вівторок, 28 січня 2025 р.

ПІД НЕБОМ СИНІМ (ПЛЮС ДЛЯ РОЗУЧУВАННЯ) 5 клас НУШ

 


ПІД НЕБОМ СИНІМ


Україно моя, Україно квітуча,

Золотаві лани і небесна блакить,

Мов джерельна вода, лине мова співуча,

Що, як музика, в серці моєму бринить!


Приспів:

Під небом синім на Україні

Шумлять жита!..

Співайте з нами усі країни,

Усі міста!..

Понад землею полине пісня,

Неначе птах,

Про край, де квітнуть волошки сині

В рясних житах!..


Україно моя, росяна Україно,

Яблуневі сади, колосисті поля,

Лине пісня дзвінка в небеса соколині

І радіє під сонцем квітуча земля!


Приспів.


Україно моя, чарівна Україно,

Поміж сотень шляхів і життєвих доріг,

Рідну мову свою і пісні солов'їні

Я навік збережу, мов святий оберіг!

Зима / Леся Горова (плюс з текстом) 6 клас НУШ

 


Зима

Слова і музика Леся Горова 1 У мої долоні впала Білосніжна казкова мить Щоб сніжинка не розтала Я пустила нехай летить Це зима це зима, це казкова зима Доторкнулася мрій моїх. Все навколо чарує - чарує вона Перетворює в білий сніг 2 // А мої рум’яні щоки Защипає морозець Прикидає у слід за роком І початком стає кінець Це зима це зима, це казкова зима Доторкнулася мрій моїх. Все навколо чарує - чарує вона Перетворює в білий сніг Перетворює в білий сніг. …. Solo …. (на-на-на) 3 У моїй душі співає Вже колядками зима Душу святом зігріває Хоч вона і крижана Це зима це зима, це казкова зима Доторкнулася мрій моїх. Все навколо чарує - чарує вона Перетворює в білий сніг Це зима це зима, це казкова зима Доторкнулася мрій моїх. Все навколо чарує - чарує вона Перетворює в білий сніг Перетворює в білий сніг.

Сніг / Д. Пташинська (плюс з текстом) 6 клас НУШ

 Сніг

слова і музика Д. Пташинської 1. Відшуміло літо Сміхом і піснями, Щебетом пташиним, Гомоном доріг... Довго осінь плакала Сірими дощами, А тепер за вікнами сніг. Приспів: Білий сніг не зникай, будь ласка, Хай надія в душі зоріє, Хай триває зимова казка, І збуваються світлі мрії. Двічі 2. У краї далекі відлетіло літо З клином журавлиним, ніби уві сні. За вікном холодним заметіль і вітер, Та спокійно й тепло мені. Приспів:

понеділок, 20 січня 2025 р.

Розспівка "Жабеня Акалакася Маня Пататькітя"

 


Розспівка "Сьогодні перукар мене підстриже"

 


"Два півники" українська дитяча народна пісня. Плюс

 


Якби не було зими. Караоке

 


Бути щасливими. Плюс для розучування

 


Які пісні у фіналі нацвідбору? Аналіз від викладачки вокалу. Плагіат чи натхнення?

В цьому відео аналізую пісні, які увійшли у фінл нацвідбору на Євробачення 2025.
 

субота, 18 січня 2025 р.

Цікаві історії. Бах і жінки

 

