Методичні та творчі розробки для уроків музичного мистецтва, позакласної роботи. Пісні для дітей
неділя, 18 червня 2023 р.
пʼятниця, 16 червня 2023 р.
Бела Руденко - Ой не світи місяченьку
Бела Андріївна Руденко (*18 серпня 1933), українська співачка — лірико-колоратурне сопрано. Народилась у м. Антрациті (Донбас). Заслужена артистка України (1959), Народна артистка СРСР (1960)
Закінчила Одеську консерваторію (1956) по класу співу О. М. Благовидової. У 1955 дебютувала в Одеському театрі опери та балету. Від 1956 солістка Київської опери, від 1973 — Великого театру Росії. Відзначена на фестивалях і конкурсах у Москві й Тулузі (1956—57).
Найвизначніші партії:
- Джільда ("Ріґолетто" Дж. Верді),
- Розіна ("Севільський цирульник" Дж.-А. Россіні),
- Наташа ("Війна і мир" С. Прокоф'єва),
- Віолетта ("Травіата" Дж. Верді),
- Йолан, Ярина ("Милана", "Арсенал" Ю. Майбороди) та ін.
Бела Руденко виступає з концертами (у її програмі твори західно-європейських і радянських композиторів та українські народні пісні) як в СРСР, так і в різних країнах Європи, США, Канаді, в Японії тощо.
Бела Руденко - Ой не світи місяченьку
Ліна Прохорова "Коханий"
Автор-композитор цієї пісні, Ігор Поклад був врятований від голодної смерті з підвалу у місті Ворзель після трьох тижнів окупації російською армією, яка розпочалася 24.02.2022 року.
Український композитор Ігор Дмитрович Поклад народився 10 грудня 1941 р. у м. Бішкек (Фрунзе) Киргизької РСР у родині кадрового військового. Вихованням сина опікувалася здебільшого мати, вона ж перша звернула увагу на музичні здібності Ігоря та все життя вболівала за нього. По закінченню війни сім'я повернулася до України, де і розпочав своє навчання Ігор Поклад. Паралельно композитор закінчив середню школу №4 м. Тернопіль та музичну школу по класу фортепіано (1957 р.). Починаючи з шкільних років Ігор складає пісні та друкує їх у місцевій пресі.
Далі навчається на історико-теоретичному відділенні Київського музичного училища ім. Глієра. Навчаючись та працюючи там же (у училищі) концертмейстером, Поклад робить перші серйозні кроки в творчості, а саме, шукає професійних поетів для спільної роботи. І як результат перша пісня у співавторстві з поетом Борисом Олійником "Пісня не заблудиться" стає популярною. З того часу композитор активно працює у пісенному жанрі. Наступна пісня "Кохана" (на вірші Ігоря Бараха) принесла Ігорю Покладу міжнародну славу: стала відправною для нової української пісні.
По закінченні училища Ігор Поклад навчається на композиторському факультеті Київської державної консерваторії у класі професора Андрія Штогаренка (закінчив у 1971 р.). Під час навчання у консерваторії Ігор Поклад створює унікальний на ті часи проект – ВІА "Мрія", та стає його художнім керівником (1965 р. - 1969 р.). У перший рік свого існування ансамбль входить у всесоюзну гастрольну сітку, представляє республіку на території величезного Радянського Союзу і, чи не першим, відправляється на гастролі за кордон...
1968 р. композитор йде служити в армію. Саме тут він зустрічає поета Юрія Рибчинського. Результатом цієї зустрічі стала подальша плідна співпраця: "Зелен-клен", "Два крила", "Чарівна скрипка", "Тиха вода", "Дикі гуси", "Хіба можна"...
