Методичні та творчі розробки для уроків музичного мистецтва, позакласної роботи. Пісні для дітей
субота, 30 грудня 2023 р.
пʼятниця, 29 грудня 2023 р.
Знову до школи, або про творчу роботу вчителя
Непричесані думки про зарплати освітян
Я вже кілька років не дивлюсь телевізор, не слухаю радіо, але й до мене долітає з усіх прасок хоровий вереск чиновників різних рівнів про підвищення зарплат і добробуту освітян, і я розумію, значить, будуть грабувати...
Раніше у маленьких містах влаштовували єврейські погроми. Їх били і знищували, а вони виживали… Тепер постійно підвищують освітянам зарплату, а вони ще живі, мовчать та навіть працюють: вчать, танцюють, співають та захищають дітей.
Я знаю, освітяни – це особливі люди, під час другої світової вони йшли навіть у газові камери разом зі своїми учнями. Зараз, як мінімум, вони є прикладом незламності.
Водночас уже стало традицією голосно співати про зарплати педагогів, натякаючи ніби на тих, хто не працює, а їсть, адже, на думку тих, хто ніколи не працював у школі, і освітні втрати зашкалюють, і PISA провалена, але, як зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, «середньомісячна зарплата вчителя вищої категорії збільшиться з 14,4 тисячі до 17,4 тисячі гривень».
«Уряд у 2024 році планує підвищити заробітну плату вчителям у два етапи: з 1 січня на 10% та з 1 липня на 12% за тарифною сіткою. Це тарифна сітка, і вона прив’язана до мінімалки. Збільшується мінімалка – збільшується оклад усіх у тарифній сітці», – пояснив голова освітнього комітету Верховної Ради України Сергій Бабак.
Пана Лісового також чує вся країна: «У середньому вчитель отримує близько 13 тисяч гривень. Після підвищення середня зарплата вчителя з січня становитиме 14 тисяч гривень, з квітня – близько 16 тисяч».
Як рахували поважні пани освітянську зарплату, хай залишиться на їх совісті. Ми ж порахуємо реальні статки педагогів.
Оскільки маю відношення до позашкілля, то проаналізую зарплату керівника гуртка.
Але спочатку кілька слів про те, хто такі керівники гуртків. Це – творчі, талановиті, самовіддані люди, які допомагають дітям розкрити свої здібності та обдарування.
Уявімо собі керівника гуртка – початківця. За його плечима десятиліття роботи над собою та навчання: спочатку – музична школа, танцювальний чи театральний колектив; потім – музичний, хореографічний, театральний навчальний заклад вищої освіти.
На відміну від вчителів, які працюють зі сформованими класами, керівники гуртків мають самостійно знайти дітей, зацікавити їх своєю справою, підлаштувати свій час під їхні можливості.
За останній рік кількість дітей у закладах позашкільної освіти міста Києва зменшилась на 13000 дітей, або на 1000 груп. Причин кілька: багато дітей перебувають за кордоном, шкільне навчання дітей відбувається у кілька змін, що ускладнює відвідування гуртків у позашкільний час.
А відповідно, зменшилось і навантаження педагогів. Дуже мало педагогів, особливо молодих, мають повну ставку, адже, щоб мати повну ставку, педагог повинен мати орієнтовно 4–5 груп по 15 дітей у кожній.
Але повернемось до грошей. Що ж гарантувалося державою керівнику гуртка-початківцю в 2023 році?
Базова ставка за 10 тарифним розрядом – 5265 гривень, яка підвищувалась на 10 відсотків за постановою КМУ №22 та на 5 відсотків за постановою КМУ №373, тобто на 526,5 гривень та 263,25 гривень. Отже, держава гарантує керівнику гуртка 6054,25 гривень.
Бінго: заплата керівника гуртка з усіма підвищеннями нижче мінімальної на 646,75 гривень. Звісно, в Україні заборонено платити менше, ніж 6700, тож бухгалтерія доплачує до мінімалки, але, якщо у керівника гуртка лише 0,5 ставки, то, відповідно, і зарплата 3350 гривень до утримання податків.
Як же зміниться зарплата керівника гуртка в наступному році?
Базова ставка за 10 тарифним розрядом становитиме 5815 гривень, додамо сюди підвищення на 10 та 5 відсотків, тобто 581,5 та 290,75 гривень, отримаємо 6687,25 гривень. Мінімальна зарплата з 01.01.2024 – 7100 гривень. Отже, до мінімалки бухгалтерія буде доплачувати 314,75 гривень.
