неділя, 29 вересня 2024 р.

Валентин Сильвестров

 

Валентин Сильвестров.
Валентин Сильвестров, Іван Марчук з донькою Богданою Півненко, скрипалькою, "українською Паганіні в спідниці".

30 вересня виповнюється 87 років Валентину Сильвестрову - митцю світового рівня, всесвітньо відомому українському композитору, народному артисту України, лавреату Шевченківської премії, міжнародних премій, багатьох нагород і відзнак (https://www.facebook.com/v.silvestrov/ ).
У минулому році в Швеції під час нагородження нобелівських лавреатів Королівський філармонічний оркестр виконав твір "Вечірня серенада" з циклу "Тиха музика", створений Валентином Сильвестровим.
"Коли позбутися манії величі, коли ти не любиш себе більше за музику, тоді можна створити щось справжнє.", - вважає Валентин Сильвестров.
У 2022 р. вийшов у прокат документальний фільм "В. Сильвестров" режисера Сергія Буковського.
Народився майбутній композитор в Києві в родині інженера і вчительки. Незважаючи на немузичні професії батьків, атмосфера в родині була творчою, батько грав на різних музичних інструментах, мама співала в хорі, знала нотну грамоту.
Вчитися музиці майбутній композитор почав лише в 15 років. У 1956 р. став студентом Київського інженерно-будівельного інституту, а через два роки вступив до Київської державної консерваторії, яку закінчив у 1963 р. за фахом композиція по класу Б. Лятошинського.
Його ранні твори були в авангарді академічної музики 1960-х рр., що ніяк не вписувалося в соціалістичний реалізм chch.
Було в житті композитора різне: абсолютне нерозуміння "навколокультурних" діячів, ігнорування видавництв, виключення зі Спілки композиторів СРСР. Але було і є визнання виконавців і слухачів у нас і за кордоном. Творчість композитора за кордоном широко відома – уже з 1960-х років музика Валентина Сильвестрова звучить на міжнародних фестивалях, його твори входять до репертуару відомих оркестрів і виконавців, щорічно виходять друком у багатьох престижних закордонних видавництвах.
Валентин Сильвестров - визначна постать світової музики. Успіх В. Сильвестрова на Заході пов'язаний з тим, що в 60-70 роки він єдиний з українських авторів зміг пробити "залізну завісу".
"Якби мене попросили назвати ім’я сучасного композитора, то першим я сказав би ім’я Сильвестрова. Валентин - безумовно найцікавіший композитор сучасності, навіть якщо більшості дано зрозуміти це набагато пізніше.", - Арво Пярт, естонський композитор.
Валентин Сильвестров має чітку громадянську позицію, він підтримував акції протесту в Києві 2004 і 2013-14 років, пояснюючи це так: "Я все ж таки, як і будь-яка інша творча людина, більше індивідуаліст по своїй природі. Але наступає такий момент, коли просто неможливо не вийти". Його відповідь на перші вбивства на Майдані - музична посвята Сергію Нігояну.
Як відгук на події в Бучі Валентин Сильвестров написав новий музичний твір.
З початку повномасштабної війни рашистів в Україні композитор до останнього не хотів залишати рідний Київ. Але під тиском друзів і родичів він таки погодився переїхати до Берліна. "У наш час музика повинна переходити в режим тиші, режим молитви і якогось тихого, мирного дня. Музика повинна показувати, яка тендітна наша цивілізація з усією її силою. У наші дні значення малого збільшується, тому що велич цивілізації спирається на мале. Якщо мале правдиве, то і ця велич правдива.", - Валентин Сильвестров.
Многая літа!
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Немає коментарів:

Дописати коментар