Хабарі в школі останнім часом, на жаль, стали практично повсюдно поширеним явищем. Ще 15 - 20 років тому сама думка про те, що в школі можуть вимагати гроші на що - небудь інше, крім харчування дітей, нікому і в голову не могла прийти, то сьогодні батькам складно собі уявити школу, в якій не проводиться щомісячних, а то і зовсім щотижневих поборів.
І, незважаючи на те, що вчителі і керівництво шкіл називає ці грошові побори милозвучно формулюванням «на потреби школи», факт залишається фактом - вони абсолютно незаконні. Більш того, про це добре поінформоване і вище керівництво, яке, на жаль, дає своє мовчазна згода, виправдовуючи ці побори тим, що держава дуже погано фінансує школи
Однак це зовсім не виправдання, і не привід «обдирати» батьків, як липку. Незважаючи на те, що вимагання грошей є звичайною справою для багатьох шкіл, боротися з цим можна і потрібно. На щастя, останнім часом батьки припинили мовчки відносити гроші в школу, а в значній мірі активізувалися.
Все більше обережних, грамотних і юридично підкованих батьків всіляко намагаються знайти істину і зрозуміти, наскільки законні ті чи інші види грошових поборів в кожному конкретному випадку. У тому випадку, якщо і вам набридло відчувати себе «дійною коровою» для педагогів, дана стаття написана для вас.
Володіючи необхідним мінімумом знань, ви зможете протистояти свавіллю педагогів, які вимагають все нових і нових грошових вливань. Та й батькам дошкільнят цей матеріал також може стати дуже корисним, так як їм гроші доводиться носити нітрохи не рідше, та й школа напевно вже не за горами.
За що доводиться платити в школі?
За що ж найчастіше доводиться платити батькам школярів? Звичайно ж, в різних школах можуть бути свої особливості і нюанси, але загальний список все ж однаковий:
- Вступний внесок для вступу в перший клас
У дуже багатьох школах, особливо що знаходяться в престижних районах, для того, щоб дитину взяли навчатися в неї, вимагають оплатити так званий вступний внесок. Але і це ще не все - найчастіше цей вступний внесок є всього лише платою за те, щоб дитину допустили до своєрідних вступних іспитів. І тільки в тому випадку, якщо дитина їх здасть успішно, його записують в перший клас. Особливо часто в подібну ситуацію потрапляють ті майбутні першокласники, які проживають не в тому районі, в якому знаходиться школа
Однак насправді всі ці заходи абсолютно незаконні. У тому випадку, якщо місця в школі ще є, дитину повинні прийняти без будь - яких тестів і вступних іспитів. Згідно із законом будь-які іспити в початковій школі взагалі строго заборонені. Ну а якщо місць вже немає, то і взяти дитину, відповідно, школа не зможе вже при всьому бажанні.
Але як же дізнатися, чи є ці самі місця? Не варто вести з директором ніяких усних переговорів - в разі виникнення будь - яких конфліктних ситуацій у вас не буде ніяких доказів. Напишіть офіційний письмовий запит директору школи, і заяву з проханням зарахувати на навчання до першого класу вашої дитини. І обов'язково повідомте педагогів про те, що ви очікуєте письмової відповіді. У тому випадку, якщо ви отримаєте відмову, ви завжди можете дізнатися про те, чи були насправді вільні місця в тому відділі освіти, до якого належить обрана вами школа.
Другий улюблений пункт витягування грошей з батьків - це платні додаткові заняття з дитиною із загальноосвітніх предметів, гуртки і секції.В даному випадку батькам варто поцікавитися, чи є у освітнього закладу відповідної ліцензії. Вони можуть бути виконані тільки в тому випадку, якщо у школи є ліцензія і всі відповідні дозволи.
- Допомога школі на проведення ремонту або придбання речей першої необхідності
Даний пункт також займає далеко не останнє місце в статті збору грошей з батьків. Давати чи ні - вирішувати тут тільки вам. У будь-якому випадку, виключити зі школи дитини в тому випадку, якщо ви не станете оплачувати ці витрати, ніхто не має права. Однак в тому випадку, якщо ви вирішили все - таки допомогти школі і здати гроші, пам'ятайте про головне - ніколи не передавайте гроші з рук в руки.
