неділя, 29 березня 2020 р.

ЯК ПЕРЕЖИТИ КАРАНТИН І ЗАЛИШИТИСЬ СПОКІЙНИМИ БАТЬКАМИ?

Inside-Out-Anger-Movie-Wallpaper-HD1
Паніка – психічний стан людей — несвідомий, нестримний страх, викликаний небезпекою, що охоплює людину. Вірус – це загроза, і в умовах нестабільності, у тривозі за своє життя і здоров’я близьких, не рідко ми втрачаємо критичне мислення і впадаємо в панічні стани.
Що можна зробити, щоб уберегти себе та корисно і безпечно провести час вдома з дітьми, в умовах ізоляції у зв’язку із загрозою розповсюдження короновірусу?
Ось декілька порад.
1. Обмежте контакти людей в соцмережах, від яких ви отримуєте інформацію про карантин, його перебіг, актуальний стан. Оберіть для себе декілька авторитетних осіб чи джерел від яких іде суха, фактична інформація, без зайвого аналізу ситуації та особистісних оціночних суджень.
2. Відслідковуйте свої почуття. Коли діти і батьки знаходяться в обмеженому просторі досить довгий час, закономірно що виникає дуже багато різноманітних ситуацій, на які ми так чи інакше реагуємо. Дуже важливо в цей момент зрозуміти які саме у вас почуття – страх, злість, тривога, лють, роздратування чи яке-небудь інше і відчути що саме їх викликало. Оскільки, може відбутись підміна почуттів, коли, наприклад, ви можете злитись на підвищення курсу валют і через це сильно накричати на дитину за розлитий чай. Намайгайтесь розмежовувати, які саме почуття і до кого чи чого, ви відчуваєте. Краще обговорити з дітьми почуття допоможуть такі книги: “Велика книга почуттів”“Книга Від…до. Почуття: від суму до радості”“Безліч емоцій. Що означає кожна?” та ігри: емоційний кубикемоції на магнітахмеморі емоціїїгра-розвивайка Емоції.
3. Не замовчуйте власні переживання стосовно карантину. Діти все відчувають, вони розуміють, що є певне напруження і батьки стривожені. Необхідно спокійно пояснити дітям ситуацію простою та зрозумілою мовою, без зайвої паніки сказати про свої відчуття занепокоєння та тривоги і розповісти про елементарні правила особистої гігієни, які можуть захистити від вірусів (регулярно мити руки, не брати нічого брудного до рота, зайвий раз не цілуватися і не обійматися…). Для маленьких дітей ці правила можна перетворити на гру.
4. Утворіть ритуали. Ізоляція – це свого роду криза, це зміна стабільності і звичайного режиму. Завдання для батьків в цей час організувати нові ритуали, які забезпечать стабільність дітям. Це можуть бути: фізична зарядка в певний час, телефонні та відео дзвінки з рідними, спільне приготування їжі, ігрові турніри з різноманітних настільних чи активних ігор.
5. Організуйте дітям ігрову діяльність. Під час карантину можна пограти в різні навчальні ігри або розважальні.
Активні ігри – ходулі, м’ячики, фітболи, килимки з каменями, боулінг.
6. Створіть резервний список активностей та ігор з дітьми, в який можна глянути, коли буде здаватись, що зробили вже все що можливо.
7. Підтримуйте свій ресурс. Насправді батьки легко можуть взаємодіяти зі своїми дітьми, якщо мають на це ресурс і є наповнені. І тут головне зрозуміти, що в даний період ізоляції не всі ваші дії повинні мати якийсь сенс. В звичайному ритмі ми звикли ставити перед собою певні завдання, виконувати їх і від цього отримувати енергію. Наразі ситуація змінилась – необхідно навчитись отримувати задоволення від процесу, а не від результату. Дозвольте собі робити щось без конкретної цілі. Спробуйте зрозуміти, що підходить більше для вас – перегляд фільмів, рукоділля, читання книг, онлайн-навчання, спорт вдома.
Ще один важливий момент стосовно внутрішнього ресурсу – не плануйте далеко наперед. Оскільки ситуація не зовсім стабільна, не ставте конкретних планів, щоб не розчаровуватися у випадку іх нереалізації.
Здоров’я всім і пам’ятайте – карантин скоро скінчиться!
Анна Луньова, дитячий практичний психолог

