четвер, 30 листопада 2023 р.

Назарій Яремчук (1951-1995).

 

30 листопада виповнилося б 72 роки незабутньому Назарію Яремчуку - легенді української естрадної пісні (1951-1995).
Назарій Яремчук разом з Володимиром Івасюком, Василем Зінкевичем стояв бiля джерел становлення самого поняття української естрадної пісні.
Він народився четвертою дитиною в багатодітній родині на Буковині, коли його татові було 64 роки. Брат Дмитро був старшим за Назарія на 27 років, жив у Канаді, не прийнявши радянської влади.
Завдяки знайомству Назарія з Володимиром Івасюком Україна і світ почули "Червону руту" та багато інших славнозвісних пісень молодого автора.
Коли трагічно загинув Івасюк, Назарій був одним з перших, хто, незважаючи на заборону влади, приїхав на похорон до Львова. Тоді це могло коштувати кар'єри, спокою, репутації.
У нього була фантастична популярність, мільйони шанувальників. Навіть тяжко хворим Яремчук продовжував виступати. Він переживав, що багато не встиг зробити, мріяв написати історію свого краю і про походження роду, навіть склав генеалогічне дерево до п’ятого коліна.
Назарій Яремчук назавжди залишився в історії як видатний митець та патріот своєї Батьківщини.
Пісенний шлях Назарія Яремчука продовжують його діти.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Брати Георгій і Платон Майбороди.

 

1 грудня з різницею в п'ять років на Полтавщині народилися брати Георгій (1913 -1992) і Платон (1918-1989) Майбороди - відомі українські композитори, Шевченківські лавреати.
Їхні батьки співали в церковному хорі. У родині був своєрідний ансамбль, який складався зі скрипки, бандури, балалайки і мандоліни. Платон змалку грав на балалайці, Георгій - на мандоліні.
Вони були учасниками Другої світової війни. На фронт пішли добровольцями. Потрапили в полоні, опинившись в оточенні. З концтабору "Хорольська яма" хлопців визволила мати, викупивши їх.
Георгій Майборода закінчив аспірантуру Київської консерваторії. Створив опери "Тарас Шевченко", "Милана", "Ярослав Мудрий", 5 симфоній, "Гуцульську рапсодію", сюїту "Король Лір", концерти для скрипки з оркестром, романси, численні обробки народних пісень.
Платон Майборода за два роки завершив чотирирічний курс Київського музичного училища, закінчив Київську консерваторію. Він створив понад 100 пісень, зокрема на слова В.Сосюри, В.Симоненка, А. Малишка, Д.Луценка, М.Ткача, музику до кінофільмів, обробки народних пісень.
Брати зробили значний внесок у розвиток української музики.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Анатолій Кос-Анатольський


 1 грудня виповнюється 114 років від дня народження Анатолія Кос-Анатольського - видатного українського композитора, піаніста, поета, педагога, музикознавця, Шевченківського лавреата, народного артиста УРСР (1909-1983). А вчора був день його пам'яті.