Ми можемо прорахувати гарантовану державою оплату праці будь-якого педагога. Але реальні суми зарплат в дошкіллі, позашкіллі та навіть у шкільній освіті коливаються на межі мінімальних в нашій державі.
І, безумовно, ображає в цій ситуації не лише те, що життя педагога на межі біологічного виживання, не лише те, що при такій зарплатні педагог навіть не заробить мінімальну пенсію і буде доживати своє життя у злиднях, а ще й у суспільстві на рівні держави культивується образ педагога, якому держава постійно підвищує зарплатню, а йому все мало.
Правду кажуть: по вустах текло, але в рот не потрапило...
Р.S. На жаль, коли капає зарплата, я інколи бачу сльози в очах колег.
Автор: Володимир Онацький, освітній експерт з проведення інституційного аудиту.
середа, 27 грудня 2023 р.
ЯПОНІЯ ДАЛА МІЛЬЯРД УКРАЇНІ НА ЗАРПЛАТИ ВЧИТЕЛІВ: СКІЛЬКИ ТА КОЛИ ПРИЙДУТЬ КОШТИ
2024 рік стане для вчителів вдалішим, ніж 2023. Адже допомога прийшла, звідки не чекали: українським освітянам вирішили виділити кошти з Японії.
Світовий банк виділяє Україні додаткові 1,34 мільярда доларів. Частину з цих коштів, як вже заведено, спрямують на оборону та ЗСУ, однак більш ніж половина гранту має забезпечити соціальні потреби нашої країни. І зарплати освітянам тут грають не останню роль.
КУДИ СПРЯМУЮТЬ КОШТИ СВІТОВОГО БАНКУ?
Усього на потреби Україні виділять 1,34 мільярда доларів. Майже всі вони мають забезпечити виплату в країні пенсій, зарплат вчителів та підтримати внутрішньо переміщених осіб. Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Найбільша частка пакета допомоги — 1, 086 млрд доларів належить уряду Японії. Інша частина — це гранти від США, Швейцарії та Фонду підтримки, відновлення та реформування України, спеціальної платформи, що була створена Світовим банком у 2022 році.
ГРОШІ НА ЧАСІ: ЧИ ВРЯТУЮТЬ ЦІ КОШТИ ОСВІТУ ВІД КРИЗИ?
У 2024 році бюджет Міністерства освіти буде скорочений на 20%, попри те, що борги у системі освіти збільшуються майже в усіх галузях. Лише на будівництво та ремонт укриттів потрібно виділити 153 млрд гривень, але взяти їх ніде: 2,5 млрд від бюджету не покриють навіть 10% проблем.
Окрема тема — це зарплатні борги перед вчителями. У Харківський та Херсонській областях освітяни не отримували виплат більше ніж п'ять місяців у 2022 році. Така ж ситуація спостерігалася в інших регіонах, зокрема Житомирській області, де виплати могли не проводити більш як три місяці.
16 травня 2023 року Кабінет міністрів ухвалив розпорядження «Про розподіл резерву освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2023 році», згідно з яким працівникам Харківської та Херсонської області виплатять заборгованість, що утворилась на кінець 2022 року. Для цього з бюджету виділили 1, 4 млн гривень.
Однак, щодо накопичуваних заборгованостей на 2023 рік поки не йдеться. Тому кошти японського гранту будуть дуже доречні, адже стануть ще одним додатковим джерелом для виплат.
Попри борги, є хороша, хоча й трохи дивна новина: Мінфін у грудні 2023 року провів аудит, за яким виявив більш ніж 3 млрд гривень освітніх субвенцій, які «приховались» у місцевих бюджетах. Наразі ці кошти Міносвіти вже пообіцяло спрямувати на розв'язання нагальних проблем в освітньому середовищі. Однак чому про ці гроші протягом року ніхто не звітував — невідомо, хоча Мінфін у своєму зверненні й зауважив, що це неприпустимо.
У 2024 вчителям можуть затримати зарплати через брак коштів: чи очікувати колапс?
Обіцяного підвищення зарплат для вчителів може не бути. Навіть більше: є вірогідність, що зарплати можуть взагалі затримати.
В Україні може статися затримка з виплатою зарплат та пенсій для майже 12 млн осіб, якщо ми не отримаємо належної допомоги від Заходу. Про це заявила перший віцепрем'єр-міністр економіки Юлія Свириденко у коментарі Financial Times, повідомляє Економічна правда.