Рубрика Цікаві факти☝️

Гортаючи стрічку фейсбук я кілька разів натрапляла на допис про Баха, де автор жаліє Баха, шо він був такий бідний-нещасний і як він, маючи таке важке життя (на думку автора) міг писати таку геніальну музику?!
Так от, щоб це розуміти, то треба на Баха дивитися не сучасними очима і сучасним сприйняттям світу, а перенестися у добу, в якій жив і творив Бах!
За своїм соціально-політичним розвитком у XVIII ст. Німеччина значно відставала від передових країн тогочасної Європи. Вестфальський мир (1648 р.) надовго закріпив роздробленість Німеччини. Після миру основні володіння бранденбурзьких курфюрстів складалися з чотирьох частин:
Бранденбург; Пруссія, Східна Померанія; герцогство Клеве, розташоване на Рейні. Усі ці землі було об'єднано у Священну Римську імперію німецької нації.
Доба бароко. Великого значення в цей час набули церемоніали, етикет, ушляхетнення способу життя й зовнішнього вигляду людини.
Всі Бахи, які жили у гірській Тюрінгії, з початку XVI ст. були органістами, скрипалями, флейтистами, трубачами, капельмейстерами. Їхнє музичне обдарування передавалося з покоління в покоління.
Йоган був восьмою і останньою дитиною в своїй сім'ї, рано осиротів і в неповних 10 років перебрався жити до старшого брата , який мав уже сім'ю. Там він навчається, допомагає братові, переписуючи ноти, коли Баху виповнюється 15 років, він відокремлюється і переїздить до іншого міста, навчається і працює. До університету не зміг поступити, бо треба було заробляти на життя.
Ідеї Просвітництва тільки зароджувалися і були лише дискусією філософів і заможних людей, на практичне життя воно не впливало, люди жили за усталеними патріархальними нормами. Які там емоції і сльози, коли треба працювати і виживати. Як я говорила вище, Німеччина того часу значно відставала від віянь європейської моди, а тому була більш консервативною країною.
Йоган Себастьян Бах встиг пожити у 8 містах, але ніколи не покидав Німеччину надовго. Окрім рідної німецької, Бах добре володів французькою і англійською мовами. В один період з Бахом жили і творили Кант, Гегель, Гендель, Букстегуде, Бем.
Бах був вірним лютеранській церкві і більшу частину свого життя він працював при церкві. Його творчі пошуки тісно пов’язані з лютеранською традицією. За 50-річний період творчості лише протягом 5 років інтереси Баха були зосереджені на світській музиці. Один з кращих виконавців на органі у ті часи, Бах створив для цього інструменту твори, які стали вершиною розвитку органної музики. Творивши практично у всіх музичних жанрах, Бах оминув провідний жанр свого часу – оперу. Безаперечний геній, Бах перевершив усіх своїх попередників і в майстерності форми. У його творчості досягнута вершина поліфонії.
Як і належить генію у Баха був складний, запальний характер, він був дуже вимогливим до оточуючих, до музикантів, часто мав конфлікти з місцевою владою, виходячи з себе, він останніми словами проклинав своїх підлеглих і навіть любив "підняти руку".
У 22-річному віці Бах одружується на своїй триюрідній сестрі Марії-Барбарі Бах. Марія була на рік старшою за Йогана, її батько був органістом і міським писарем в м. Герен. Вони зналися з дитинства, хоча тісно не спілкувалися. Вони зблизилися під час перебування Баха на посаді органіста церкви св. Влазія Мюльгаузена і змогли одружитися в Дорнгаймі 17 жовтня 1707 року завдяки спадку в 50 гульденів (більше половини його річної зарплати), які він отримав від своєї матері, дядька Тобіаса Леммерхірта. Бах повністю відданий роботі, написанні музики, трудоголік, не пропускав жодної служби в церкві, вся хатня робота і догляд за дітьми належала Марії-Барбарі. Вона народила семеро дітей, троє з яких померли в дитинстві. Дитяча смертність того часу була нормою, тому особливо тим ніхто не переймався. Але у віці 36 років Марія-Барбара раптово помирає, в цей час Бах був на курорті Карлсбад, супроводжуючи принца Леопольда Ангальт-Кетенського. Коли він повернувся через два місяці, він був шокований, дізнавшись, що вона померла і була похована 7 липня. Через 17 місяців після смерті Марії Барбари, Бах знову одружується і другою дружиною Йогана стала Анна Магдалена Вільке.