ЦІКАВА КОРОБОЧКА – ЧУДОВИЙ СПОСІБ ЗАЙНЯТИ ДИТИНУ

e3jINnq4fSM
Пропонуємо зробити для своїх діток «Цікаву баночку» або коробочку чи мішечок.
Ця баночка стане у пригоді під час свята або просто в дощовий день вдома, коли всі інші іграшки набридли. Загалом, вона допоможе розважити дитину або групу дітей в будь-яких ситуаціях і за будь-яких обставин.

Як її зробити? Це дуже просто! Візьміть відповідну баночку / коробочку / мішечок і прикрасьте її / його за власним бажанням. Найкраще це зробити разом з дитиною. Зробіть таку баночку, яка б подобалася і вам і дитині і так, щоб вона стала прикрасою у вашому інтер’єрі.
Потім придумайте і надрукуйте різноманітні ігри та завдання на маленьких картках, або записочках. Завдання можуть бути смішними, жартівливими, серйозними, розвиваючими. Пропонуємо вам кілька варіантів завдань для прикладу:
    • намалювати малюнок пальцями;
    • побудувати халабуду з подушок, стільців і покривал;
    • відправитися на пікнік;
    • гратися з водою;
    • пускати сонячні зайчики;
    • пограти в театр тіней;
    • пограти в крокодила;
    • влаштувати день перевдягань;
    • інсценувати улюблену казку;
    • виконати танець аборигена;
    • танцювати під запальну музику з повною склянкою води;
    • намалювати собі вуса і не змивати їх до вечора;
    • співати караоке;
    • навести порядок в іграшках;
    • прибрати в кімнаті поки грає весела музика;
    • розгадати ребус;
    • відгадати загадку.
Завдання можуть бути найрізноманітнішими! Придумайте самі або разом з дитиною такі, які будуть цікаві саме вам. А як використовувати цю баночку – напевно, пояснювати не треба. Витягати по одній записочці, коли стає нудно і нічим себе зайняти.

БАНОЧКА ЩАСТЯ ДЛЯ ФОРМУВАННЯ ПОЗИТИВНОГО МИСЛЕННЯ У ДІТЕЙ

Сделать банку с заданиями на 2016
Оптимістичний настрій допомагає дітям рости більш здоровими і стати творчими, позитивними і незалежними в майбутньому. У всіх нас бувають важкі часи, які можуть тривати дні, тижні або навіть місяці.
Пережити такі періоди людям допомагає позитивне мислення, ефекти якого науково підтверджені. Психологи, використовуючи дані досліджень, встановили, що налаштування на успіх в конкретній справі може сприяти підвищенню імунітету до деяких інфекційних захворювань.
У випадку з дітьми відбувається те ж саме.
Як формувати позитивне мислення у дітей?
Пропонуємо Вашій увазі чудову методику, розроблену іспанськими психологами.
Що треба зробити
Для початку вибираєте велику і красиву скляну банку. Вона і буде банкою щастя. Ви можете підписати її за допомогою маркера або приклеїти на неї красиву картинку.
Банку треба розмістити на видному місці в будинку.
Щодня батьки і діти повинні описати те, що найкраще трапилося з кожним з них протягом дня. Це можуть бути зовсім прості речі, наприклад, добре слово, посмішка або речі значно більші – іспит, який зданий краще, ніж очікувалося.
При написанні записки інформація, що міститься в ній, відкладається в мозку, навіть якщо ми цього і не усвідомлюємо.
Записку складають і відправляють в банку.
Приблизно через 6 місяців або коли банка буде заповнена, записки виймаються і читаються вголос.
Заведите себе «Банку счастья» в этом году
Що дає застосування такої методики
  • Дитина навчиться думати про хороші речі, які трапляються з нею протягом дня.
  • Вона буде цінувати навіть незначні позитивні речі, які можуть бути непоміченими іншими людьми.
  • Дитина зможе відрізняти невеликі проблеми від дійсно істотних.
  • Дитина навчиться бути вдячною.
  • Все це поліпшить спілкування і атмосферу в цілому в сім’ї.l

