожими». Влада зобов'язала музичні фабрики виготовляти гармошки, баяни і балалайки навіть не сотнями, а мільйонами.
Художник Микола Якимець
"Остання пісня кобзарів".

Сучасні освітні технології Словник вчителя ХХІ сторіччя

  1. презентація

  1. 1. Сучасні освітні технології Словник вчителя ХХІ сторіччя
  2. 2. СОТ (сучасні освітні технології)  набір методів та інструментів, які використовуються в навчальному процесі.
  3. 3. Основні поняття сучасної освіти  Як в цьому розібратися?
  4. 4. E-learning (цифрова освіта)  Електронне навчання (Е-навчання)- це система навчання за допомогою інформаційних та електронних технологій.
  5. 5. Навчання off - line  Оффлайн-навчання - це метод отримання нових знань в аудиторії під час безпосереднього спілкування викладача та учня.
  6. 6. Навчання оn - line  Онлайн-навчання - це метод отримання нових знань за допомогою Інтернету в режимі реального часу. Комунікація між учасниками процесу відбувається за допомогою комп'ютера.
  7. 7. MOOC  МООС – масові відкриті онлайн-курси, які через відеолекції транслюють знання величезній кількості людей.
  8. 8. Змішане навчання (blended learning)  Змішане навчання - це методика формальної освіти, згідно з якою учень засвоює одну частину матеріалу онлайн, частково самостійно керуючи своїм часом, місцем, шляхом і темпом навчання, а іншу частину матеріалу вивчає у класі.
  9. 9. Перевернуте навчання  Перевернуте навчання - це метод навчання, при якому вся теоретична і лекційна програма вивчається вдома, а в класі з учителем детально розбираються завдання і вправи по темі.
  10. 10. Дистанційне навчання (ДН)  Дистанційне навчання — це форма навчання з використанням комп’ютерних і телекомунiкацiйних технологiй, якi забезпечують iнтерактивну взаємодiю викладачiв та студентiв на рiзних етапах навчання i самостiйну роботу з матерiалами iнформацiйної мережi.
  11. 11. Синхронне навчання  Синхронне навчання - це процес взаємодії учнів з викладачем в режимі реального часу.
  12. 12. Асинхронне навчання  Асинхронне навчання - метод навчання, в процесі якого контакт між викладачем та учнем здійснюється з затримкою в часі.
  13. 13. Адаптивне навчання  Адаптивне навчання - це навчальна модель, яка використовує техніку і нові технології для потреб учнів в якості «інтерактивних навчальних пристроїв».
  14. 14. Інклюзивне навчання  Інклюзивне навчання - навчання учнів із особливими потребами шляхом включення їх в загальне освітнє середовище за місцем їхнього проживання.
  15. 15. Освітні технології
  16. 16. Інтерактивні освітні технології  Передбачають активну взаємодію всіх учасників процесу навчання,їх здатність до діалогу з будь-чим (комп’ютером) або з будь- ким (людиною).
  17. 17. Різнорівневе (диференційоване) навчання  Організація навчально-виховного процесу з урахуванням типових індивідуальних особливостей учнів.
  18. 18. Проблемне навчання  Під проблемним навчанням розуміють навчально-пізнавальну діяльність учнів із засвоєння знань та способів діяльності на основі створення й розв’язування проблемних ситуацій.
  19. 19. Технологія навчання в співпраці  Ця технологія базується на ідеї взаємного навчання, при організації якого учні беруть на себе не тільки індивідуальну, але й колективну відповідальність за вирішення навчальних задач.
  20. 20. Проектне навчання  Суть методу полягає в тому, що учні виконують навчальні проекти, під якими слід розуміти самостійно розроблені та подані результати роботи над проблемою (від ідеї до її втілення) і виконані під контролем та з консультуванням вчителя.
  21. 21. Ігрові технології навчання  Впровадження активних форм і методів навчання, серед яких провідне місце займають навчальні ігри.
  22. 22. Гейміфікація  Гейміфікація навчання- це використання ігрових практик та механізмів для створення такого освітнього середовища, учасники якого спостерігають за власним прогресом, змагаються один з одним, допомагають один одному і мотивують один одного.
  23. 23. Веб-квест  Веб-квест - проект з використанням інтернет-ресурсів.
  24. 24. Case Study  Кейс-метод є інтерактивним методом навчання, який дає змогу наблизити процес навчання до реальної практичної діяльності. Суть методу полягає у використанні конкретних випадків (ситуацій, історій, тексти яких називаються «кейсом») для спільного аналізу, обговорення або вироблення рішень учнями з певного розділу дисципліни.
  25. 25. Мобільне навчання (Bring your own devices )  BYOD - це метод навчання, при якому на заняттях активно використовуються смартфони, ноутбуки, планшети.
  26. 26. Бріколаж  Бріколаж в освіті - це використання для навчання всього, що завгодно, крім спеціально створених інструментів (на кшталт підручників).