Народилася в музичній сім"ї, батько Йоган Каспар Вільке, був трубачем і зробив успішну кар"єру при дворі, мати - Маргарита Єлизавета Лібе була донькою органіста. Як бачимо, родовід також був музичним і Анна Магдалена була обдарованою і мала неабиякі музичні здібності, володіла гарним сопрано, а також грала на клавікорді (прародич фортепіано). Й. С. Бах міг вперше почути її спів при дворі Кьотена, де Анна Магдалена була найнята співачкою. Йому 38 років, а Анні Магдалені всього 20. Велика різниця у віці, але в той час дівчина не мала права голосу, все вирішував її батько, а коли ще й сватається такий іменитий композитор, як відмовити. Безперечно, Анна Магдалена імпонувала Баху, зачарувала його своїм чудовим голосом, гострим розумом, освіченістю і талантом.
У них народилося 13 дітей - 7 з яких померло в ранньому дитинстві ( по тій же причині: хвороби, погане харчування...)
Чи горював Бах, що помирали діти? Дуже під сумнівом, бо то була повсякденна норма, тут треба жаліти Анну Магдалену, яка виношувала і доглядала дітей.
Бах зранку до ночі пропадав на службі і багато працював.
Але незважаючи на сімейні турботи, Анна Магдалена не залишила спів. Вона регулярно асистувала чоловікові, записуючи нотами його гру, але не лише записувала чи переписувала, а й часто редагувала, змінюючи і доповнюючи власними мелодичними фразами. Під час проживання в Ляйпцигу Анна Магдалена організовувала регулярні музичні вечори, на яких вся сім'я співала і грала для гостей. Будинок Бахів надовго став музичним центром Ляйпцига.
В сім"ї освіту отримували лише сини, доньки навіть не відвідували школи. Бах був строгим до дітей, тримав жорстку дисципліну (за непослух бив синів) і діти його боялися. Часто заставляв синів грати на музичних інструментах, коли він спав, бо дуже любив спати під музику, але чув кожну фальшиву ноту і доводилося синам грати спочатку.
Магдалена регулярно працювала переписувачкою, переписуючи музику свого чоловіка, яку продавала як засіб для сімейного доходу. А також писала власні композиції, записуючи їх в зошит, який так і назвала "Нотний зошит Анни Магдалени Бах". На Анні і її трьох доньках лежала вся хатня робота, а вона ще й встигала переписувати і писати власні твори. У віці 46 років Бах почав сліпнути і Анна стала його постійним секретарем, записуючи всі його творіння. Дві невдалі операції з видалення катаракти призвели до того, що Бах повністю осліп. Магдалена записує меси, ораторії, кантати, які диктує і грає їй Йоган.
28 липня 1750 року Бах помирає, та був похований поблизу церкви св. Хоми, в якій він прослужив 27 років.
Після смерті Й. С. Баха в 1750 році в родині почалися конфлікти між синами і незабаром вони роз'їхалися. З Анною Магдаленою залишилися три доньки. Усю свою нотну спадщину Й. С. Бах заповів старшому синові Вільгельму Фрідеману, (так було заведено) але він виявився легковажним і багато рукописів свого батька загубив, проміняв, пропив, а деякі намагався навіть видати за свої власні. А рукописи, які були повністю писані рукою Анни Магдалени, він знищив.
На жаль, Бах не подбав про своїх доньок і дружину, не залишив для них жодного спадку і ніяк не попіклувався про них.
Сини взагалі не підтримували матеріально Анну Магдалену і деякий час вона жила з доньками на скромну платню від міста, а потім і взагалі жебракувала. Заміж вийшла лише найстарша з доньок за учня Й. С. Баха, родовід яких є до сьогодні в США, три наймолодші так і залишилися з матір'ю, тому що ні батько, ні старші брати не подбали про їх матеріальне забезпечення і посаг (придане), жили в бідності і жебрацтві.
Анна Магдалена померла на вулиці 27 лютого 1760 року і була похована в безіменній могилі для жебраків в Ляйпцигу.
Підготувала Зоряна Мартин #бах_і_жінки

