вівторок, 30 червня 2020 р.

Освіту руйнують у 10 простих кроків – педагог

Учитель поділився міркування про те, які кроки руйнують шкільну систему освіти.
Світлина від Віктора Громового.
Відомий український педагог і освітній експерт Віктор Громовий опублікував цікавий допис на фейсбуці з міркуваннями про те, що освіту руйнують 10 кроків:
1. Почати видавати документи про загальну середню освіту всім підряд не залежно від того здобув її випускник тієї чи іншої школи, чи просто відсидів певний час за шкільною партою. Позбавити вчителя будь-яких важелів впливу на тих, хто вчитись не хоче (скасувати другорічництво, оголосити всі оцінки позитивними тощо).
2. Фінансувати шкільну освіту за "залишковим принципом" з тим, щоб її матеріально-технічне забезпечення аж ніяк не могло вийти на сучасний рівень.
3. Взяти курс на імітацію і профанацію навчання, зокрема змиритись із масовим використанням ГДЗ. Прикривати "культуру" списування і плагіату розпакуванням про академічну доброчесність.
4. Навантажити школу непотрібною роботою, працею Сізіфа (конкурсоманія, ювілейоманія, звітоманія, заходоманія тощо).
5. Запустити процес зворотної селекції керівників шкіл, спрямований на видавлювання справжніх лідерів освіти (їх замінили на удаваних штатних "агентів бла-бла-бла-змін") та зрощування гіперслухняного, але недієздатного "менеджера освіти". 6. Опустити оплату роботи вчителя-початківця за межу фізичного виживання з тим, щоб талановита молодь не йшла до школи та до педуніверситетів.
7. Культивувати навчену безпорадність та усіляко підтримувати професійну деградацію вчительства шляхом збереження начальникоценрованої системи управління, удаваної методичної роботи, появи сертифікатоманії тощо.
8. Створити агресивне середовище навколо школи та вчителя шляхом перенаправлення агресії хворого соціуму у їхній бік.
9. Зберігати вкрай перевантажені й відірвані від реального життя навчальні програми, які демотивують більшість учнів і позбавляють їх реальних можливостей для зростання. Чинити перепони нетиповим освітнім програмам.
10. Підтримувати вкрай неефективну корумповану систему навчального книговидання.
11. - ?
Якщо у системі освіти доб’ють власне освіту, залишиться лише система, але без реальної освіти... Може, це і є метою?
 У коментарях під дописом пана Громового освітяни пишуть, що варто додати ще такі пункти:
  • Підвищення кваліфікації вчителя перетворити у "сертифікатопридбання" за кошт самого вчителя.
  • Говорити з високої трибуни про повну матеріальну забезпеченість навчального закладу, а насправді не фінансувати.
  • Хизуватися перед телекамерами готовими до нового навчального року класами, в яких парти, стільці, шафи, шкільну дошку купили батьки.
Тетяна Літинська зазначила, що це сумна і болюча правда. У деяких освітніх закладах це вже не кроки, а біг наввипередки.
Віктор Громовий

неділя, 21 червня 2020 р.

КАРАНТИН ЯК ШАНС ЗБУДУВАТИ «ШКОЛУ, ЯКА НЕ ШКОЛА»

