17 січня виповнилося б 80 років Івану Карабицю - видатному українському композитору, диригенту, педагогу, громадсьому діячеві, народному артисту України (1945-2002)
Іван Карабиць (1945-2002).
17 січня виповнилося б 80 років Івану Карабицю - видатному українському композитору, диригенту, педагогу, громадсьому діячеві, народному артисту України (1945-2002) (https://www.facebook.com/ivan.karabits/).
Музикознавці стверджують, що музична мова Івана Карабиця має глибоке коріння в українській і слов'янській симфонічній та народній традиції минулих століть і залишила глибокий вплив на різні покоління українських композиторів другої половини XX століття.
Іван Карабиць - батько всесвітньо відомого диригента Кирила Карабиця (https://www.facebook.com/profile.php?id=100091615482845).
"Батько завжди говорив, що якісний композитор - той, хто залишив після себе хоч одну мелодію. У нього є маса творів, які чітко ідентифікують його як українського автора вже на рівні назв - "Голосіння", "Сад божественних пісень", "П'ять пісень про Україну". Вся його музика розповідає українську історію.", - сказав в одному з інтерв'ю про батькову творчість Кирило Карабиць.
Музична спадщина композитора в різних музичних жанрах: симфонічні, інструментальні, кантатно-ораторіальні твори, концерти для оркестру і фортепіано з оркестром, вокальні цикли, понад 50 естрадних пісень, а ще музика до художніх і анімаційних фільмів, театральних вистав.
Народився Іван Карабиць в грецькому селі Ялта на Донечині в родині українки і грека. Інтерес до музики у нього був з раннього віку. У школі любив уроки співу, брав активну участь в шкільному хорі.
"Свій талант до музики Іван Федорович успадкував по лінії матері. Згідно з розповіддю племінниці композитора Ірини Ісірової-Костаніц, всі в їхньому роду володіли прекрасними голосами і музичним слухом. Вона згадує про те, як приїжджала до неї в гості до Маріуполя її бабуся Ірина Іванівна. Навесні і влітку вікна квартири були відчинені і, коли бабуся починала співати українські та грецькі пісні, під вікнами збиралися мешканці будинку і заслуховувалися її співом. Добре співала і мати Івана Федоровича - Олександра Іванівна.", - @Федерація грецьких товариств України (https://www.facebook.com/federation.of.greek.communities.of.ukraine).
Іван Карабиць був учнем Бориса Лятошинського, який став для нього духовним батьком, а після його смерті - учнем Мирослава Скорика - друга і порадника на все життя. Закінчив Київську консерваторію в 1974 р.
Визнання Іван Карабиць почав здобувати ще студентом у віці 24 років, коли став лавреатом всесоюзного конкурсу молодих композиторів. Він отримав багато нагород та відзнак за свої твори. Його композиції чули слухачі Франції, Німеччини, Фінляндії, Італії, Аргентини, Англії, США.
Іван Карабиць був автором ідеї і постійним директором і художнім керівником Міжнародного музичного фестивалю Київ Музик Фест / Kyiv Music Fest. Тринадцятий фестиваль був присвячений його пам'яті.
Другим його дітищем був Міжнародний благодійний фонд пам’яті Володимира Горовиця і Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті В.Горовиця, неззмінним головою журі якого він був.
Маестро дуже любив свою рідну Донеччину, де народився і виріс. Другою батьківщиною вважав Київ і говорив: "У мене таке відчуття, що у глибинах київської землі щось таке закопане… І воно притягує людей до цього міста.".
У 2017 р. вийшла монографія Любові Кияновської "Сад пісень Івана Карабиця", яка цінна тим, що це не просто історія людини, а історія і покоління, і грецької діаспори на Донбасі, і того, що відбувалося в культурі нашої країни в 1960-1980 рр. Вона буде цікавою для багатьох.
Немає коментарів:
Дописати коментар