Королева Єлизавета ІІ із українськими ансамблем "Шумка"🇺🇦 1982 рік, Оттава

 


Як вбивали українську рок-музику

 






Український рок виник на хвилі відлиги у суспільному житті. Спочатку його просували бітники (біґ-бітові групи), які виконували пісні в американській манері. Офіційно року в Україні не існувало – його не було ані в газетах, ні на афішах, ні на радіо або ТБ, ні у свідомості представників Міністерства культури. Що не завадило в 1960-х голосно заявити про себе українським рок-гуртам. На початку 70-х років їх або загнали в підпілля, як наприклад, “Еней”, – або перетворили на професійні ВІА.
Друга хвиля українського року (кінець 70-х – початок 80-х) – боролась за своє існування, як могла.
Утретє український рок відродився в епоху перебудови. Ближче до середини 80-х, коли у США свої культові альбоми видавали “Iron Maiden”, “Judas Prist” та “Metallica”, в Україні теж з’явились свої культові герої – “Брати Гадюкіни” та “ВВ” (Воплі Відоплясова). Брати Гадюкіни видали свою першу платівку українською мовою у 1989 році – цей альбом переписували з бабіни на бабіну, заслуховували, передавали з рук у руки, слухали по гуртожитках… І це був ефект бомби, що миттєво розірвалася. Музичний критик Артемій Троїцький називає Воплі Відоплясова, або, попросту, ВВ кращим рок-гуртом України 80-их років (альбом “Танці”, записаний у 1989-му та випущений на лейблі Фонограф, потрапив у книгу “100 магнітоальбомів радянського року” Олександра Кушніра). Їм на п’яти наступали інші рокери “Мертвій Півень”, “Гуцули”, “Плач Єремії”, “Кому Вниз”.
У Києві, Харкові та Львові рок-музику почали грати на початку 1960-х років. Таким чином, це ранній період існування рок-музики, яка зародилася у США в 50-х роках. У 60-х рок-н-рол тільки поширювався в Європі. Таке доволі раннє проникнення рок-н-ролу в Західну Україну стало можливе через деяке загальне послаблення радянського тоталітаризму із його антизахідною риторикою і боротьбою з космополітизмом та “преклонінням” молоді перед капіталістичним Заходом. Крім “ворожих” радіо-голосів Бі-Бі-Сі чи “Голосу Америки”, існували ще радіостанції Польщі, Румунії, Чехословаччини, які “крутили” рок-музику.
Музичний критик О. Євтушенко вважав, що рок-н-рол у Львові почали грати близько 1963 року. У 1963–1964 роках біґ-біт група, учасником якої був Ю. Шаріфов, уперше витіснила з клубу естрадний оркестр. Колектив Ю. Шаріфова першим в Україні, а може й у СРСР професійно грав на вечірках на електричних гітарах. Показово, що з усього СРСР швидше (у 1961 році) рок-групу утворили в “прозахідній” Латвії.
Чи не найбільш професійною біґ-біт групою 60-х у Львові Ілля “Лемко” Семенов називає “Лиси” під керуванням Чугунова. Вони зорганізувалися у студентських гуртожитках Політехніки на вул. Чистій, потім – як і група Ю. Шаріфова – перебралися в клуб будівельників “Газ”. “Лиси” одні з перших у Львові почали грати власні пісні. Сама назва “Лиси”, у множині, нагадує назви аналогічних західних біґ-бітових і ритм-н- блюзових гуртів: “The Shadows”, “The Searchers”, “The Hollies”, “The Kinks”, “The Troggs”, “The Animals”, “The Yardbirds” чи загальновідомі “The Beatles”. Серед піонерів біґ-біт/рок-музики у Львові того часу були Володимир Боярський, Юрій Павлов, славетний Борис Пивоваров, Євген Струц та інші. Характерною ознакою львівських музикантів усіх років, починаючи з ранніх 60-х, була висока виконавська майстерність і технічний рівень, витонченість, віртуозність виконання. Так, у Львові починав грати відомий як найвидатніший гітарист СРСР, якого Бі-Бі-Сі назвало “радянським Еріком Клептоном”, Борис Пивоваров. Він по 12-14 годин вдома вправлявся у грі на гітарі і, як подейкували, навіть у туалет ходив із нею. Згодом він був відомий із виступів з найстарішим у СРСР джазовим оркестром О. Лундстрема.
Бас-гітарист Юрій Павлов виступав у складі джазового “Тендер-блюзу” (Львів). Євген Струц брав участь у записі першої в СРСР рок-платівки у складі тульського “Електрона”. Ряд груп, які грали біґ-біт на танцях, не мали своєї назви – тоді ще не існувало такої традиції.
Наприкінці 1960-х – початку 1970-х років у Львові спостерігається бурхливий розвиток, бум біґ-біту і загалом рок-музики. На початку 70-х років кількість якісних виконавців і груп ще збільшилася, що дозволило окремим з них здобути всеукраїнську, і навіть всесоюзну популярність. На думку багатьох, безумовно найкращою львівською рок-групою того часу був “Ореол”, що з початку 70-х років грав у Будинку культури будівельників із її славетним лідером-гітаристом Олександром Балабаном. На думку інших, найкращою була “Арніка”, утворена 1972 року після злиття біґ-бітового ансамблю “Еврика” (керівник Юрій Варум) і гурту Львівського фізико-механічного інституту “Quo Vadis?”.
Панівним стилем у львівській і загалом українській рок-музиці 70-х став, на зміну біґ- біту, джаз-рок a-la “Chicago” і “Blood, Sweat & Tears”, а також блюз- і арт-рок. Саме в стилі джаз-року головно продовжувала розвиватися “Арніка” з сильною духовою секцією, а також гурти “Мандри” (заснований у 1970 році, відновлений у 2000-х як “The Mandry”), “Лабіринт” Ю. Варума, частково “Ватра” (1971 рік М. Мануляка та інші. Це були групи з великими інструментальними складами...
Більше можна прочитати ТУТ:

Коли навчати вчителям і навчатися учням? Про надмірну кількість конкурсів та свят у школах


 Освітня омбудсменка Надія Лещик звернула увагу на надмірну кількість конкурсів та свят у школах. У звʼязку з цим виникає надмірне навантаження для вчителів, адже вони мають долучитися до тієї чи іншої активності і потім прозвітувати про це.

Водночас, за словами посадовиці, виховання школярів не повинно зводитися лише до урочистих заходів, а відбуватися як під час уроків, так і поза ними. Про це Лещик написала у Facebook. Вона зазначила, що людяність і патріотизм мають бути закладені у процес вивчення предметів.

“Конкурси, акції, свята – це типовий тиждень у звичайній українській школі. Водночас ми небезпідставно чуємо звідусіль про фізичне й емоційне перевантаження педагогів, що спричиняє відтік кадрів. Поруч із навчанням дітей і їх вихованням у процесі цього вчителі отримують десятки обов’язкових завдань “згори” – долучитися до тієї чи іншої активності, прозвітувати й обов’язково з десятками фото, і розмістити це все на вебсайті закладу. Бо коли нема фото – то і роботи начебто не було. Чи отримують від такого користь учасники освітнього процесу? Чи не порушує це автономію закладу освіти, педагогічну свободу і принципи освітньої діяльності? Питання риторичне”, – написала освітня омбудсменка.

За підрахунками служби освітнього омбудсмена, в Україні має відбутися у 2025 році:

  • 485 тематичних заходів, присвячених памʼятним датам та ювілеям;
  • 274 Всеукраїнських та міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю (за основними напрямами позашкільної освіти);
  • 518 фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань (частина з них орієнтована на студентів, і частина – на школярів. Також у цю кількість закладено семінари-наради для викладачів, вчителів, які не є змаганнями);
  • Міжнародні та Всеукраїнські конкурси для учнів (наприклад, Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика тощо);
  • заходи, передбачені обласними програмами та планами на рівні області, району й громади;
  • організовані інститутами громадянського суспільства (громадськими організаціями, благодійними фондами тощо), представниками бізнесу;
  • заходи, які організовуються і проводяться з ініціативи самого закладу освіти чи на виконання його локальних актів, наприклад, планів закладу.

Освітня омбудсменка зауважила, що для організації якісного виховного процесу у школі вчителі повинні мати вільний час та академічну свободу. Так, педагоги зможуть самостійно вирішувати, які саме активності стануть доречними.

“Маємо пам’ятати: щоб виховати вільну особистість, важливо, щоб ті, хто це робить, мав свободу дій. Слід пам’ятати, що виховна робота – це не -енна кількість заходів!Заходи, які організовуються поза навчальними заняттями, мають проводитися не під примусом наказів згори”, – додала посадовиця.

Вона зазначила, що готує листа до органів влади щодо доцільності проведення такої кількості конкурсів та з проханням переглянути їх чисельність, щоб зменшити навантаження на вчителів та заклади освіти.

Джерело 

Мета МОН – закрити побільше шкіл і зекономити побільше коштів?


 Інна Фрідкіна

Тепер вкотре внесли зміни, списуючи на власне «нечітке формулювання», яке, начебто, призвело до нерозуміння на місцях, з чого і виникла завелика кількість ліцеїв. І це Міністерство освіти, яке наразі повинно все досконало обдумати! Так ні! Ледь не кожного дня вносяться якісь зміни та доповнення, за повною відсутністю стратегічного мислення. Та й тактичного теж.