Найкраще з того, що сталось з системою освіти України за останні 100 років – це карантин, введений у зв’язку з пандемією коронавірусу?!*
Чому так? Бо настав час робити сміливі, абсолютно нестандартні кроки, які нарешті дозволять нам збудувати «школу, яка не школа».
· Буде школа без класів
Забути про класно-урочну систему, перейти на «індивідуальні освітні меню» і супровід руху учні за індивідуальною освітньою траєкторією. Поняття клас, принаймні у старшій школі зникне, бо учні відвідуватимуть групові тьюторіали, індивідуальні консультації, працюватимуть у невеличких проектних командах тощо.
· Буде школа без дзвінків
Забути про дзвінки на урок і на перерву, які створюють натовп. Гнучкий графік роботи без масовок.
· Буде школа на відкритому просторі
Актуалізується ідея позааудиторного навчання(Outdoor education) в «зелених класах»( Open-air school, Classrooms without Walls, Open-air classroom).
· Буде школа по черзі
Половина учнів відвідуватиме школу у дні з парними числами, половина у непарні дні, в усіх школах тепер будуть дві зміни з тим, щоб кожен учень мав достатній особистий простір і можливості для індивідуалізованого навчання.
· Буде школа в якій педагогічному персоналу оплачуватиметься повний робочий день.
Не буде поурочної оплати, журналів у які треба пастою одного кольору і відтінку записати урок… Учитель отримуватиму платню за всю багатогранну роботу упродовж робочого дня. Не буде ніякої формальної фіксації цієї роботи і фізична присутність вчителя та учнів у стінах школи стане необов’язковою з огляду на широке поширення дистанційних та позааудиторних форм навчання.
· Буде школа в якій неможливим стане традиційний поточний явно надлишковий контроль за роботою вчителя
Головним «контролером» стануть споживачі освітніх послуг, які обиратимуть чи не обиратимуть того чи іншого вчителя. Запрацює інститут репутації та системи оцінки реальних результатів роботи.
· Буде школа без лінійок, «виховних заходів» тощо
Відімруть усі наші традиційні «показушні» масовки(свята без свята, флешмоби, лінійки тощо).
*Це перефразоване висловлювання міністра освіти США(United States Secretary of Education) Арне Дункану (англ. Arne Duncan): «Найкраще з того, що сталось з системою освіти Нового Орлеану за останні 100 років – це ураган Катріна».
Найбільш руйнівний ураган в історії США у серпні 2005 року зруйнував школи Нового Орлеана. Американці їх не просто відбудували, а по суті заново створили. Звісно, уже на сучасному підґрунті. Тепер це місто має модернову систему шкільної освіти.
Опубліковано 
02.05.2020

Реальність


Тепер настає нова освітня реальність.
Реальність індивідуальних освітніх програм.

Про умови для дистанційного навчання

Уже зрозуміло всім, що «цей дощ на довго». Не випадково прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляє, що зо ще 2 роки будемо жити "в нових умовах". Звісно, ніхто точно не знає, яким буде початок наступного навчального року. Але…
Скоріш за все доведеться використовувати очне навчання у малих групах та індивідуально у поєднанні з дистанційною формою, тому необхідно:
1. Забезпечити можливість очного навчання у малих групах та індивідуально.
2. Створювати умови для дистанційного навчання.
Михайло Девдера констатує: Може, я не в курсі, але таке враження, що в нас ніхто не готується серйозно до того, що нас чекає з 1 вересня. Чи то вважають, що "якось воно складеться/розсмокчеться/вляжеться", чи думають, що вже таку потужну "дистанційну" налагодили, аж Сінгапур заздрить, чи просто всім начхати - не знаю... Бачу тільки, що ніякого поступу, все йде так, ніби коронавірус вивітриться і 1 вересня всі шкільні дзвоники покалатають традиційний Перший дзвінок... Безглуздо якось...
Уточню один момент. Не просто нічого не робить, а навіть поняття зеленого немає, що треба робити. Тому постійно про це пишу, щоб хоч якось спонукати піднімати дупу.
Зокрема, звертаю увагу на ось цей матеріал на порталі "Освітня політика.
Цитую початок: Найкраще з того, що сталось з системою освіти України за останні 100 років – це карантин, введений у зв’язку з пандемією коронавірусу?!
Чому так? Бо настав час робити сміливі, абсолютно нестандартні кроки, які нарешті дозволять нам збудувати «школу, яка не школа».
На жаль, "там, на верху" голос розуму та елементарного здорового глузду поки не чують. Мабуть, чекають, коли клюне у дупу «смажений півень» і 1 вересня настане повний параліч системи освіти.
Уже ж є наочний приклад із несвоєчасним скасуванням пробного ЗНО, яке коштувало нам, платникам податків, 53 млн. грн. Як бачимо, ціна некомпетентності і неспроможності брати на себе відповідальність є високою. І чим далі, тим буде на порядок вищою…
Ще раз констатую очевидні речі на які має бути НЕГАЙНА адекватна відповідь:
• Школа уже не буде виконувати роль «камери зберігання» дітей.
• Школа – це не стіни, це стиль навчання, певна філософія освіти.
• Школа зразка 1632 року із класно-урочною системою, яку вибудував ще Ян Амос Коменський, нарешті відійде у минуле. Утвердиться школа індивідуальних освітніх траєкторій.
• Звісно, залишиться у минулому і поурочна оплата праці вчителі.