"Життя коротке, а мистецтво - вічне.", - говорив Анатолій Кос-Анатольський, якому в радянські часи вдалося бути безпартійним..
Хто ж не чув відомого романсу Анатолія Кос-Анатольського на слова Івана Франка "Ой, ти дівчино, з горіха зерня", який багато хто вважає народною піснею.
Маестро написав 500 музичних творів: опери, балети, пісні, романси, хорові, вокально-симфонічні, камерно-інструментальні твори, а ще кілька десятків поезій, понад сотню критичних, музично-педагогічних розвідок. Він створив перший в українській музиці концерт для арфи з оркестром.
Народився майбутній композитор у Коломиї в багатодітній родині відомого лікаря, полковника УГА Йосифа Коса і піаністки Лідії Кос. Закінчив юридичний факультет Львівського університету і Львівську консерваторію.
"Ваше життя має належати музиці.", - сказав видатний композитор Станіслав Людкевич, послухавши Анатолія Коса під час випускних іспитів.
Анатолій Кос-Анатольський викладав у Стрийській філії Вищого музичного інституту, Львівському музичному училищі, Львівській консерваторії імені М. Лисенка.
"Майже 40 років Кос-Анатольський очолював Спілку композиторів, Львівську організацію. Завдяки йому народилась велика плеяда музикантів, диригентів, композиторів. Стараннями Анатолія Йосиповича був звільнений із заслання Василь Барвінський. Мирослав Скорик, який приїхав з Сибіру, був освячений допомогою Кос-Анатольського. Він був людиною, яка допомагала, як у творчих питаннях, так і вирішенні життєвих питань. Це був будівничий музичної культури.", - розповідав композитор Олександр Козаренко.
Багато учнів Анатолія Кос-Анатольського відомі на світовому рівні: Богодар Которович, Олег Криса, Богдан Янівський, Юрій Мазуркевич та інші.
Чудові романси композитора "Ой піду я межи гори", "Солов'їний романс", пісні "Думи німі", "На горах Карпатах", "Коломия-місто" виконували неповторні Євгенія Мірошниченко, Діана Петриненко, Квітка Цісик.
В останні роки свого життя Анатолій Кос-Анатольський докладав багато зусиль для розшуку і реставрації пам’яток вітчизняної культури, для створення музеїв і музейних кімнат.
У Коломиї вже понад 20 років 1-го грудня - день народження композитора - відбувається фестиваль його імені.
"Він був безпартійний. Його, мабуть, і викликали, але він не говорив, щоб мене не тривожити. Він вів родинне життя, не любив гучних забав. Він по натурі був романтик-лірик, але був прив’язаний, до національного коріння, по мамі - лемко.", - згадувала дружина композитора Надія.
І сьогодні твори Маестро звучать з українських і світових сцен. Його піс­ні, хори, вокально-інструментальні твори часто звучать по радіо, на телебаченні, його концерти виконуються відомими симфонічними оркестрами, його опери й балети ставляться академічними театральними колективами.
Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

Музично - рухлива казка "Рукавичка"

 


Хоровод "Через поле через ліс" - сл. і муз. Н.Вересокіної, адаптований текст Біркіної С.І. (плюс).

 


Руханка. Zumba kids - Rocking' Around The Christmas Tree

 

Руханка. Jingle Bell Rock, Zumba Kids- Glee Cast

 


Файна в нас ялиночка. (Піднімайся весь народ) Н.Май

 

Василь Барвінський

 

Ця серія розповідає про композитора, який власноруч підписав дозвіл на знищення всіх своїх творів. Василь Барвінський – людина, яку хотіли не лише знищити, а й стерти навічно з памʼяті українців. Чи вдалося віднайти хоча б деякі твори великого композитора? Та чому вони несли таку загрозу режиму, що хотів їх знищити?


середа, 22 листопада 2023 р.

 "Ідеологія" освітньої послуги приносить величезну шкоду. Бо освіту не можна надати як послугу(хімчистки), її можна лише здобути.

вівторок, 21 листопада 2023 р.

Пісня-реквієм. Чуєш, брате мій (Журавлі) - хор "Хрещатик"

 


"Котику сіренький" Михайло Вериківський. Хорова капела "Почайна"

 

З Днем Гідності та Свободи!

 

Пам'ятаємо, якою ціною це дається...
Життя в Україні бентежне. Кожні 10 років доводиться виходити на барикади, щоб захистити Гідність та Свободу.
Лише той гідний життя і свободи, хто кожен день за них іде на бій.
Йоганн Вольфганг фон Гете.

понеділок, 20 листопада 2023 р.

Вкрадене дитинство

 


20 листопада — Всесвітній день дитини. Таке дитинство зараз проживають українські діти. Ці фото — їхні реалії.

📸 ДСНС України

 

Війна вность страшні корективи в наше життя і у реформу шкільної освіти також. Робити вигляд, що нічого страшного не відбувається, себе дурити.