Чуттєвий красивий вірш про вчителів


Короновірус: як говорити з дітьми

Інформаційне поле перевантажено новинами і зведеннями про новий вірус. КОРОНОВІРУС, ПАНДЕМІЯ, ЕПІДЕМІЯ, ВАКЦИНА - набір нових слів для дітей, які вони чують від дорослих або з новин, але не можуть зрозуміти. При цьому діти відчувають атмосферу напруги, неспокою і тривоги.
Діти обмінюються міркуваннями про хвороби між собою, будують припущення, передають те, що чують так, як самі це розуміють - і так народжуються міфи навколо того, що відбувається.
Щоб не допустити необгрунтованого страху дитини і не залишити її наодинці зі своїми здогадками, поговоріть з дитиною і самі надайте їй вичерпну інформацію.
У розмові з дитиною варто не забувати про наступні правила:
Говоріть з дитиною на рівні її віку, не потрібно використовувати незрозумілі для неї терміни і приводити статистику хворих в різних країнах.
Якщо ви самі налякані, ви не зможете заспокоїти дитину. Діти дуже чутливі до емоційного стану своїх батьків, тому перш за все необхідно опрацювати власну тривогу. Напружена і стресова ситуація в родині впливає на психологічний стан дитини.
Для початку з'ясуйте, що вона уже знає про коронавірус, які у неї є уявлення про цю хворобу і про її поширення. Якщо дитина вже налякана, не варто знецінювати її почуття і говорити, що нічого страшного не відбувається. Слід проговорити, що небезпека є, але вона перебільшена. Розкажіть, що таке вірус, які вони бувають, як передаються. Згадайте, що подібне вже не раз відбувалося в нашій історії, і це закінчувалося. Наведіть дитині старшого віку ці приклади, можна разом вивчити історію таких подій. Обговоріть запобіжні заходи, яких правил варто дотримуватися, щоб убезпечити себе та інших людей. Не залякуйте дитину і намагайтеся не фарбувати емоційно будь-які факти, поясніть, що профілактика може допомогти вберегти себе.
Промовляючи правила, можна зробити з них ритуали. Наприклад, мити руки, приспівуючи вашу улюблену пісню, писати один одному смс-нагадування про дезінфекцію рук за допомогою смайла, надягаючи маски, «перетворюватися» з дитиною в ніндзю. Перетворюючи такі дії в ігрові ситуації, ви знижуєте тривогу дитини, а також вписуєте ці необхідні зараз запобіжні заходи як щось буденне, що не викликає асоціації з хворобою і панікою.
Для зовсім маленьких дітей в інтернеті вже є ілюстрації, які розкажуть діткам на доступному для них рівні, як можна заразитися і які заходи необхідно вживати, як бути обережними.
Пам'ятайте, що в першу чергу, вам необхідно бути в ресурсному стані самому і не піддаватися паніці.
Автор: Моручкова Ольга

Мінфін пропонує зменшити загальний обсяг фінансування освіти і науки на 5 мдрд 847 млн 230,2 тис грн.

Дійсно, а навіщо нам та наука? З лозиною гуси пасти - не потрібна ніяка наука!


По-перше, або будуть кардинально скорочені, або взагалі зупиняться вкрай необхідні роботи з ремонту та переобладнання будівель закладів освіти. Так, ми знаємо, що це - повноваження і кошти місцевої влади. Але зараз із місцевих бюджетів висмоктуються величезні гроші, які як раз і були заплановані на розвиток освіти. Скільки саме втратить бюджет Вашого конкретного міста, селища чи ОТГ, можете поцікавитися у місцевої влади: Вам охоче розкажуть, бо вони самі у шоці. Я чимало спілкуюся із освітянами зі всієї України - і запитання у них одне: уряд взагалі розуміє, що такі "пропозиції" нищать освіту?