З 1973 р. композитор вирішує спробувати свої сили в театрі. Ігор Поклад написав музику до десятків мюзиклів та оперет:
- "Друге весілля в Малинівці" (Київ, 1974 р.);
- "Конотопська відьма" (лібр. Жолдака, 1982 р.);
- "Серце моє з тобою" (лібр. Д.Шевцова, 1983 р.);
- "Різдвяна ніч" (за М. Гоголем, 1987 р.);
- "Засватана — не вінчана", (за І. Карпенко-Карим);
- "Чмир" (за М.Кропивницьким);
- Скерцо (для симфонічного оркестру, 1962 р.);
- Симфонія (для симфонічного оркестру, 1970 р.);
- Варіації на тему української народної пісні "Не співайте, півні" (для струнного оркестру, 1963 р.);
- Сюїта (для хору, сл. А. Суркова, 1969 р.),
а також до кіно та мультфільмів:
- "Як козаки наречених визволяли" (1973 р.);
- "Весь світ в очах твоїх" (1977 р., а вже 1978 р. за цей фільм отримав Диплом композитора на Республіканському кінофестивалі у Кременчуці);
- "Дударики" (1980 р.);
- "Останній гейм" (1981 р.);
- "Зоряне відрядження" (1982 р.);
- "Робота над помилками" (1988 р.);
- "Балаган" (1990 р.);
- "Увійди в кожен дім" (1990 р.);
- "Тепла мозаїка ретро й мало-мало..." (1990 р.);
- "Два кроки до тиші" (1991 р.);
- "Снайпер" (1992 р.);
- "Обітниця" (1993 р.);
- "Притча про світлицю" (1994 р.);
- "Москаль-чарівник" (1995 р.);
- "Як козаки в хокей грали" (1995 р.).
У творчому доробку композитора Ігора Поклада понад 150 пісень, зокрема, "Пісня про матір" та "Ти комінуст" (сл. Бориса Олійника, 1977 р.); "Не питай мене" та "Моя Україна" (сл. Михайла Ткача); "Світанкові роки" та "Добре світло" (сл. Віктора Герасимова); "Червона косинка" (сл. Дмитра Луценка, 1977 р.); "Гойдалка" (сл. Олександра Вратарьова, 1977 р.)...
Пісні на музику Ігора Поклада співали і досі ще співають: Муслім Магомаєв, Юрій Гуляєв, Йосип Кобзон, Рашид Бейбутов, Слава Марченко, Тамара Міансарова, Василь Зінкевич, Софія Ротару, Ніна Матвієнко, Тамара Гвердцителі, Руслана...
Ліна Прохорова "Коханий"
А вже років двісті як козак у неволі (під московським каравулом). Виконання: хоровий гурт "Чумаки" (на три голоси).
"Катерино, вража бабо, що ж ти наробила
А вже років двісті, як козак у неволі, По-над Дніпром ходить, викликає долю: - Гей, вийди, доле, із води, Визволь мене, серденько, із біди! - Не вийду, козаче, не вийду, соколю, Не вийду, серденько, бо й сама у неволі, Гей, у неволі, у ярмі, Під московським караулом у тюрмі. У ярмі, в кайданах од часів Богдана - Від нього самого у неволю оддана. Гей, ти, Богдане, гетьмане, Занапастив Україну і мене!
понеділок, 12 червня 2023 р.
Допис просто крінж
Франчайзинг, мерчензайдинг, коучінг,ребрендінг, аутсортінг лізінг, стартап... та інші, що прийшли в освіту. Продовжуйте!
Чи варті запозиченими словами підміняти українські?
вівторок, 6 червня 2023 р.
субота, 3 червня 2023 р.
На часі бити тривогу
Григорій Громко
На часі бити тривогу - до 2030 року в селах, які на сьогодні мають 200-300 осіб населення, школи зникнуть через відсутність учнів , у 2028 році кількість першокласників по Україні буде у 2 рази меншою, ніж у 2023 році.
Шкільна мережа у сільській місцевості - 10 км до початкової школи, 25 км - до "дев'ятирічки", 50 км - до найближчого "ліцею"?