пʼятниця, 27 грудня 2019 р.

Артемій Ведель: велич духовної музики

В особі А. Веделя українська духовна музична культура досягла зоряних висот. Понад 30 духовних концертів, дві Літургії, “ Всеношна ” , 40 окремих хорів і вокальних тріо на канонічні тексти – це лише те, що відомо на сьогодні з творчого доробку митця.       
Вершин композиторської майстерності Ведель досяг у жанрі духовного концерту. Його ім’я завжди згадується разом з іменами Максима Березовського і Дмитра Бортнянського. Всі вони українці за походженням. Однак лише життєвий шлях А. Веделя повною мірою пов’язаний, з Україною.
Композитор жив в епоху складних і здебільшого трагічних історичних перетворень, це був період царювання Катерини II та Павла І, коли українські землі, як і українська церква, остаточно втратили свої автономні права . В 1764 році було ліквідовано гетьманство, в 1775 році зруйновано Запорізьку Січ, в 1783 році юридично запроваджено кріпацтво в Україні. Не менш драматичною, сповненою трагічних подій, фатальних обставин була і доля такої неординарної особистості, як А. Ведель. Як писав видатний композитор і хоровий диригент Олександр Кошиць: “ Вогнистим метеором промайнув над Україною талант Веделя, полишивши загадку психологам і тайну біографам... ” .
Артемій Лук’янович Ведель (справжнє прізвище – Ведельський) народився в 1767 році (за іншими даними – в 1770, 1772) в київській міщанській родині. Батько був різьбярем київського іконописного цеху. Родина мана свій будинок і садибу на Подолі біля колишнього Хрещатого яру. Відомо, що здібного до співів Артема в 9-річному віці батьки віддала на навчання до Києво-Могилянської академії. За 12 років навчання Ведель здобув хорошу гуманітарну освіту, в тому числі й музичну. Він гарно співав, грав на скрипці, тому в оркестрі виконував провідні партії, тенор був справжньою окрасою академічного хору.
Згодом Веделю довірили керування хором, звучання якого молодий музикант довів до високого мистецького рівня. Навчання в академії сприяло й особистісному розвитку майбутнього митця, світогляд якого формується в дусі гуманістичних ідей Просвітництва. Ведель вивчає праці найкращих представників української філософської школи С. Яворського, Ф. Прокоповича, М. Козачинського, Г. Кониського...
Захоплюється творами Г. Сковороди – в них особлива філософія, особлива життєва мудрість, вони вчать доброті й любові до людей, вчать співчувати чужій біді, керуватися у житті власним сумлінням. 
Далі читати тут 

Посадові оклади вчителів

Мінімалка з 1 січня 2020 буде 4723. Тобто вчитель із категорією "спеціаліст" та ІІ буде отримувати менше мінімалки, тобто менше ніж прибиральниця. А в кого І категорія - той на 50 грн більше... Так вчителів не "опускали" ще ніколи... Щоб дотягти до зарплати прибиральниці вчитель має пройти двічі атестацію (сертифікацію), причому успішно... Мені нічого добавить. А ви, шановні колеги, влаштовуєте диспути про реформи в освіті. Дореформували вже нас, гірше нікуди...
Посадові оклади вчителів дивитися тут

середа, 25 грудня 2019 р.

Пам'ятаємо та шануємо

25.грудня1895 року народився Григорій Верьовка (1895 -1964) - український композитор, хоровий диригент, засновник Державного українського народного хору.