По-друге, відсутність належного фінансування призведе до активізації поборів в освіті, які ми лише тільки-тільки почали зупиняти. Тепер у певних директорів шкіл та голів так званих "батьківських трійок" з'явиться чудовий аргумент для подальших вимагань грошей з батьків: "бачите, держава нічого не дає, а ну, давайте швиденько здавати у фонд школи, бо інакше зацькуємо у вайбері та на батьківських зборах".

Ну і - найголовніше і найтрагічніше - відбудеться катастрофічний відкат, повна зупинка реформ в освіті, які абсолютно неможливі без належного фінансування. Україна безповоротно втратить шанс стати цивілізованою освіченою країною. І це сумне "досягнення" буде цілком і повністю на совісті уряду, який має неприємний шанс увійти в сучасну історію України як "уряд нищення освіти".

Поки що це - лише проєкт змін до бюджету. Більше того, судячи із відомих наразі показників, які просто катастрофічні, це своєрідна перевірка реакції суспільства, "перша пропозиція на переговорах", коли одна сторона (уряд) пропонує іншій стороні (суспільству) завідомо неприйнятні умови у розрахунку, що потім можна буде, нібито, "поступитися" і "піти назустріч".

Так от, плани нищення освіти, залишаються такими самими планами нищення освіти за будь-яких умов скорочення фінансування. Цього допустити не можна.

Чи подобається вам така динаміка змін, як на фото?

Це - СШ 148 ім. Івана Багряного м. Києва, де минулого року за кошти міського бюджету було зроблено дуже необхідний ремонт. І це - одна із гарних новин про освіту, яких ми мали чимало минулими роками.

А тепер - погана новина. Залиште сподівання на подібні або ще кращі зміни у тій школі, де вчиться Ваша дитина. Просто забудьте. Якщо, звісно, не готові протестувати і відстоювати свої права.

Бо зміни до держбюджету, які пропонує уряд, знищать не лише всі наші шанси на сучасну якість освіти (про це вже і без мене було написано і сказано чимало), але й призведуть до інших дуже негативних наслідків.

Дистанційна освіта на EdEra

Дистанційна освіта на EdEra, яка не дасть вам втратити час на карантині. Скоріш навпаки, є час отримання справді якісних знань за допомогою онлайн-освіти. Поїхали дивитися, які можливості для навчання на EdEra у нас є.
- Онлайн-курси з підготовки до ЗНО. Українська мова та література, Історія України в історіях, Біологія, Математика, Англійська мова. Уся добірка курсів, які можна використовувати як для підготовки до ЗНО, так і взагалі школярам і вчителям: ed-era.com/zno
- Онлайн-курси для підвищення кваліфікації вчителів і директорів. Онлайн-курс для вчителів початкової школи, недискримінаційний підхід у навчанні, з учнями про освіту та кар'єру, поради від психолога Світлани Ройз, курс «Бери і роби» з набором конкретних методик для покращення викладання у школі, управління школою — практикум, робота з дітьми з особливими освітніми потребами та багато іншого.
- Онлайн-курси для всіх. Правознавство, медіаграмотність, фактчекінг та економіка з VoxUkraine та KSE, курс про домашнє насильство, права людини, курс про роботу з архівами КДБ, соціальне підприємнитсво, веб-розробка, експорт бізнесу на європейський ринок, курс про кар'єрне зростання для жінок та дууууже багато іншого.
Більше 70 безкоштовних онлайн-курсів тут: ed-era.com. Не тільки під час пандемії, але зараз вкрай актуально. Все це якісно та цікаво. Поширюйте, будь ласка, та навчайтеся з нами. Карантин карантином, а навчання за розкладом. Будьте здорові!