У 2021 році вже планувалось створювати ліцеї лише тоді, коли в паралелі є чотири класи по 25 учнів в кожному, а громада нараховує понад 50 тисяч мешканців. За таким принципом, ліцеї могли би бути тільки у великих містах. По суті, обмежувався доступ дітей із сіл та містечок до повної середньої освіти. ВРУ не підтримала даний законопроєкт.

Окрім того, замість вимоги чотирьох паралельних класів в ліцеї, до другого читання внесено зміни, що класів може бути два на паралель, та знято обмеження кількісного наповнення старших класів. Такі на сьогодні норми Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Однак пан Сташків вирішив, що «така вимога не дозволяє якісно реалізувати вибір освітніх траєкторій і не відповідає суті поняття «академічний ліцей», про що розповів на серпневій Конференції-2024. Тому знову внесли зміни до Закону про загальну середню освіту.

Відповідно до цих змін, у ліцеї, де діти зможуть отримати повну загальну середню освіту, має бути 4 десятих, 4 одинадцятих і 4 дванадцятих класи, не менше, як по 25 учнів у кожному. Якщо ж у громаді стільки не набереться, ліцею не буде. А дитина, за бажанням, зможе продовжити навчання в ліцеї іншої громади, куди добиратиметься кожного дня, або житиме на постійній основі в пансіонах при цьому ліцеї.

Формування ліцеїв починається в 2027 році і остаточно закінчиться в 2030. Тобто сьогоднішні семикласники, які вчаться за програмою НУШ, стануть першими, хто в 2027 підуть у десятий клас та матимуть можливість вчитись у такому навчальному закладі.

Сташків підкреслив, що ліцеї мають бути обов’язково відокремлені від початкових шкіл та гімназій, окрім винятків, які визначатиме уряд.

І, звичайно, «у МОН прагнуть затвердити положення про ліцей, щоб зафіксувати мінімальні вимоги щодо вибору предметів, безпечного та інклюзивного середовища, харчування, підвезення, проживання учнів у пансіонах».

Упевнена, то положення буде таке саме далеке від реальності, як далекі від неї обіцянки МОН. Вже маємо за приклад НУШ, оснащення якої практично цілком і повністю лягло на плечі учителів, батьків та місцевих органів влади.

Отже, існує цілком обґрунтована думка, що нормальних доріг не буде, достатньої кількості шкільних автобусів не буде, достатньої кількості пансіонів (гуртожитків), які відповідали б певним вимогам, не буде. Я вже мовчу про харчування. А головне, ніхто не повідомляє, чи є на все кошти і хто має ці кошти надати.

Може, знов усе звалять на батьків, які раніше самотужки ремонтували класи, а тепер ще будуть ремонтувати пансіонати (гуртожитки) і по черзі готувати дітям сніданки, обіди та вечері і чергувати там?

І ніхто не каже, куди подінуть школярів, які муситимуть залишити приміщення, у якому вони навчались, тому що там знаходитиметься ліцей. У містах то не є проблемою, а в сільських громадах з великою розгалуженістю сіл, буде справжня катастрофа.

Чи під ліцей зводитимуть нову будівлю, що в наших реаліях виглядає, як повний маразм? А що буде з ліцеями, котрі вже працюють за відповідним профілем, як от фізико-математичний або, скажімо, гуманітарний? Чи їх теж ліквідують, якщо там менше учнів, ніж гласять зміни до Закону?

Досі не виходить з пам’яті візит у 2018 році тодішньої міністерки Гриневич до однієї школи спального району столиці. Пані була страшенно обурена і вражена переповненими першими класами, у яких навчалось до 35 учнів, і що в тих класах немає різних куточків, спеціальних зонувань та ранкового кола за стандартом НУШ. І директор отримав завдання думати, де взяти просторі класні кімнати.

Пройшло років шість. Можливо, у тому навчальному закладі щось і змінилось. Але на той час я б запропонувала пані Гриневич самій подумати, де взяти ті просторі класи. Або віддати під НУШ будівлю Міносвіти. Там точно достатньо різних куточків та зон.

Однак сам цей факт (і не один) свідчить про те, що тоді нічого не було ні прораховано, ні підраховано, ні продумано. І НУШ вводилась, практично, на порожньому місці. Маю підозру, що з профільними ліцеями ситуація повториться.