Як у СРСР боролись із Різдвом (ФОТО)

Вкрадене Різдво. Як комуністи нищили різдвяні свята українців

Під час антирелігійної кампанії у СРСР у 1920-х роках Різдво з радянського календаря викреслили

Більшовицька ненависть до релігії торкнулася і колядок та щедрівок, які активно перероблялися на “червоний” кшталт:
“Добрий вечір тобі, вільний пролетарю!
Нова радість стала, яка не бувала:
Довгождана зірка волі в Жовтні засіяла.
Де цар був зажився, з панством вкорінився,
Там з голотою простою Ленін появився!”
Уже в квітні 1923 року XII з’їзд РКП(б) приймає резолюцію “Про постановку антирелігійної агітації та пропаганди”, якою фактично передбачалося повне викорінення народних звичаїв святкування, в тому числі “так званих музичних творів на релігійно-біблейську тематику”.
У 1922 році стала виходити газета «Безбожник», потім ще однойменний журнал, журнал «Безбожник біля верстата» і багато інших. У 1925 році «Товариство друзів газети “Безбожник”» було перетворено в «Союз безбожників».
Уже до 1933 р. мали бути закриті всі (!) церкви і молитовні будинки, до 1934-го – зникнути всі релігійні традиції та свята. До 1936 р. влада збиралася знищити останніх священнослужителів.
Таким чином, заявляло керівництво СВБ, «до 1 травня 1937 р. ім’я бога має бути забуте на всій території СРСР».
Засукавши рукави, партія взялася до справи. Як наслідок, приміром, активно запроваджувалися звіздини (на противагу церковним хрестинам), антирелігійні обряди поховання (з зіркою на надгробку замість хреста).
Демонстрації. Влада намагалася в свято влаштувати якомога більше ходів



Широко святкувалося так зване комсомольське Різдво, яке мало відвернути молодь від святкування релігійного свята і фактично було демонстраціями з транспарантами та червоними прапорами. Подібні свята закінчувалися антирелігійними мітингами, на яких спалювали опудала богів усіх релігій.
Вихованці дитсадків на антирелігійній демонстрації
Проте, якщо святкування справжнього Різдва чи Нового року, приміром, ще можна було розцінити як саботаж та заборонити (що повсюдно і робилося), то колядки та щедрівки вбити було неможливо.
Тому їх почали просто переробляли на радянський манер, викреслюючи будь-які згадки про Віфлеєм та біблейських персонажів.
Ось зразок такої “колядки” з Козельця на Чернігівщині (1925 рік):
Добрий вечір тобі, вільний пролетарю.
Радуйся, ой, радуйся, земле,
Світ новий народився.
Застилайте ж столи та все килимами,
Оселі вбирайте та все прапорами.
Гей, пісні складайте, волю величайте,
Бо прийдуть до тебе твої свята в гості.
Що першеє свято – першого повстання,
Першого повстання ще й свято Тараса.
А другеє свято – то Першого Травня,
Свято робітниче, всесвітнє, весняне.
А що третє свято – Червоного Жовтня,
Червоного Жовтня, коли пута впали,
Коли пута впали, Ради понастали!
Подібні “витвори мистецтва” поширювалися як усно, так і в популярних радянських збірниках “Червоний пісенник” та “Великий співаник”.
Радянський антирелігійний плакат (1929 рік)
Певно, найбільше від антирелігійної кампанії Рад “дісталося” одній з найвідоміших українських колядок “Нова радість стала”:
Нова рада стала, іще небувала:
Над землею звізда ясна ввесь світ осіяла.
Зоре ж наша, зоре, червоная зоре,
Словом серце зогріваєш, ти темряву скрізь долаєш.
Ой та й над містами з червен-прапорами,
Засяй же їм, прекрасная, наша зоре червоная!
А у “Червоному пісеннику” від 1925 року знаходимо і таку редакцію:
Нова радість стала, яка не бувала:
Зоря ясна п’ятикутна на весь світ засіяла.
Упали вівтарі, покотились царі.
Слава люду робочому, чабанам, шахтарям!
У воєнні часи антирелігійна машина продовжувала працювати на повну потужність, “впираючи” в старі, суто народні, мотиви героїчні елементи нової епохи, підміняючи сімейні цінності бучними політичними гаслами.
Спаситель родився, люди його славлять,
А спаситель-откупитель здоров’я знебавля.
Не страшні ж бо вже нам топори фашизму,
Перемога є за нами – сила комунізму!
(записано на Рівненщині 1946 року).
Дружинники. Відловлювали віруючих біля церков.
У Кіровоградській області український фольклорист Олексій Дей у 1958 році зафіксував таку щедрівку:





Щедрик, ведрик, Гітлер – мошенник.
За яку ласку забрав ковбаску.
Ще тобі мало – забрав і сало.
Поперек горла щоб тобі стало!
Різдвяна листівка воєнних років



Ані XX з’їзд КПРС з його курсом на розвінчання культу особи Сталіна, ані хрущовська відлига, ані брежнєвський застій не відродили старовинних українських колядок та щедрівок.
Радянське Різдво на Закарпатті, 1965 рік



З 70-х років і аж до розвалу Союзу при Раді міністрів УРСР та облвиконкомах працювали комісії з радянських традицій, які займалися розробкою, методологією та впровадженням нових радянських обрядів у життя, у тому числі схвалювали вихід серії фільмів “Новые советские обряды” студії “Укркінохроніка”.
Радянське Різдво з Дідухом та партійними діячами у Харкові, 1977 рік.
Втім, як би не вичавлювали українські колядки та щедрівки з пам’яті, вони живуть, бо народ є мудрішим за будь-яку партійну ідеологію.
Українські комуністи усвідомили марноту більшовицьких зусиль і тепер поєднують і Леніна, і Христа
Пісні, які славлять голів колгоспу, ланкових чи комбайнерів (що саме по собі непогано, але навряд чи має стосунок до релігійних і обрядових співів), залишилися в минулому, а в українських оселях сьогодні лунають старі колядки та щедрівки, які пережили десятиліття радянського абсурду.

вівторок, 24 грудня 2019 р.

Усіх, хто сьогодні з вірою, молитвою, світлою колядою прославляє народження Спасителя, сердечно вітаємо з Різдвом Христовим! Божої Любові Вам, дорогі наші!

Мільйони людей в усьому світі сьогодні збираються родинами, щоб разом провести Святий вечір і зустріти першу зорю. Вона сповіщає про Різдво Христове.
У це світле свято забудьмо про чвари. Це вечір злагоди та єднання. Кожен з нас прагне, щоб якнайшвидше до кожної української домівки прийшов мир. Згадаймо сьогодні, що мир починається з нас, з нашого прийняття одне одного, поваги, з нашого вміння любити.
Нехай світло першої Різдвяної зорі принесе щастя й добробут у кожну родину.
З Різдвом Христовим!
З Різдвом Христовим!
Щастя, радість і добро
Хай несе до вас Різдво!
КОЛИ В ТВІЙ ДІМ ПРИЙДЕ РІЗДВЯНЕ СВЯТО,
ЗГАДАЙ МОЛИТВОЮ ПРО КОЖНОГО СОЛДАТА...


Лев і Тата - Різдвяна казка

Last Christmas - Vintage Andrews Sisters - Style Wham! Cover - Postmodern Jukebox

The Christmas Song - Nat King Cole (Christmas Cover) (ft. Cristina Gatti)

СРСР. Календар за 1929 рік, Різдво - офіційний вихідний, і 25 грудня, а не 7 січня

субота, 21 грудня 2019 р.

ВТЕЧА Федора Шаляпіна З РАДЯНСЬКОЇ РОСІЇ.

Перші думки про те, щоб втекти з Радянської Росії, з'явилися у Шаляпіна в січні 1920 року, після розстрілу його друзів - баронів Стюартів.

Післяреволюційний ПЕТЕРБУРГ.

Після Жовтневої революції 1917 року Федір Іванович Шаляпін, великий російської співак, займався творчою перебудовою колишніх імператорських театрів, був виборним членом дирекцій Великого і Маріїнського театрів, керував в 1918 році художньої частиною останнього. У тому ж році був першим з діячів мистецтв, удостоєних звання Народного артиста Республіки. Зовні могло здаватися, що життя Шаляпіна благополучна і творчо насичена. Його запрошували виступати на офіційних концертах, він багато виступав і для широкої публіки. Але було і багато труднощів, багато чого не влаштовувало співака в «нового» життя.