Оплата праці працівників освіти в умовах карантину

У зв’язку з ситуацією, пов’язаною з оголошенням карантину з 12 березня по З квітня 2020 року, терміни якого можуть змінитись залежно від епідеміологічної ситуації в Україні, своєчасним вжиттям та проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів відповідно до зазначеного закону та постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», Міністерство освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України рекомендують:
🔴 забезпечити часткове переведення працівників закладів та установ освіти і науки, а також інших підпорядкованих організацій на роботу в гнучкому та/або дистанційному режимі, відтермінувати проведення засідань, нарад та інших колективних заходів до стабілізації ситуації, за потреби забезпечувати їх проведення в онлайн режимі;
🔴 забезпечити за наявності відповідних умов проведення навчальних занять за допомогою дистанційних технологій;
не допускати примусового відправлення працівників у відпустки, зокрема без збереження заробітної плати, на період призупинення навчання;
🔴 зберігати за працівниками на період карантину середню заробітну плату, розмір якої визначається згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»;
🔴 не допускати виселення студентів з гуртожитків тощо;
забезпечити застосування положень Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки щодо виконання організаційної, методичної, наукової робіт за межами закладу;
🔴 вважати працівників, які фактично не виходять на роботу під час карантину, такими, що не виходять на роботу у зв’язку з простоєм; згідно зі статтею 34 Кодексу законів про працю України простій – це призупинення роботи, викликане невідворотною силою або іншими обставинами;
🔴 зберігати за працівниками середній заробіток за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, відповідно до статті 113 Кодексу законів про працю України.
Згідно з пунктом 5.2.1 Галузевої Угоди періоди, впродовж яких у закладах освіти не здійснюється освітній процес (освітня діяльність) у зв'язку із санітарно епідеміологічними чи іншими, незалежними від працівників обставинами, є робочим часом педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників.
Відповідно до п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» та пункту 1.4 Галузевої угоди положення угоди діють безпосередньо та є обов'язковими для включення до колективних договорів.
Про це зазначено у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України “Про умови та оплату праці працівників закладів освіти і науки в умовах карантину”. http://bit.ly/2x5FCHS
У листі були враховані пропозицї Освітнього омбудсмена. http://bit.ly/3b2vcrf