«Чітко» відомо лише одне: під гаслом «Усе найкраще – дітям!» горе-реформатори таки позакривають все, що не відповідатиме їхнім видумкам.

Безумовно, переважна більшість школярів після дев’ятого класу виїде за кордон, щоб отримати повну середню освіту там, або будуть освоювати професійні навички в коледжах (училищах, технікумах) в Україні. Хоча, оскільки наші новатори вже почали реформувати і там, дуже сумнівно, що від цих навчально-професійних закладів залишиться щось путнє.

Також немає впевненості, що хтось захоче відправляти своїх нащадків у пансіон в інше місто в такий тривожний час. Чи є гарантія, що в 2027 році у нас в країні все налагодиться і буде спокійно та стабільно?

Навіть не мрійте, що це ще не зараз, що до цього часу все може змінитись і ваших дітей то не торкнеться. Торкнеться, ще й як!

Уже скорочується кількість ліцеїв, за яку проголосували депутати міських та сільських рад. Уже закладаються зміни в бюджеті. Уже впроваджуються трансформації, які потім відмінити буде просто нереально. Як приклад, маємо НУШ, яку досі не скасували чи хоча б призупинили.

А місцеве самоврядування стало таким собі безправним виконавцем. Не хочете слідувати Закону і скоротити  мережу ліцеїв – не скорочуйте. Ваші депутата за це проголосували – чудово. Але фінансування від держави ви не отримаєте. Жодної копійки. Навіть на зарплату вчителям. Утримуйте коштом бюджету громади, що насправді абсолютно нереально.

Війна не вічна. Вона обов'язково закінчиться. То чому б не закривати ліцеї, а давати можливість українській дітворі отримати доступну державну безкоштовну якісну повну середню освіту? Оголосити в усіх усюдах: «Рідні наші, повертайтесь додому! Ми відкриємо для вас школи, ліцеї, гімназії! Ми дамо вам усі можливості вчитись! Тільки повертайтесь! Ви – надія України, її майбутнє, і без вас жодна перемога не має сенсу!» І вони обов’язково повернуться.

Натомість наша влада відкрито робить все, щоб лишити Україну без цього майбутнього, постійно проголошуючи, що народжуваність падає, демографічна ситуація жалюгідна, кількість дітей стає все менше і менше. І не потрібно нам стільки шкіл, гімназій, ліцеїв.

Хоча, переглядаючи офіційну сторінку МОН у Фейсбуці, бачимо там лише щасливі, веселі обличчя, і немає жодного натяку на той жах, який насправді відбувається в освітній галузі. Хіба що в коментарях…

До речі, усе це стосується лише державної освіти і комунальних навчальних закладів. Приватні працюватимуть за іншими законами, оскільки, поряд з державною субвенцією, мають свою систему фінансування. І, як не дивно це звучить, заможні зможуть навчатись в Україні.

А ті, хто не матиме достатньо коштів, муситимуть їхати за кордон, бо там дешевше або взагалі безкоштовно. Про те, що мої передбачення мають під собою підставу, свідчить ситуація в столиці, де в приватних школах цьогоріч в середньому на 25−30% більше учнів, порівняно з минулорічним сезоном. Припускаю, що таке не лише в столиці.

Але наше міністерство аналогічне становище повністю влаштовує, бо головна ціль МОН – закрити якомога більше державних (комунальних) навчальних закладів і якомога більше коштів зекономити. Про інтереси українських дітей мова не йде взагалі!

Доля професійних ліцеїв для мене суцільна загадка. Та й називаються вони вже якось інакше. Де візьмуться кошти, яких потрібно сила-силенна, спеціальні приміщення, фахові програми, висококваліфіковані спеціалісти? Що станеться з діючими профтехучилищами, коледжами і технікумами та якою буде їхня роль в освітньому процесі?

На сьогодні, зміни до Закону ще не були проголосовані ВРУ. Однак, судячи з того, які директиви щодо реорганізації навчальних закладів спускаються на місця, Міносвіти впевнене, що народні обранці ті зміни обов’язково підтримають. Мабуть, вже договорились. Ну куди ж у нас без «договорняків»…

Автор: Інна Фрідкіна, учителька англійської мови, журналістка.

Джерело