Методичні та творчі розробки для уроків музичного мистецтва, позакласної роботи. Пісні для дітей
четвер, 28 вересня 2023 р.
Цифровізація та українські реалії
середа, 27 вересня 2023 р.
вівторок, 26 вересня 2023 р.
Російський балет
Балерини позують разом із російськими військовими в Єкатеринбурзі. Чудова ілюстрація pускава міра. Спочатку у них язик, музика, "культура", церква, всьо рускає, а потім пруть танки
Станіслав Людкевич
9 вересня день пам'яті Станіслава Людкевича - корифея української музики, композитора, диригента, викладача, музикознавця, фольклориста, науковця, редактора музичних видань (1879-1979).
Михайло Донець
10 вересня 1941 р. у в'язницях Києва радянськими спецслужбами без вироку суду було розстріляно всіх в'язнів. Серед них був і Михайло Донець - видатний український оперний співак (бас), жертва сталінського режиму (1883-1941).
80 років хору імені Григорія Верьовки
80 років тому, 11 вересня 1943 р., в Харкові було створено всесвітньо відомий хоровий колектив - нині Національний Заслужений Академічний Український Народний хор ім. Г.Верьовки
Про перший фестиваль "Червона рута"
17 вересня 1989 р. в Чернівцях розпочався перший фестиваль "Червона рута", який здійснив справжню революцію в українській культурі, ставши не просто культурною подією, а феноменом, поступом у здобутті незалежності Української держави. Фестиваль отримав назву "Червона рута" через Володимира Івасюка, який відкрив нову сторінку в історії української пісні, модернізувавши її. Днями виповнилося 50 років легендарній пісні "Червона рута". Пісні Володимира Івасюка невмирущі.
Соломія Крушельницька
На сценах світу Крушельницька не мала рівної, її сопрано на три октави підкорило планету. Коли країна срібла відзначала своє століття, гімн Аргентини виконувала Соломія. До неї часто сваталися багаті та знатні особи, але від чужого злота, під очима болото, – казала співачка. Одного разу до неї приїхав аптекар Іван Білинський, перша особа при дворі короля Єгипту. Українець, який матеріально підтримував Лесю Українку. Закоханий Іван залишився довічним другом, посилав подарунки, гроші для роздачі талановитим молодим українцям. Вона виступала в Одесі. У Петербурзі вона давала концерт для царської родини. Цар запитав: «Якою мовою Ви співаєте?» «Мовою мого народу, українського народу». Польські студенти за те, що вона підкреслювала свою українськість, мали намір влаштувати їй котячий концерт.
Куди б не їхала Крушельницька, її супроводжував адвокат Чезарре Річчіоні, мер м. Віареджо. Він запалив її вогнем власного кохання. Вони одружилися 10 липня 1910 року в Буенос-Айресі, де в той час виступала 38-річна Соломія.
На березі моря вони мали триповерхову хатинку, наповнену щастям взаємного кохання і поваги.
З 40 років Соломія працювала тільки як камерна співачка. У 57 років королева сцени дала свій прощальний концерт. Тоді світ почув її кредо: «Бажаю так скінчити я свій шлях, як починала: зі співом на вустах». В Італії заснували золоту, срібну і бронзову медаль її імені для щорічних конкурсів «молодих соловейків».
Напередодні другої світової Крушельницька востаннє почула слова чоловіка «Соло міа, моє сонце». Вдова приїхала до сестри у Львів, там вона зламала ногу у стегні, довго прохворіла і не змогла втекти від «визволителів». А для «товаришів» пані у капелюшку та білих рукавичках була чужорідним тілом. Їй із сестрою надали чотири кімнати на другому поверсі власного будинку, а саму кам’яницю націоналізували.
Соломія Амвросіївна не отримала радянського громадянства, поки не написала заяву про передачу своєї італійської вілли й усього майна радянській державі. Віллу відразу ж продали, компенсувавши власниці мізерну частину від її вартості.
Тільки у 1951 р. Соломії Крушельницькій присвоїли звання заслуженого діяча мистецтв УРСР, а в жовтні 1952 р., за місяць до кончини, С. Крушельницька отримала звання професора. У її репертуарі (а у Львові вона продовжувала виконувати вкраїнські пісні), незважаючи на натяки спецслужб, не було жодного твору про партію, Леніна чи Сталіна.
Анатолій Солов'яненко
25 вересня виповнився б 91 рік Анатолію Солов'яненку - славетному українському оперному співаку, народному артисту України, Шевченківському лавреату, Герою України (1932 -1999).
Михайло Калачевський
26 вересня виповнюється 172 роки від дня народження Михайла Калачевського - українського композитора, піаніста, автора першої української симфонії, громадського діяча, юриста, (1851-1907).
четвер, 14 вересня 2023 р.
неділя, 10 вересня 2023 р.