 

Якщо у вас є проблема з кваліфікованими кадрами, 

якщо ви погано платите вчителям, 

якщо кар’єра вчителя – це шлях у нікуди, 

не варто очікувати прориву до нової якості. 



 

Зараз деякі школи починають переходити на роботу в дві зміни.

Не тому, що нема куди посадити дітей, а тому, що нема кому проводити уроки.

 Татьяна Задорожняя

Це ще не критично. Має бути три+ зміни. Щоб вага вчителя у суспільстві зросла. Я вже не маю сил у такий важкий час отримувати зарплату( не винагороду!!!) 8-10 тис грн на місяць, працюючи на ставку 18 год. Або працювати на 1,5+ ставки або іти зі школи... Система іншого(нормального) вибору не пропонує для тих вчителів, які цінують своє здоров'я, свою родину, своє життя...

10 кроків до розвалу шкільної освіти

 

На чому ми послизнулись...
10 кроків до розвалу шкільної освіти:
1. Почати видавати докУменти про загальну середню освіту всім підряд не залежно від того здобув її випускник тієї чи іншої школи чи просто відсидів певний час за шкільною партою. Позбавити вчителя будь-яких важелів впливу на тих, хто вчитись не хоче(скасувати другорічництво, оголосити всі оцінки позитивними тощо).
2. Фінансувати шкільну освіту за «залишковим принципом» з тим, щоб її матеріально-технічне забезпечення аж ніяк не могло вийти на сучасний рівень.
3. Взяти курс на імітацію і профанацію навчання, зокрема, змиритись із масовим використанням ГДЗ. Прикривати "культуру" списування і плагіату розпакуванням про академічну доброчесність.
4. Навантажити школу дурною роботою(закреслено) працею Сізіфа(конкурсоманія, ювілейоманія, звітоманія, заходоманія тощо).
5. Запустити процес зворотної селекції керівників шкіл, спрямований на видавлювання справжніх лідерів освіти(їх замінили на удаваних штатних "агентів бла-бла-бла-змін") та зрощування гіперслухняного, але недієздатного «менеджера освіти».
6. Опустити оплату роботи вчителя-початківця за межу фізичного виживання з тим, щоб талановита молодь не йшла до школи та до педуніверситетів.
7. Культивувати навчену безпорадність та усіляко підтримувати професійну деградацію вчительства шляхом збереження начальникоценрованої системи управління, удаваної методичної роботи, появи сертифікатоманії тощо.
8. Створити агресивне середовище навколо школи та вчителя шляхом перенаправлення агресії хворого соціуму у їхній бік.
9. Зберігати вкрай перевантажені й відірвані від реального життя навчальні програми, які демотивують більшість учнів і позбавляють їх реальних можливостей для зростання. Чинити перепони нетиповим освітнім програмам.
10. Підтримувати вкрай неефективну корумповану систему навчального книговидання.
11. - ?
Якщо у системі освіти доб’ють власне освіту, залишиться лише система, але без реальної освіти...
Може, це і є метою?

Анатолій Котенко
11. Створити таку кількість "вузів", що конкурс абітурієнтів просто зникне. Перетворити вузи на заклади по виданню документа про відвідування вуза

пʼятниця, 17 листопада 2023 р.

Музично–ігрова діяльність

 

Музично–ігрова діяльність доступна всім дітям. Залучення дітей до музично–ігрової діяльності, а не лише до сприймання музики, дуже корисне для їх загального художнього розвитку, відповідає природним потребам і можливостям дітей.
Під час музичної гри формується художня культура дітей, їхня здатність оцінювати явища дійсності, виховується естетичний смак, збагачується світовідчуття: розвиваються асоціативна уява, сенсорна, емоційна, інтелектуальна сфери дітей, їхні творчі здібності, що дають дітям можливість створювати красу самостійно.
Музична гра є формою творчості. Це невичерпне джерело вражень, думок, емоцій, дій, запитань, способів розв’язання різних проблем. Завдяки музичній грі у педагогів та батьків виникають необмежені можливості у створенні умов для прояву творчих сил дитини, а тому музична гра ніколи не перетвориться на іграшку з вичерпаним потенціалом. Навіть при наявності встановлених правил, норм, певній регламентованості ігрових дій кожна музична гра надає дітям змогу бути творцями, зокрема естетичних цінностей, отримувати задоволення від власних духовних сил, створювати нову естетичну реальність, частиною якої є вони самі. Музична гра дає дітям змогу відчувати світ серцем, пізнавати його розумом. Музична гра може бути формою організації навчання, методом набування і закріплення знань, засобом виховання морально – вольових якостей.