Наприклад, уже писав про те, що у зв'язку з карантином актуалізувалась ідея Open-air classroom. Сподіваюсь, до кінця літа засновники виділять додаткові кошти, щоб зробити зелений(і) клас(и) у кожній школі.
Навчання у малих групах у великих містах вимагатиме значної кількості приміщень, тож уже зараз ці простори треба знайти. Десь можна задіяти культові споруди, десь орендувати бізнес-центри, а десь викупити і до осені добудувати котеджне містечко, яке стане розосередженою у просторі школою…
Де взяти на це гроші? Відповідь очевидна: левова доля коштів із фонду боротьби з COVID-19 має йти на освіту!

Вчора писав про те, як діють у Англії.
Мільярд фунтів стерлінгів*, щоб наздогнати
(Поки ми "жуємо соплі" із призначенням міністра...)
Державний міністр з питань шкільних стандартів Англії Нік Гібб(Nick Gibb) оприлюднив план як допомогти учням упродовж літа надолужити прогалини у навчанні, які виникли за час карантину. Акцент робиться на навчанні один-на-один або навчанні в малій групі(one-to-one tuition or small-group tuition).
З огляду на те, що зараз вкрай потрібна підтримка учнів в період літніх канікул, вони взялись за створення літніх навчальних проектів.
Зокрема, на Національну програму тьюторства для учнів з обмеженими можливостями виділено 350 мільйонів фунтів. Також збільшено бюджети початкових і середніх шкіл на 650 мільйонів фунтів.
До речі, у них тьюторство(репетиторство) оплачується із розрахунку близько 50 фунтів на годину(1 660 грн). Ще раз повторюю: 1 660 грн. коштує година(одна година!) роботи тьютора(репетитора)**.
Йде активний пошук додаткових просторів для навчання(Community spaces) із значно більшими розмірами класних кімнат для розміщення менших груп(до 15 учнів).
У середу лідер лейбористів Кейр Стармер закликав створити національний план оздоровлення шкіл.
"Есть ли у вас план, мистер Фикс?"
Ой, не заздрю я тій людині, яка зараз очолить МОН...
Навіть у випадку, якщо вона може відповісти:
— Есть ли у меня план? Есть ли у меня план? Да у меня целых три плана! (мультфильм "80 дней вокруг света").
*Мільярд фунтів стерлінгів = 33 мільярди грн.
**Мінімальна заробітна плата там - 8.72 GBP / год. Праця вчителя із індивідуального педагогічного супроводу учнів - це висококваліфікована робота, тому коштує майже у 6 разів дорожче. https://take-profit.org/statistics/wages/united-kingdom/
Читайте про це тут: Summer catch-up plan for England's schools pledged https://www.bbc.com/news/education-53011717
Catch-up plan should not be a 'distraction' from reopening schools in September https://www.telegraph.co.uk/…/catch-up-plan-should-not-di…/…
Boris Johnson's education catch-up plans do not reflect reality https://www.theguardian.com/…/boris-johnsons-education-catc…
Лідія Бурбан пише: А ми? Ми будем в Ворді колоночки заповнювати і брехливі звіти ваяти з використанням улюблених дієслів : забезпечили, здійснили, впровадили, виконали, узгодили, опрацювали тдтд... А МОН нам відповідатиме їхніми улюбленими словечками: прошу надати, на виконання, згідно якогось бла-бла, прийнято рішення, громадське обгово...бла-бла, консультації з громадськістю. Всенародна гра про вагони і ще там щось із відомої гуморески Райкіна.)))
P.S. Я розумію, що це мало б відбуватись на іншому рівні, але... Пропоную використати портал "Освітня політика" як платформу для створення національного плану дій http://education-ua.org/ua/
Перетворимо кризу на виклик, який дає шанс на побудову сучасної системи освіти нового тисячоліття!