ПЕРЕЖИТИ КАРАНТИН ІЗ МІНІМАЛЬНИМИ ВТРАТАМИ: ЯК РОЗУМНО ОРГАНІЗУВАТИ ВДОМА РОБОЧИЙ ЧАС ТА ПРОСТІР

Дистанційне навчання😉

ПОРАДИ ВІД СВІТЛАНИ РОЙЗ
У цій незвичній кризовій ситуації, що перевернула наше життя з ніг на голову, не всім вдається витримати емоційне напруження, правильно організувати свій день, чергуючи дистанційне навчання або дистанційну роботу з відпочинком, та належно вибудовувати під час карантину контакти з людьми.
У цей час більшість із нас відчуває страх, паніку і, як наслідок, - стрес. Але стрес не завжди буває негативним. Частину населення такий стан змусив шукати вихід із тих проблем та незручностей, які створив карантин, і їхні здібності активізувалися. Наприклад, частина вчителів організувала дистанційне навчання, багато педагогів за період карантину вже встигли пройти онлайн-курси для самоосвіти та підвищення кваліфікації. У психології стрес, який активізує людину, називається евстресом - позитивним стресом. Але, на жаль, багато з нас відчуває зараз дистрес - негативний стрес, який руйнує психічне та фізичне здоров’я людини.
Дитячий та сімейний психолог Светлана Ройз поділилася з нами своїм особистим досвідом, як попередити виникнення руйнівного стресу та втримати життєву рівновагу під час карантину. Ці поради, можливо, будуть корисними для всіх учасників освітнього процесу:
 Карантин - це не відпустка, а життя у режимі підвищеної напруги. У таких умовах режим і турбота про себе та одне про одного дуже важливі. Але треба розуміти, що нервові зриви при цьому будуть обов'язково. Головне їх вчасно розгледіти та навчитися долати.
 Перші 1,5-2 тижні - це період адаптації. За цей час нам важливо розпочати переглядати свої стосунки з тими, хто живе поруч, встановлювати у стосунках нові межі та правила. Також важливо встановити робочий графік, який хоч трохи співвідноситься зі стандартним режимом дня (це найскладніший пункт з усіх).
 Якщо відчуваєте залежність від новин, соціальних мереж, месенджерів тощо - усвідомлено робіть паузи та створюйте інформаційну “зону тиші”.
 Карантин - це час діагностики. Важливо спостерігати за власними "слабкими місцями", які проявляються, та слабинками у ваших стосунках. Прийміть їх саме у цей час такими, як вони є, або, можливо, розпочніть особисту терапію, тобто змініть їх. Наприклад, це може бути боротьба із залежністю від контактів та соціальних мереж, вибудовування власних робочих та інших меж, виховання вміння говорити “ні”, турбота про свій відпочинок тощо. Все, що проявляється зараз, - може стати важливим не лише під час карантину, а й надалі.
 У ситуації невідомості у кожного з нас піднімається потік змішаних емоцій: від тривоги до сильного смутку, страху та паніки. Вони, звісно, "відволікають" від роботи. Їх важко долати, та й не потрібно. Але їх можна трансформувати.
Наприклад, про те, як за допомогою арт-терапії долати власні страхи - детальніше за посиланням: https://bit.ly/3dsMoIt.
 Одна з моїх особистих практик: намалюйте коло, розділіть його на сектори та опишіть у кожному секторі те, у що зараз важливо вкладати час і сили. Це потрібно насамперед для ваших близьких. (І, звісно, щоб активувати наш самоконтроль та структурованість). Чим більше ми зможемо зараз проконтролювати, тим спокійніше будемо відчувати себе. Таке ж "коло" ви можете зробити і для дітей. Наприклад, робочий, сімейний, господарський, особистий часовий сектори. Кожен сектор можна поділити на окремі частини. Наприклад, особистий сектор може вміщувати час на відпочинок, зарядку, читання тощо. При цьому, дуже важливо чітко визначати "час виходу" із секторів, щоб робочий час “не розповзався” на весь день. Моя донька сама нагадує: “У мене закінчився час для малювання, настав час для ігор, а в тебе?”.
 Надзвичайно важливо відокремлювати робочий простір. Якщо у вас немає окремого кабінету - обгороджуйтеся ниткою, кульками тощо. (Через відсутність особистого кабінету для мене це - порятунок). Розділяйте одяг на робочий і домашній. Наприклад, у робочий час носіть робочий або напівробочий одяг і взуття, а в неробочий - домашні. Не сваріть себе, якщо ваш звичний режим поки що порушується. Зараз життя в умовах карантину - це незвичні умови для кожного з нас, ми поступово адаптуємося до них.
 Зараз ми всі живемо у час зміщення ролей та відповідальності. Вчителі та батьки освоюють абсолютно незнайому територію - і це - додаткове навантаження для них. За таких умов дуже важливо надавати собі право на помилки, право бути не ідеальним, а також час для налаштування нового режиму.
 Надзвичайно важливо пам’ятати, що нам потрібно звертати увагу не тільки на успіхи своїх учнів, а й власні.
Також важливо намагатися робити для себе щось приємне.
Бережіть себе та своїх близьких!👪💪
ОКРІМ ЦИХ ПОРАД, РЕКОМЕНДУЄМО ПОЧИТАТИ ТАКОЖ ЦІ КОРИСНІ СТАТТІ:
📌 Про те, як під час дистанційного навчання вчителям та батькам вибудовувати стосунки з дітьми, підтримувати їх та взаємодіяти одне з одним - читайте за посиланням: https://bit.ly/2Uhk3NI
📌 Психологічні поради для батьків щодо організації дистанційного навчання: https://bit.ly/2UHdRxs
📌 Як допомагати собі та рідним, якщо під час карантину опускаються руки: https://bit.ly/2ws7RAR


Дистанційне навчання, ЗНО і зарплати вчителям. Пояснюємо, на що вплинув карантин

Карантин – не канікули, то для багатьох батьків та вчителів це, щонайменше, виклик. Дистанційне навчання виявилося непростим завданням, а продовження карантину до 24 квітня викликало ще більше запитань в усіх, хто має стосунок до освіти.
Ситуація незрозуміла не лише для учнів, особливо випускників шкіл, а й для студентів, викладачів, вчителів та батьків. Із роз’ясненнями у фейсбук-трансляції виступила тимчасова виконувачка обов’язків міністра освіти Любомира Мандзій.