У кожній школі є свій власний розрахунковий рахунок, на який батьки можуть перераховувати гроші для потреб школи. Як правило, перерахувати гроші можна або шляхом банківського переказу, або через централізований відділ міського або районного відділу освіти, де вам видадуть на руки відповідну квитанцію.
У школі ж за першою вашою вимогою вам повинні показати детальний звіт, в якому точно вказано, яка сума і на що була витрачена. Більш того, всі витрати повинні бути підтверджені відповідною документацією - чеками, видатковими ордерами і іншим. Це необхідно для того, щоб батьки точно знали, куди були витрачені їхні гроші. В іншому випадку будь-які грошові збори вважаються незаконними, а школа порушує закон про безкоштовну освіту.
- Новорічні свята і випускні вечори
Чималою статтею витрат стають різні шкільні урочистості. І якщо на невеликі свята суми потрібні цілком підйомні, то випускний вечір є справжнім стихійним лихом для більшості сімей. І це не дивно - соціологи порахували, що в минулому році середня по Росії сума, що здається батьками для проведення випускного вечора, склала 10 тисяч рублів. Погодьтеся, в цілому виходить досить значна сума, на яку цілу весілля зіграти можна, не те, що випускний вечір.
Звичайно ж, на батьківських зборах варто ретельно обговорити це питання, з урахуванням матеріальних можливостей всіх батьків. Можливо, варто відмовитися від самого модного ресторану в місті і віддати перевагу більш скромне кафе?
І, крім того, пам'ятайте про те, що ви повинні мати можливість завжди проконтролювати, куди будуть витрачені ваші гроші. На жаль, далеко не всі люди охайні, і часом трапляється так, що значна частина зібраних грошей осідає в кишенях у членів батьківського комітету та у класного керівника.
Первое сентября, День вчителя. Новий рік, 8 березня, знову ж таки - випускний - в дуже багатьох школах прийнято дарувати вчителям подарунки до цих свят. І скромний букет квітів і коробка цукерок давним - давно канули в лету. Зараз вартість подарунка обчислюється тисячами рублів, а в деяких випадках - і десятками тисяч. Здавати чи ні? В принципі, це вирішувати тільки вам, але пам'ятайте про те, що це справа цілком добровільна.
Гроші «на прибиральницю»
Якщо з батьківської кишені вимагають оплачувати працю прибиральниць, це незаконно і відразу ж підлягає запереченням і скаргами в певні інстанції. До місцевих бюджетів в Україні і в федеральні в Росії закладено суму на оплату праці технічних працівників в школах. Крапка. Ніяких додаткових виплат і премій за «сяючу чистоту», «нову ганчірку», «пришкільних територію» батьки здавати не зобов'язані.
Гроші на подарунки вчителям
Учителям в обох країнах приймати гроші від батьків заборонено законом. Будь-яка грошова сума, прийнята педагогом, може розцінюватися як хабар. Винятком є випадки, коли між школою і батьком укладено офіційний договір на надання додаткових послуг, але і в цьому випадку краще передбачити оплату через банк. Всі грошові питання повинні вирішуватися обраним на зборах батьківським комітетом.
Як хабар можна розцінювати не тільки гроші, але і будь-який подарунок. Так, в ст. 368 Кримінального Кодексу України зазначено, що хабарем може вважатися річ, путівка, право на платні послуги - словом, все, що має цінність. Стаття закону не встановлює нижню межу вартості, тобто хабарем може вважатися і копійчана ручка. Аналогічні положення є і в законодавстві РФ. Тому подарунки вчителям, особливо дорогі, з точки зору закону виглядають двозначно.
Активістам батьківського комітету варто враховувати цей нюанс при плануванні презентів для педагогів. І тим більше варто враховувати різницю в доходах сімей учнів. Самим коректним рішенням на сьогоднішній день є відмова від будь-яких істотних дарів.
Учитель (або вихователь дитсадка) виконує свою роботу, за яку платять зарплату. Невисоку, це загальновідомий факт. Але цю проблему повинні вирішувати не батьки учнів, а держава. А вдячність, про яку так часто говорять активісти, можна висловити і букетом квітів.