Так, йдеться про можливу затримку виплати заробітної плати для 1,4 млн вчителів. Окрім того, без зарплат можуть залишитися 500 тисяч держслужбовців, а без пенсій — 10 млн пенсіонерів. Свириденко зазначає, що без західної підтримки економіка України відкинеться до режиму «виживання».
Так, наступного року Україні знадобиться 37 млрд доларів зовнішньої підтримки. Водночас міністр економіки висловила сподівання, що ЄС схвалить допомогу Україні в лютому та надасть кошти до кінця березня.
Варто зазначити, що у 2023 році економіка України вперше з початку війни показала зростання на 5% проти 20% падіння у 2022 році. Окрім того, за перші 11 місяців 2023 року Київ зібрав податків на 4,4 млрд доларів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Однак цих грошей все одно не буде достатньо для можливості регулювання бюджетної сфери та сфери освіти.
Чи очікувати колапсу у системі освіти?
2024 рік насправді може стати роком непростих викликів для українців. Проблем у сфері освіти декілька й усі — нагальні, адже поряд з недостатнім фінансуванням стоять реформи, які необхідно проводити вже зараз. Ось три головні виклики для освітян:
Неактуальна зарплата. Борги по виплатах вчителям є майже в кожній області України. У Житомирській, Харківській та Херсонській вони нараховуються кількома місяцями та тривають з 2022 року. Окрім того, середня зарплата вчителя становить 13—15 тисяч гривень, що дуже мало при великому навантаженні. У 2024 Кабмін обіцяв підняти виплати двічі, однак без фінансування з Заходу, це питання можуть відкласти.
Державних коштів не вистачає. Ми вже писали, що майже половина шкіл в Україні не може обходитись без допомоги батьків. У деяких закладах освіти спонсорська допомога складає майже 50% шкільного бюджету. Все через дефіцит виплат, адже у 2022 усі кошти спрямували на ЗСУ, а у 2023 видатки не збільшились. При цьому, на 2024 бюджет на освіту закладений на 20% менший, ніж цьогоріч. Грошей не вистачає так само на стипендії, на фонди та музеї, на укриття (хоча уряд і пообіцяв 2,5 млрд додаткових коштів.
«Дивний» розподіл коштів. Тотальний дефіцит коштів в освіті змушує чиновників усіх ланок шукати додаткове фінансування, серед яких не тільки допомога західних країн, а ще й спонсорська підтримка. Однак не можна бути певним, що коштів справді не вистачає або ж їх неправильно розподілили? Через це наприкінці 2023 року Мінфін знайшов декілька мільярдів субвенцій у місцевих бюджетах, хоча ці гроші мали передати на освіту, на чому зауважили економісти.
Таким чином можна вже зараз говорити про те, що навіть з фінансуванням за підтримки Заходу у сфері освіти перейшли до економії.
Але не все так безнадійно!
Все ж декілька рятувальних кругів у сфері освіти є. У грудні 2023 року до загального фонду Держбюджету на 2024 рік надійшло близько 5 млрд доларів зовнішнього фінансування. Про це повідомляє Мінфін.
Це 11% від загального обсягу фінансової допомоги. Кошти будуть спрямовані на фінансування соціальних видатків, серед них і виплати працівникам освіти та охорони здоровʼя, гуманітарні проблеми, а також забезпечення соціального захисту населення. У Мінфіні запевняють, що за кошти відзвітують, адже співпраця зі Світовим банком забезпечують прозорість залучення й використання зовнішнього фінансування.
Також народний депутат Данило Гетманцев, керівник комітету Ради з фінансів та податків, заявив, що усі соціальні виплати та зарплати нададуть у повному обсязі.
Окрім того, не забуваємо про мільярд, який виділила Японія саме на зарплати вчителям. Якщо його використати для виплат зарплат, це дозволить протримати виплати приблизно півроку. Однак поки Міносвіти не робило офіційних заяв з цього приводу.вівторок, 26 грудня 2023 р.