четвер, 18 червня 2020 р.

Питання

Зараз усюди закривають методкабінети і відкривають центри професійного розвитку вчителів.
У чому реальна різниця?

пʼятниця, 12 червня 2020 р.

Гурт Wszystko та Ladies Trio "Намалюй Мені Ніч..." ( День Львова 2020 на Люкс Фм)



Гурт Wszystko та Ladies Trio "Намалюй Мені Ніч..." ( День Львова 2020 на Люкс Фм)

Кури мої, кури, кури-шабатури /// polyphonyproject.com



Кури мої, кури, кури-шабатури /// polyphonyproject.com

Кури мої, кури, кури-шабатури,
/ Якби мені чоловіка такої натури. / 2

Щоб горілочки не пив, цигарки не нюхав,
/ Чужих жінок не любив, одну мене слухав. / 2

Приходить додому та весь у болоті,
/ Я питаю, де ти був, каже, на роботі. / 2

Якби мені швидше вечора діждати,
/ Та й побіжу до куми новини взнавати. / 2

Прибігаю до куми, глянула в віконце –
/ Сидить милий за столом, як яснеє сонце. / 2

Кума йому чарку, ще й курячу литку,
/ А я цього не стерпіла – та вибила шибку. / 2

Прибігаю додому, наче заболіла,
/ Червоною хустиною голівку накрила. / 2

Питається чоловік: "Коли заболіла?"
/ – Коли в нашої куми шибка полетіла. / 2

Якби мені швидше раночку діждати,
/ Та й побіжу до куми новини взнавати. / 2

Прибігаю до куми, кума ще не вмита.
/ – А чого ж це в Вас, кума, шибочка розбита? / 2

– Є у мене курка, курка полохлива,
/ Залетіла у вікно – шибочку розбила. / 2

– Буде, кума, курка часто залітати,
/ Якщо будете, кума, кума частувати. / 2

Ой ніченька темнесенька, боюсь до дому йти /// polyphonyproject.com



Ой ніченька темнесенька, боюсь до дому йти /// polyphonyproject.com

Ой ніченька темнесенька, боюсь до дому йти,
/ А милий мій розсердився, не хоче провести. / 2

Прихожу я до домоньку та й стукаю в вікно.
/ Не спить, не спить матіночка, не спить вона давно. / 2

‒ Ой донечко ріднесенька, ой де ж бо ти була,
/ Очі твої заплакані, розплетена коса. / 2

‒ Коса моя розплетена, подружка розплела,
/ Очі мої заплакані, три нічки не спала. / 2

‒ Ой донечко ріднесенька, тепер ти не моя,
/ Бери усе, що в тебе є, та йди з мого двора. / 2

‒ Ой матінко ріднесенька, куди ж бо я пійду,
/ Нічка темна, всі люди сплять, лиш я одна не сплю. / 2

Бери, мати, іконочку, благослови мене,
/ А ще того козаченька, що звів з ума мене. / 2

Як би я мала крила орлині /// polyphonyproject.com



Як би я мала крила орлині /// polyphonyproject.com

Якби я мала крила орлині,
Якби я вміла літати,
/ То полетіла б на Україну,
Свого милого шукати. / 2

Летіла нічку, летіла другу,
Свого милого не бачу,
/ Ой сяду, сяду в вишневім саду,
Сяду та й гірко заплачу. / 2

Вийшла із хати старая мати ,
Свого синочка питає:
/ ‒ Ой що за пташка, шо за пташина
В нашому саду співає? / 2

‒ А то не пташка, то не пташина
В нашому саду співає,
/ А то дівчина чорнобривая
Свого милого шукає. / 2