Були й матеріальні труднощі, і продовольчі, і різні інші. У той час кожен, хто працює отримували мізерні пайки. Але Шаляпін час від часу виступав десь крім театру, і за це отримував то борошно, то іншу якусь провізію. У будинку Шаляпіна постійно проводилися обшуки.
«Отже, я - буржуй. У цій іпостасі я став піддаватися обшуків. Не знаю, що шукали у мене ці люди. Ймовірно, вони думали, що я володію винятковими розсипами діамантів і золота. Вони в моїй квартирі перервати всі килими. Говорячи відверто, на початку це мене тішило і смішило. З помірними дозами таких розваг я готовий був миритися, але мої милі партійці скоро стали розважати мене вже надто наполегливо », - писав співак в своїх мемуарах.
Бували й комічні випадки. Одного разу Шаляпін купив у знайомої балерини 15 пляшок вина. А вночі знову прийшли солдати з обшуками, все вино забрали. Забрали також колоду карт і револьвер, незважаючи на те, що у співака був дозвіл на її носіння. Коли ж складали протокол про обшук, постало питання про те, який системи револьвер. «Веблей Скотт», - відповів Шаляпін. «Біблійної», - записав у протокол молода людина. Череда обшуків перервалася тільки після того, як Шаляпін звернувся особисто до Зинов'єву.

Були проблеми і з роботою в театрі. У Шаляпіна постійно траплялися конфлікти з різними чиновниками якихось департаментів, норовили навести свої порядки в театрі. Якісь політики-комуністи взагалі заявляли, що це буржуазне мистецтво пролетаріату не потрібно, а актори дарма отримують пайки.
«Робота з кожним днем ​​ставала важче і неприємніше. Рука, яка хотіла б бадьоро піднятися і щось робити, отримувала удар учительській лінійки », - писав про це Шаляпін.
Одного разу в Маріїнський театр прийшов циркуляр, в якому повідомлялося, що колишні Імператорські театри мають занадто багатий реквізит, костюми, декорації, що потрібно всім цим поділитися з провінційними театрами. Щоб врятувати реквізит, Шаляпіну довелося їхати в Москву і обговорювати це питання з самим Леніним.

«Від свідомості, що бігти важко, мною - я пам'ятаю цю хвилину дуже жваво - опанувало відчай. Мені спало на думку, а що якщо ця блокада буде на все моє життя? Чи не побачу я, значить, більше ні Середземного моря, ні Альпійських гір, ні прекрасної Швейцарії. Невже ж, подумав я, тут, на цій Пермської вулиці з щоденними гидоти в житті, чварами в театрі, нескінченними засіданнями комітетів, які не допомагають справі, ускладнюють його, - невже мені доведеться прожити все життя під свинцевою кришкою Петербургско-фінляндського неба? » , - писав співак.

ТАЛЛІН. ГАСТРОЛІ.

Навесні 1921 року сталася несподівана і радісна для Федора Шаляпіна подія - його запросили на закордонні гастролі. До Шаляпіну з'явився чоловік і запропонував виїхати з ним в Ревель (офіційно вже Таллінн, але по старій пам'яті його ще часто звали Ревелем), столицю Естонії. Незабаром було видобуто дозвіл на виїзд.
Концерт в Талліні пройшов з великим успіхом. На наступний день після концерту Шаляпін був запрошений на вечерю з естонським міністром закордонних справ, паном бирки. Після чого благополучно повернувся на батьківщину. З цієї поїздки Шаляпін виніс те, що в Європі він цілком міг би працювати і жити.

ДРУГІ ЗАКОРДОННІ ГАСТРОЛІ.

Концерт Шаляпіна в Ревелі не пройшов непоміченим для міжнародних театральних антрепренерів. Через деякий час співак отримав лист від одного американського імпресаріо. Шаляпін відразу ж почав клопотатися про дозвіл виїхати за кордон. Візу він отримав досить скоро і в серпні 1921 року відправився на гастролі. За допомогою Луначарського співак безкоштовно дістався до Риги, він їхав разом в дипломатами в міністерському вагоні.