Все більша кількість педагогів самі попереджають клас про те, що вони не приймають подарунки ні в якому вигляді. Така позиція викликає повагу, до того ж вона виключає можливі неприємні ситуації зі скаргами.
Інформація до роздумів: відповідно до російського і українського законодавства, відповідальність за хабар несе як приймаюче, так і дає.
Гроші на навчальні матеріали
Зошити, підручники, які фінансує держбюджет, платить не потрібно - це порушення прав і батьків, і дітей. Можливо, вас попросять оплатити вартість методичок, які не входять в стандартну шкільну програму, але дають додаткові корисні знання. Це не порушення, якщо тільки збір грошей ні проводять в добровільно-примусовому порядку.
Гроші на ремонт
Факт з життя батьків: знайомий скаржився, що дирекція школи щорічно просить здати гроші на заміну вікон в школі. Епопея почалася, коли його старша дочка ходила в третій клас. Здавали до одинадцятого. Зараз старша дочка закінчує університет. Естафету прийняла молодша. Їй вчитися ще три роки. Нові вікна в школі з'явилися, але не скрізь. Є підозра, що батькам цих двох дочок гроші ще здавати і здавати.
І ні в кого не вистачило духу попросити директора показати кошторису, квитанції, договору з підрядчиками, де вказана вартість робіт, матеріалів і так далі.
Якщо ініціатором оплати ремонту і покупки меблів в клас / школу виступає директор або класний керівник - це побори. Потрібно зафіксувати факт і писати скаргу в РОНО або адміністрацію.Але якщо ініціатива виходить від батьків, то оплату ремонту вони беруть на себе і це порушенням не вважається.
Нагадаємо, що внески на ремонт - справа добровільна, ніхто нікого примушувати не повинен. І не примушує. Просто косо дивляться на тих, хто не здав.
Додаткові освітні послуги
Школа може надавати послуги факультативів, курсів, предметних гуртків, індивідуального репетиторства і т.п. Наприклад, в РФ цей перелік регламентується законом №273 «Про освіту в Російській Федерації». При цьому полягає офіційний договір про платні послуги. Примушувати вашої дитини відвідувати такі курси ніхто не має права.
Харчування в шкільній їдальні
Тут варто подумати. Досить часто виникають претензії до смакових якостей страв. Але шкільні їдальні знаходяться під постійним контролем санепідемстанцій та інших контролюючих організацій.
Несвіжим блюдом вашої дитини тут не нагодують (бувають винятки, але ПП ми зараз не розглядаємо). А гаряче харчування школяреві, який і снідає-то не завжди, ніяк не завадить.
Дитячі свята
Батьки самі вирішують, де і як буде проходити свято. І вирішуватися це повинно на загальних зборах, а не вузьким колом. Якщо хтось наполягає на витратах, які вам здаються надмірними, не соромтеся висловити свою думку. Без зайвих емоцій, спокійно, аргументовано висловіть свою точку зору, поясніть, чому ви проти. Швидше за все, у вас знайдуться однодумці.
Культурні заходи
Кіно, театри, екскурсії, поїздки - це не може бути безкоштовним. Але і нав'язувати їх вам не мають права. Ви можете відмовитися платити, наприклад, за квиток на футбольний матч, якщо вашій дитині там нецікаво.
Аргументи класного керівника: «Але це громадський захід, повинен йти весь клас!» Відмітайте відразу - в подібних випадках ви нікому і нічого не повинні. Чи вважаєте за потрібне - платите, і дитина йде на захід. Ні - ви не здаєте гроші, але і дитина захід не відвідує.
Як здавати гроші правильно
На жаль, державні школи не можуть похвалитися надлишком коштів. І, щоб поліпшити умови навчання для своїх дітей, батьки готові допомагати школі. Як робити це правильно?
- Відмова від готівки. У кожної школи є свій розрахунковий рахунок. Окремий рахунок може відкрити і ваш клас. Будь-яка платна шкільна послуга оформляється у вигляді договору із зазначенням всіх даних батька, школи і описом послуги, що надається.