Яким має бути дистанційне навчання?

Українські вчителі знаходять різні рішення в умовах карантину: від домашніх завдань у вайбері до онлайн-уроків у Zoom. Наприклад, школи Львова централізовано перейшли на Google Classroom. Однак ні чинне законодавство, ні рекомендації МОН не дають чітких вказівок, як саме організовувати навчальний процес удома. А положення про дистанційне навчання не оновлювались ще з 2013 року.
«Чинне положення не враховує сучасні умови і можливості. Тому наразі те, як відбувається дистанційне навчання, – це виключно питання автономії закладу освіти», – наголошує освітній омбудсмен Сергій Горбачов.
Водночас, платформ та сайтів для організації навчального процесу безліч. Окрім вищезгаданих, є ще ClassDojo, Classtime, Padlet та інші. На сайті Міністерства освіти та Комітету цифрової трансформації опублікований список ресурсів для різних потреб, ознайомитися з ним можна тут.

Що робити, якщо немає комп’ютера?

МОН пропонує уроки по телебаченню. Про новий проєкт оголосила громадська спілка «Освіторія» спільно з Міністерством освіти і науки України, Офісом президента України та Комітетом Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій. Як йдеться на сайті спілки, найкращі вчителі України вестимуть уроки з хімії, фізики, біології, географії, української мови та літератури, англійської мови, історії України та світу, алгебри, геометрії та навіть спортивні руханки для учнів 5-11 класів. Зазначається, що «скоро прєкт стартує в етерах найбільших українських телеканалів», однак в яких саме – не уточнюється.
Крім того, ще з 17 березня телеканал «Рада» спільно з Міністерством освіти запустив щоденну телетрансляцію уроків та онлайн-курсів. Їх можна переглянути на Youtube-каналі МОН. Канал «Київ» також транслює уроки, а «Радіо Культура» запустило в ефір читання творів світової літератури.

Як платитимуть вчителям?

Про проблеми з зарплатою звертаються і до міністерства, і до освітнього омбудсмена. Річ у тому, що під час простою є два варіанти оплати праці, які викладені у статті 113 Кодексу законів про працю України. Пункт перший каже, що якщо простій стався не з вини працівника, йому повинні платити дві третіх тарифної ставки. Коли ж виною цьому ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, тоді за ним зберігається середній заробіток. Освітній омбудсмен наголошує, що перший варіант у нинішній ситуації застосовувати не можна, однак такі випадки все ж трапляються.
«Дуже багато місцевих органів влади вирішили зекономити, і застосовують перший пункт, не враховуючи момент, що ситуація пов'язана з небезпекою для здоров'я і життя людини», – каже Горбачов.
Водночас він наголошує, що вчителі не простоюють, а працюють навіть понаднормово. «Для того, щоб підготувати онлайн-урок, дати завдання, перевірити, спілкуватися з дітьми, це вимагає багато часу, і люди практично весь час працюють. У таких умовах заганяти вчителів на виплату двох третин заробітної плати – це знущання щодо роботи вчителя», – зазначає омбудсмен.
Т.в.о. міністра освіти також закликала керівників не звільняти вчителів та виплачувати їм зарплати. «Ми готові реагувати на кожен конкретний випадок і зробити все від нас залежне, щоб кожному працівнику було виплачено заробітну плату», – сказала Мандзій.

Коли буде ЗНО?