Трішки про дитячий хор

 

1.) Хор розвиває гармонічний слух, діти починають чути інтервали, тризвуки, вчаться тримати свою партію. 2.) Під впливом співу розвиваються й зміцнюються дихальна, серцево-судинна, травна й нервова системи, що в подальшому позитивно позначається на підтримці життєвих функцій, зокрема пов'язаних з мускулатурою тіла. 3.) Підвищення уваги до якості звуку під час співу запобігає хворобам гортані. 4.) Вплив співу на розвиток мови заслуговує окремої уваги, оскільки цей вплив просто величезний (дикція, артикуляція) 5.) Спів має помітний вплив на виплеск емоцій, покращення настрою, виникнення почуття безпеки та сміливості проявити себе, не всі діти можуть бути солістами, а в хорі кожна дитина важлива і незамінна! 6.) спів покращує увагу (концентрацію), пам'ять та уяву, одночасно формуючи потреби більш високого порядку, пов'язані з культурним рівнем людини, а також музичну пам'ять.
7.) Спів – це також відмінний засіб для зняття будь-якого психічного напруження, яке виникає також при страхах, тривозі та агресії. 8.) спів гармонійно й усебічно впливає на розвиток людини в цілому. 9.) забезпечує комунікацію і соціалізацію, реальну дружбу і спілкування в колективі. 10.) це концертні виступи, допомагає побороти страх сцени! Не всі діти є солісти і не всі беруть учать у концертному житті школи, а хор дає можливість частіше побути на сцені!
Але щоб діти хотіли співати в хорі, треба брати цікавий і відповідний до віку репертуар!
Розвивати вокальний діапазон вправами, поспівками, для полегшеного вивчення двоголосся в молодшому хорі співати канони, народні пісні в терцію.
Визначаючи тип голосу (сопрано, альт), важливо звертати увагу не тільки на діапазон голосу, а й на його тембр, оскільки забарвлення і природне звучання голосу в середній, високій чи низькій теситурах дадуть більш повне уявлення про тип голосу. Орієнтуватися на обсяг співацького діапазону не варто, бо діти ще не володіють діапазоном певної голосової групи. Якщо окремі учні вже мають досвід співу в хорі, прослуховуючи їх, необхідно починати спів у середній теситурі; зважати на межі діапазону:
– сопрано перші – ре першої октави – фа, соль другої октави;
– сопрано другі: ре першої октави – мі другої октави;
– альти: сі-бемоль малої октави – ре першої октави.
Забарвлення вокального звуку (густий, темний, світлий, м’який, політний, сильний, слабкий, з більшою чи меншою кількістю обертонів тощо) свідчить про належність голосу до певної хорової партії.
Хормейстру необхідно зважати на особливості дитячого голосу, відмінного від голосу дорослої людини, на функціонування у дітей голосового апарату під час співу, його артикуляційного (голосоутворювального) механізму та резонаторів, зокрема на примарні тони, перехідні звуки, звуковисотний діапазон дитячого голосу, на особливості регістру та на їх змінюваність.
Діти мають співати своїм природнім звуком, легким, польотним, дзвінким, не можна допускати крику, співу на гортані, через ніс,
не зловживати виконанням складних вокально-хорових творів.
Коли я чую, шо діти не люблять хор, то вони просто ніколи не співали у хорі, або співали щось абсолютно не цікаве. Всі діти люблять спів і якщо їх зацікавити, зробити хор цікавим, то вони туди будуть бігти, хоч кожен день!
Треба відходити від стереотипів, що хор - то шось нудне, де всі стоять струнко і співають занудні пісні ) Використовуйте перкусію, рухи, плескання, ігрові моменти (там, де вони доречні). Хор - це так круто!!! Коли на сцену виходить 30-40-50 дітей і разом співають, та це ж самі ангели спускаються на землю, шоб слухати і їм аплодувати!
Чи ви любите хор так як люблю його я? )
Дякую за увагу, з повагою Зоряна Мартин