Колядка на Різдво 2023 "Там во Бахмуті"
Там во Бахмуті,
Де стріли чути, Де стільки цвіту Вже полягло... Враз тихо стало | І залунало: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) Донецька нічка, Окопна свічка, І ворогам всім Лютим на зло, - Стали солдати | Колядувати: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) Під Гуляй Полем Кутя на столі, Звіздою небо Там зацвіло, Вітер у степу | Водить вертепи: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) В місті Марії Промінь надії Десь над Азовом В небо звело, Там нас чекають, | Тихо співають: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) Під замком львівським, На Личаківськім, Лицарів військо Спокій знайшло... Ми ж до Героїв | Із колядою: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) В древньому Римі Петрик із Криму Разом зі світом Славить Різдво! Юля з Луганська, | Настя з Бердянська: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) А в Тернополі Маленька Оля З фронту чекає Татка свого. Ручки складає, | Слізки втирає: | Христос Родився! | Славімо Його! | (2) Наша родина - Вся Україна, І Збройні сили, І ТРО, Під Божим стягом | Йдем до звитяги! | Христос Родився! | Славімо Його! | (2)
субота, 23 грудня 2023 р.
118 років від дня народження Костянтина Данькевича
24 грудня виповнюється 118 років від дня народження Костянтина Данькевича - видатного українського композитора, піаніста, диригента, педагога, Шевченківського лавреата (1905-1984).
Тиха ніч, свята ніч
Тиха ніч, свята ніч - Iрина Стиць
Вже 200 років відома різдвяна пісня "Тиха ніч" мандрує світом
1818 рік в історії Європи не був спокійним, особливо центральну Європу роздирали наполеонівські війни, революції і голод. Гинули люди, назавжди зникали з лиця землі фортеці і замки. Серед найвідоміших втрат 1818 року в цій частині Європи величавий палац Мірабель в австрійському місті Зальцбург, який знищила пожежа. І хоча палац нині вже відреставрований, його романтичний інтер’єр повністю відновити не вдалось.
Саме в Зальцбурзі в 1792 році народився Йозеф Мор – автор слів відомої коляди «Тиха ніч, свята ніч». Хлопчик зростав у злиднях в родині без батька, зате місцевий священик зауважив потяг дитини до літератури і допоміг йому здобути освіту. Після закінчення семінарії Йозеф Мор також став священиком, але до кінця життя писав поеми і складав вірші. Так у 1816 році народився його вірш «Тиха ніч, свята ніч», авторові тоді виповнилось 24 роки.
Йозеф Мор через хворобу і потребу лікуватись часто переїжджав, так у 1818 він дістався міста Оберндорф (нині передмістя Зальцбурга – ред.), яке зайняло в його житті особливе місце. В Оберндорфі доля звела його з Францом Ґрубером – шкільним учителем і музикантом, який грав на гітарі. Йозеф Мор і Франц Ґрубер потоваришували, знайомство не тривало довго, але ця зустріч для обох стала доленосною.
Історія колядки розпочалась напередодні Різдва 24 грудня 1818 року, того дня в місцевому костелі Святого Миколая вийшов з ладу орган. Засумував Франц Ґрубер, Різдвяну богослужбу доведеться відправляти без музики. На допомогу прийшов приятель Йозеф Мор, який згадав про свій, складений два роки тому вірш «Тиха ніч», він запропонував Ґруберові скласти до нього музику. Франц Ґрубер погодився, хоча складав музику вперше. Так швидко, лиш за один день, народилась проста колискова мелодія «Тихої ночі», яка опівночі після Різдвяної богослужби пролунала вперше. В костелі «Тиху ніч» заспівали її автори – Йозеф Мор і Франц Ґрубер, який також допомагав собі грою на гітарі, до солістів також приєднався хор.
Прем’єра вдалась, мелодія колядки сподобалась, відтак вона вже 200 років з великим успіхом подорожує світом. Розповідають, що і в окопах Першої світової війни вояки з протилежних ліній фронту 24 грудня у Різдвяну ніч відкладали зброю, щоб разом заспівати «Тиху ніч».
Австрійська «Тиха ніч, свята ніч», так само, як і український «Щедрик» Миколи Леонтовича належать до найвідоміших і найулюбленіших у світі Різдвяних колядок Слова «Тихої ночі» нині перекладені на понад 100 мов світу, колядку співають і українською.
Австрія про авторів коляди не забуває, в Оберндорфі й Зальцбурзі є понад 10 місць, пов’язаних з історією «Тихої ночі». На жаль, в середині 19 століття костел Святого Миколая, де вперше пролунала відома коляда, був зруйнований повінню, на його місці стоїть сьогодні капличка, яка так і називається – «Каплиця «Тихої ночі».
А неподалік каплички розташований музей «Тихої ночі», де можна більше дізнатись більше про історію коляди. Також з місцевої пошти у Різдвяні дні можна надіслати листа з маркою і штампом «Тихої ночі».