ЗНО цього року точно відбудеться, переконує Любомира Мандзій. Навчальний рік для усіх учнів та студентів, крім випускних класів і курсів закінчиться 1 липня. Для решти – є кілька варіантів.
  • Варіант 1. ЗНО стартує в останній тиждень червня та закінчиться орієнтовно в середині, якщо школи відновлять роботу у травні. Пробне тестування проведуть у травні. В такому випадку вступна кампанія розпочнеться на початку серпня.
  • Варіант 2. Якщо учні повернуться до шкільних парт у червні, то і пробне, і основне ЗНО проведуть того ж місяця.
  • Варіант 3. У випадку, коли карантин продовжать до серпня, то усі, крім випускних класів, у перший місяць наступного навчального року наздоганятимуть матеріал. Учні 11-х класів здаватимуть незалежне оцінювання в середині серпня – до середини вересня. Вступна кампанія завершиться до середини жовтня, тому навчання першокурсники почнуть уже в листопаді. Інші студенти – з 1 вересня.
ЗНО для вступу в магістратуру проведуть за розкладом, якщо в червні студенти відновлять навчання. В іншому разі дати проведення незалежного оцінювання перенесуть, зазначила Мандзій. Вона також закликала не хвилюватися, якщо не встигли подати документи чи до кінця їх оформити (24 березня 2020 року був крайній термін подачі). Коли визначать остаточні дати ЗНО, повідомлять про нові терміни.

Що буде з іспитами у заклади вищої освіти?

Якщо ДПА для 4-х та 9-х класів скасували, то студентам іспити доведеться складати – але дистанційно. У випадку, якщо є обов’язкова лабораторна робота, вона переноситься на наступний навчальний рік.

Як учителям заповнювати журнали?

Зараз вчителі оцінюють учнів в електронних журналах або ведуть власні записи, а класні журнали заповнюватимуть уже після закінчення карантину. Які саме уроки там вказувати, педагоги можуть визначити самостійно. Це можуть бути онлайн-консультації, лекції-вебінари, домашні завдання тощо. За потреби Український інститут розвитку освіти підготує методичні рекомендації.

Як будуть проводити атестацію вчителів?

Засідання атестаційної комісії будуть проводити онлайн без обов'язкової присутності педагогічних працівників під час засідань. Дистанційно не зможуть провести єдиний державний кваліфікаційний іспит та атестацію осіб, що здобувають ступінь доктора. Мандзій закликала проводити такі заходи за участі якнайменшої кількості людей.

Що робити дітям, які мають йти у перший клас?

Питання про медичні довідки та вакцинацію хвилює тих батьків, чиї діти повинні йти в школу. Освітній омбудсмен заспокоює – якщо карантин закінчиться у квітні, буде ще цілий місяць, аби завершити усі медогляди. За чинними нормами, кінцевою датою подачі документів у школу є 31 травня.
«Багато залежатиме від того, яка ситуація буде в травні і чи зможуть заклади охорони здоров'я прийняти всіх дітей. Я знаю позицію МОН – якщо буде потреба, то терміни перенесуть, аби люди встигли усе оформити», – переконує омбудсмен.
Водночас він каже, що вже отримував звернення про так звані аукціони від шкіл, які говорять батькам, що зарахують тих, хто перший подав заяву. «Я хочу попередити усіх цих винахідників: не грайте з законом. Чинний порядок чітко визначає, що термін подачі заяви не має жодного значення», – сказав Горбачов.

Як карантин змінить освіту?

ЮНЕСКО опублікувала список негативних наслідків закриття шкіл, особливо вони стосуються дітей із малозабезпечених сімей. Зокрема, учні позбавляються певних можливостей для розвитку і навчання, а доступ до цифрових ресурсів не у всіх однаковий. Часто батьки не можуть допомогти дітям з уроками, а дехто через роботу залишає їх на увесь день вдома – в ЮНЕСКО вважають, що це може загрожувати здоров’ю та безпеці дітей. Крім того, в період карантину школярі перебувають у соціальній ізоляції та втрачають контакт, що негативно позначається на їхньому розвитку.