- Прозорість і сувора звітність витрат. На шкільному сайті, на шкільних зборах, у вигляді роздруківок - неважливо, як, але повинна бути можливість ознайомитися з тим, куди витрачені гроші.
Можна офіційно оформити допомогу школі як спонсорську або благодійну. Так, в Україні можна керуватися законом «Про благодійництво та благодійну діяльність».
Схеми шахрайства в школах
Шахраї в освіті зустрічаються. Заведено чимало кримінальних справ по хабарах, фіктивним працівникам, фінансових махінацій в шкільних установах. По відношенню до загальної кількості шкіл цей відсоток невеликий, але знати про такі випадки потрібно.
Ось одна зі схем: в школі збирають гроші на покупку устаткування, яке, безумовно, потрібно і корисно. Як правило, це щось дороге. Устаткування дійсно купують, демонструють на батьківських зборах - все прекрасно.
Але батьки не знають, що одночасно подана заявка на фінансування цієї ж покупки, міській владі. Виділені бюджетні гроші проходять по підставним рахунках і переводяться в готівку, вступаючи в кишеню авторам афери.
За тією ж схемою може проходити і збір грошей на ремонт - ремонт проводять на гроші батьків, а бюджетні кошти, які виділяються в обов'язковому порядку кожен рік, осідають в чиїхось кишенях.
Запам'ятайте: навчальний заклад, яка отримує державне фінансування, не в праві вимагати від батьків оплати ремонтних робіт або покупки меблів.
Створювані шкільні фондів також не є гарантією законного використання ваших грошей. Звучить, звичайно, красиво, але неконтрольований фонд цілком може стати зручним прикриттям для шахрайства.
Як боротися з поборами
Відповідно до закону, ви маєте повне право відмовитися від зайвих грошових витрат. Але найчастіше вимога грошей приймає неприємні форми, аж до натяків, що ваша відмова позначиться на успішності дитини. Що робити в такому випадку?
Для початку, з'ясуйте, від кого виходить вимога. Досить часто виникають ситуації, коли з ініціативами поліпшення за батьківський рахунок виступає надто активний батьківський комітет, а педагог поняття про це не має. Просто ставте їх на місце, це такі ж батьки, як і ви. При вимогах і загрози починайте записувати відео.
Запис допоможе і при розмові про гроші з учителем. Вимога грошей на передплату газет або оплату праці прибиральниці має бути зафіксовано. Якщо вчитель посилається на вимогу директора, що не посоромилися звернутися за роз'ясненнями до нього, знову-таки під запис. Заодно нагадайте, що збір готівки заборонений.
Постарайтеся знайти однодумців. Як правило, це головна проблема - ми вміємо обурюватися потихеньку, але йти на відкритий конфлікт боязно. А раптом дитині атестат зіпсують, а раптом вчителі чіплятися, а з цією дамою з батьківського комітету ще стільки років спілкуватися ... Якщо обуриться велика частина класу, повірте, вам нема чого боятися. Відстоюйте свої інтереси і вчіть цього дітей.
Як показує практика, на відносини між однокласниками подібні конфлікти не впливають. А якщо на дитину спробують чинити тиск дорослі учасники конфлікту, то досить зафіксувати цей факт на аудіо або знайти свідків, щоб притягнути до відповідальності за психологічне насильство.
Аудіо- та відеозаписи поборів в школі стануть підтвердженням вашої скарги. Чим більше людина під нею підпишеться, тим вагомішим вона прозвучить.
куди скаржитися
- У відділи освіти і інспекції навчальних закладів районного, міського, обласного рівня, аж до Міністерства освіти і науки України.
- До правоохоронних органів: прокуратури, МВС, відділи по боротьбі з економічними злочинами.
- До громадських організацій, ЗМІ, інтернет-видання.
Законодавством передбачено жорстке покарання за вимагання грошей, аж до тюремного ув'язнення. Але для цього повинні бути вагомі підстави. Тому не пишіть скарги на емоціях, постарайтеся спочатку розібратися в ситуації в самому класі.
Якщо побори тривають, скаржтеся до вищих інстанцій, не бійтеся порушити комфорт чиновників від освіти.
джерело