Якби я мала крила орлині,
Якби я вміла літати,
/ То б полетіла на Україну,
Свого милого шукати. / 2

Ой у лісі, на горісі, соловей співає /// polyphonyproject.com



Ой у лісі, на горісі, соловей співає /// polyphonyproject.com

Ой у лісі, на горісі, соловей співає,
/ Молодая дівчинонька долю проклинає. / 2

Було б мені, моя мати, цих брів не давати,
/ Було б тобі, моя мати, на світ не пуськати. /2

Піду, піду я до лісу, долю пошукаю,
/ Як найду я свою долю, її розпитаю. / 2

– Де ж ти, доле, забарилась, що не йдеш до мене,
/ Чи у полі загубилась, чи в морі втопилась? / 2

Якщо в полі загубилась, то піду шукати,
/ Якщо в морі утопилась, буду горювати. / 2

Обізвалась її доля у лісі, на сосні:
/ – Не плач, не плач, дівчинонько, я прийду у гості. / 2

«Отче наш» Кедрова. Родинне тріо Мельничук та О.Гайда



«Отче наш» Кедрова. Родинне тріо Мельничук та О.Гайда

Зубачевский «Благословен еси Христе Боже наш»



Зубачевский «Благословен еси Христе Боже наш»

Тропар свята: «Благословен еси, Христе Боже наш, Иже премудры ловцы явлей, низпослав им Духа Святаго, и теми уловлей вселенную, Человеколюбче, слава Тебе.»

«Якби я мала крила орлині ..» Родинне тріо сестер Мельничук



«Якби я мала крила орлині ..» Родинне тріо сестер Мельничук

середа, 3 червня 2020 р.

Веселі скрипки - Намалюй мені ніч

Люба Чайковська та ВІА Веселі скрипки - Намалюй мені ніч (Мирослав Скорик - Микола Петренко)поч. 1960х. У Львові, в 1963 році Мирослав Скорик створив вокально-інструментальний ансамбль "Веселі скрипки", для якого написав ряд пісень, які в той час були дуже популярними. В тих піснях композитор започаткував новий напрямок української естрадної пісні, де поєднав українські інтонації та слово з ритмами джазу, танго, блюзу, халі-галі, боссанови, що панували тоді у світі, але були маловідомі в Україні. А пісня "Не топчіть конрвалій" стала першим українським твістом, дуже тоді популярним. Тексти до пісень М.Скорика писали поети Ростислав Братунь, Олександр Вратарьов, Микола Петренко, Микола Сом, Богдан Стельмах. "Веселі скрипки" виступали на сценах не тільки Львова, вони були постійними учасниками гала-концертів в Києві та Москві в Кремлі. Виступали з відомими солістами Дмитром Гнатюком, Анатолієм Мокренком, Людмилою Божко, Борисом Жайворонком. Радіо та телебачення часто транслювали пісні М.Скорика, які виконували "Веселі скрипки". А вершиною популярності можна вважати участь пісні "Намалюй мені ніч" в найбільш престижній тоді телепередачі Радянського Союзу - "Голубому вогнику".


Веселі скрипки - Намалюй мені ніч

Я до тебе прийду, через доли і гори, Тільки ти не розпитуй мене, не хвилюй, Намалюй мені ніч, коли падають зорі, Намалюй, я прошу, намалюй, Намалюй мені ніч, коли падають зорі, Намалюй, я прошу, намалюй, Намалюй, я прошу, намалюй. Намалюй мені ніч, що зве і шепоче, Найпалкіші слова, найдивніші слова, В гамі барв піднеси славу темної ночі Що навколо зірки розсіва. Ну а сам ти який, Вечір, день а чи ранок, Що на серці - чи промінь, чи ніч, Намалюй мені ніч, коли зорі багряні, Вирушають у путь, щоб згоріть. Намалюй мені ніч, коли зорі багряні, Вирушають у путь, щоб згоріть, Вирушають у путь, щоб згоріть...