У Ризі Шаляпін зустрів приятеля, тенора з Маріїнського театру, латиша Вітінгом. Він допоміг організувати концерт, який пройшов з успіхом, приніс і гроші, і благодатний дощ найнесподіваніших пропозицій. Відразу ж після концерту в Ригу приїхав з Лондона видатний діяч великого грамофон суспільства Гайзберг і запропонував відновити довоєнний контракт, заплативши Шаляпіну 200 фунтів стерлінгів. Прийшли телеграфні запрошення співати з Європи, Америки, Китаю, Японії, Австралії.

В цей виїзд з Росії співак побував в Америці, а потім в Лондоні. Половину заробітку в Англії, а саме 1400 фунтів, Шаляпін вручив радянському послу в Англії.

ВІД'ЇЗД З РОСІЇ.

З першої поїздки за кордон Шаляпін повернувся в Петербург з деякою надією якось вирватися на волю, з другої він уже повернувся з твердим наміром здійснити цю мрію. Жити за кордоном одному, без улюбленої сім'ї, Федору Шаляпіну і не мислилося. Але виїхати з усією родиною було набагато складніше.

«І ось тут, каюсь, я вирішив покривити душею. Я став розвивати думку, що мої виступи за кордоном приносять радянської влади користь, роблять їй велику рекламу. «Ось, мовляв, які в« Радах »живуть і процвітають артисти!» Я цього, звичайно, не думав. Всім же зрозуміло, що якщо я непогано співаю і непогано граю, то в цьому голова Раднаркому ні душею ні тілом не винен, що таким вже мене задовго до більшовизму створив Господь Бог. Я це просто бухнул в мій профіт », - згадував співак. Але заповітний дозвіл виїхати за кордон з родиною таки було отримано.

Одним раннім літнім ранком 1922 року, на набережній Неви, поблизу від Художній Академії, зібрався невеличкий гурток знайомих і друзів Федора Шаляпіна. Сам співак з родиною стояв на палубі. Вони махали хустками, а музиканти Маріїнського оркестру розігрували марші. Коли ж рушив пароплав, музиканти заграли «Інтернаціонал» ... Шаляпін назавжди покинув Росію.

ПАРИЖ.

«З жадібною радістю вдихав я повітря Європи. Після жебрацької і сумної життя російських столиць все уявлялося мені багатим і прекрасним. По вулиці ходили, як мені здавалося, щасливі люди - безтурботні і добре одягнені. Мене дивували звичайні вітрини магазинів, в яких можна було без зусиль і ордерів центральної влади дістати будь-який товар. Про те, що я залишив позаду себе, не хотілося думати. Найменше нагадування про пережите викликало болісне відчуття », - згадував Шаляпін.

Тільки старша дочка співака - Ірина - залишилася жити в Москві з чоловіком і матір'ю, Полою Ігнатіївною Торнагі-Шаляпін. Інші діти від першого шлюбу - Лідія, Борис, Федір, Тетяна і діти від другого шлюбу - Марина, Марфа, Дассия і діти Марії Валентинівни (другої дружини) - Едуард та Стелла жили разом з Шаляпіним в Парижі.

На чужині мистецтво Федора Івановича Шаляпіна користувалося незмінним успіхом, він гастролював в Англії, Америці, Канаді, Китаї, Японії ... З 1930 року Шаляпін виступав у трупі «Російська опера» (реж. А. Санін). У 1935 році Шаляпіна обрали членом Королівський Академії музики (разом з А. Тосканіні) і вручили диплом академіка.

Навесні 1937 року біля Шаляпіна був виявлений лейкоз. 12 квітня 1938 року помер в Парижі на руках дружини. Був похований на паризькому кладовищі Батіньоль. До кінця свого життя Шаляпін залишався російським громадянином, він не прийняв іноземного підданства, мріяв бути похованим на батьківщині. Через 46 років після смерті його бажання здійснилося: прах співака був перевезений до Москви і 29 жовтня 1984 року похований на Новодівичому кладовищі.
джерело