СКІЛЬКИ ПЛАТЯТЬ ВЧИТЕЛЯМ У ПОЛЬЩІ, Й ЧОМУ В УКРАЇНІ НЕ ТАК
Зарплати педагогів усіх рангів – від дитячих садочків до закладів вищої освіти – ніколи не були занадто високими. Не зважаючи на те, що працівники освіти часто-густо вкладають у свою професію всю душу, оплата їхньої праці залишає бажати кращого. І не тільки в Україні…
Скільки грошей отримують вчителі в Польщі та Україні, а також які надбавки та бонуси до базових ставок існують, читайте далі в матеріалі Styler.
Нарахування зарплат учителям у Польщі
У Польщі, як і в багатьох інших державах, вчителі отримують не тільки базову ставку, а можуть розраховувати на низку надбавок, премій та інших пільг.
Розмір посадового окладу вчителя у Польщі залежить від:
- кваліфікації
- ступеня підвищення кваліфікації
- кількості обов’язкових занять
Надбавки можуть бути:
- за вислугу років
- мотиваційні (заохочувальні надбавки, премії)
- функціональні (за виконання функцій класного керівника тощо)
- за умови праці
- за надурочні години (чи години позаштатного заміщення)
- стартові вигоди
А їхній розмір залежить від:
- займаної посади
- стажу роботи
- якості виконаної роботи
- виконання додаткових завдань чи заходів
- інших функцій (чи обтяжливих умов праці)
Скільки отримують польські педагоги
Згідно з інформацією польського правового і економічного видання Dziennik Gazeta Prawna, мінімальна заробітна плата вчителя з вищою освітою (магістр) та педагогічною підготовкою становить:
- вчитель-початківець – 3 690 злотих (брутто – до віднімання різних виплат, податків) (близько 31 826 грн)
- призначений учитель – 3 890 злотих (брутто) (близько 33 551 грн)
- дипломований учитель – 4 550 злотих (брутто) (близько 39 243 грн)
Водночас мінімальна базова заробітна плата вчителів з іншою освітою є дещо нижчою:
- вчитель-початківець – 3 600 злотих (близько 31 050 грн)
- призначений учитель – 3 700 злотих (близько 31 912 грн)
- дипломований учитель – 3 960 злотих (близько 34 155 грн)
Зазначимо також, що вчителі Польщі активно домагаються підвищення зарплат. Ймовірно, найближчим часом ці цифри можуть змінитись.
Нарахування зарплат учителям в Україні
В межах Національної (не)конференції EdCamp Воля 2023 міністр освіти й науки Оксен Лісовий розповів, що існуюча система оплати праці вчителів передбачає маленьку базову ставку та купу надбавок.
Виходячи з цього, типовим рішенням для деяких засновників шкіл стає така собі “економія” – надбавки прибирають і освітяни живуть на копійки.
Типи надбавок до основного посадового окладу педагогічних працівників:
- за вислугу років
- за престижність праці
- за сумлінну працю
- на оздоровлення (при наданні щорічної основної відпустки)
- за класне керівництво
- за перевірку зошитів і робіт (з іноземної мови, технічної механіки (конструювання) та креслення – 10%, з математики – 15%, з мови та літератури – 20%)
- інші доплати (можуть залежати від підвищення, типу закладу, завідування кабінетами колективів тощо)
Надбавки за вислугу років (стаж роботи) становлять:
- понад 3 роки стажу – 10% посадового окладу
- понад 10 років стажу – 20% посадового окладу
- понад 20 років стажу – 30% посадового окладу
На підвищення зарплати у розмірі 10% від посадового окладу мають право вчителі, які отримали педагогічні звання:
- старший вчитель
- старший викладач
- старший вихователь
- керівник гуртка-методист
- педагог-організатор-методист
- практичний психолог-методист
- старший вожатий-методист
- майстер виробничого навчання II категорії
На підвищення зарплати у розмірі 15% від посадового окладу мають право вчителі, які отримали педагогічні звання:
- вчитель-методист
- викладач-методист
- вихователь-методист
- майстер виробничого навчання І категорії
Скільки реально отримують українські педагоги
У 2023 році очікувалося підвищення зарплат вчителів і зарплата молодого вчителя мала стартувати від 15 000 грн. Однак через повномасштабну війну з РФ цього не сталося.
Згідно з даними МОН, нині зарплати педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти (без доплат) з розрахунку 18 годин на тиждень такі:
- молодий вчитель без категорії та з малим стажем роботи – 5 699 грн
- вчитель І категорії – 6 567 грн
- вчитель вищої категорії – 7 001 грн
- директор закладу ЗСО – 8 679 грн
Середні зарплати (з доплатами) з розрахунку 18 годин на тиждень можуть становити:
- молодий вчитель без категорії та з малим стажем роботи – 10 574 грн
- вчитель І категорії – 12 906 грн
- вчитель вищої категорії – 13 759 грн
- директор закладу ЗСО – 16 102 грн
Що й коли може змінитися
За словами Лісового, підвищити зарплату вчителям наразі дуже складно.