Чому дітям необхідно займатися МУЗИКОЮ …

 

🎼 Чому дітям необхідно займатися МУЗИКОЮ …
🎶 Музика і людина ідуть пліч-о-пліч протягом усього свого існування. Музика розраджує, створює настрій, спонукає до роздумів і творчості.
🎶 Ще з часів Античності вивчається вплив музики на людину, її фізичний і психічний стан. І до сьогодні, тема впливу музики на мозок людини не полишає вчених усього світу, наукові інститути виділяють великі кошти на її вивчення.
Тетяна Чернігівська, одна з найавторитетніших вчених в області нейронауки, вважає, що: «Якщо мозок людини умовно назвати м’язом, то кращою гантелею для нього буде музика». Вона наполегливо радить кожну дитину вчити музиці, тому що це тонка, вишукана настройка нейронної мережі мозку – і не важливо, стане він професіоналом чи ні.
🎶 Музика вчить звертати увагу на деталі: який звук вищий, а який нижчий, який коротший, а який довший. Це допомога для читання, письма, вивчення іноземних мов, математики та для подальшої розумової діяльності. Відомо, що люди, які говорять більше, ніж на одній мові, і ті, хто займаються музикою, можуть вберегти себе у старості від хвороби Альцгеймера.
Дослідження роботи мозку під час прослуховування складної музики та гри на музичному інструменті у функціонально-магнітно-резонанстному томографі показало, що задіюються такі частини головного мозку, які не працюють від будь якої іншої мозкової діяльності. Тривале дослідження вченими цієї теми довело, що музика викликає мозкову активність від якої змінюється сіра речовина, яка впливає на мозкові процеси, товщину кори головного мозку, організацію нервових шляхів у ній, якість нейронних сполучень.
🎶 Уявіть, що відбувається у голові музиканта під час гри на музичному інструменті обома руками. Одна рука робить одну роботу, друга рука – іншу роботу, і це корисна напруга для мозку, тому що він виконує не тільки дрібну моторику, але й повинен вести дві мелодичні лінії абсолютно окремо.
🎶 Частина мозку, яка відповідає за моторику, активно працює, і від цього вона у два рази більша , це доведений факт фізичного впливу.
🎶 Вплив музики на мозок вчені порівнюють з впливом математики – адже це самі базові, глибокі продукти і мозку, і свідомості, і підсвідомості. Це єдині мови світу, які є універсальними і не потребують перекладу.
🎶 Музика – не розвага, а складна розумова діяльність. Під час занять музикою відбуваються дивовижні речі, можуть включатися гени, які зазвичай не діють. То ж якщо мозок не тренується, відбуваються процеси схожі до тих, коли людина пів року лежить на дивані, а потім уже і встати не зможе. Тому, усім, починаючи з раннього дитинства, бажано займатися музикою, слухати складні твори (мається на увазі класична музика), бо саме така діяльність є важливою і необхідною для тренування нейронної мережі головного мозку.
🎹 Порада батькам: залучайте своїх дітей до занять музикою, підтримуйте і мотивуйте їх.
Радійте їхнім досягненням та будьте щедрими на похвалу.
Це додасть вашим дітям віри у себе і бажання досягати більшого.
Від спілкування з високим мистецтвом вони будуть розумнішими, талановитішими, всебічно розвиненими і духовно багатшими.
З мережі 👨‍🎓