пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

Повідомлення через роки

Після Другої світової, у одному з нацистських концтаборів знайшли листа, адресованого вчителям. Там було написано:
"Любі вчителі. Я- той, хто вижив у концтаборі. Мої очі бачили те, чого не повинен був бачити ніхто. Я бачив газові камери, сконструйовані кваліфікованими інженерами. Я бачив дітей, яких вбили досвідчені лікарі, Я бачив немовлят, яких отруїли освічені й навчені медсестри. Люди з вищою освітою, з дипломами, вбивали, труїли і палили інших людей. У мене є сумніви щодо важливості освіти. Прошу вас- дбайте про те, щоб діти, яких ви вчите ставали, насамперед, людьми.
Вся арифметика, письмо та читання не мають значення, якщо наші діти не стануть більш людяними."

 

НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ: ЧОМУ ВЧИТЕЛІ ЙДУТЬ ЗІ ШКОЛИ

Днями Державний центр зайнятості повідомив, що в Україні 2024 року найбільший дефіцит кадрів, порівняно з іншими галузями господарського комплексу, був у сфері освіти. Освітянська галузь потребувала близько 25 тисяч людей. І це при тому, що понад тисячу шкіл залишилися на окупованих ворогом територіях; майже мільйон українських дітей шкільного віку перебуває за кордоном; кількість загальноосвітніх закладів України, за даними Інституту освітньої аналітики, 2023/2024 навчального року скоротилася на 14% проти 2020/2021; у дуже багатьох школах учительські вакансії зайняли не ті, хто є вчителями за покликанням, а ті, кому потрібно було отримати бронь від служби у Збройних силах України. Тобто реальна ситуація з дефіцитом учительських кадрів є набагато гіршою, ніж та, про яку повідомляє Державна служба зайнятості.

За даними моїх багаторічних досліджень історії української освіти, такої ситуації в ній не було ніколи. За винятком кінця 30-х років минулого століття, коли після сталінської боротьби з «ворогами народу» із закладів освіти було «вичищено» тисячі вчителів. Однак чи варто порівнювати тодішні й теперішні масштаби дефіциту педагогічних кадрів — запитання риторичне.

Впевнений, що кадрова катастрофа в освіті стала якщо не основним, то дуже відчутним результатом так званих реформ, які калатали українську освіту впродовж останніх 33 років. За ці роки було практично знищено мотивацію займатися ефективною педагогічною діяльністю, до межі знецінено роль і місце вчителя в суспільному житті. Його перетворили на безправного й безсловесного надавача освітніх послуг, сформували з нього, образно кажучи, цапа-відбувайла за проблеми, які виходять далеко за межі його професійної діяльності та які не під силу змінити одній людині чи навіть усій системі освіти. Постійне зростання рівня вимог до педагогічної діяльності на тлі різкого зменшення уваги й турботи про цю діяльність із боку держави стає причиною того, що найближчими роками в школах не буде кому працювати. Навіть істотне скорочення мережі закладів загальної освіти, яке сьогодні посилено адвокатують українські вищі освітні чиновники вкупі з багатьма керівниками територіальних громад, котрі є відвертими школофобами, ситуації не врятує. Здається, що за 33 роки в нашій країні погано усвідомили просту істину: реальні реформи в українській освіті залежать не від змін у змісті, структурі, організації освітнього процесу, не від новітнього обладнання та розфарбованих стін закладів освіти, не від запровадження нових навчальних курсів чи переходу до інтегрованих навчальних предметів, а від УЧИТЕЛЯ.

Якщо на проблему дефіциту вчительських кадрів дивитися лише з редукціоністських позицій, то в її основі — низька заробітна плата педагогів. Так, вона є ганебно низькою й не забезпечує нормальних умов для фізичного існування вчителя. Однак вважати низьку зарплату єдиним чинником, що формує кадровий голод в освіті, принципово неправильно. Не хлібом єдиним живе вчитель. Є низка чинників, які не дають змоги той хліб заробляти спокійно, гідно та гармонійно. Але про них в Україні відверто говорити не прийнято.

Одним із таких чинників є засилля контролерів роботи закладів освіти і наглядачів за роботою вчителя. І це вчителів дуже принижує, завдає шкоди авторитету педагогічної діяльності загалом і формує власну негативну самооцінку. Освітяни в соцмережах публікують переліки з 26 (!) різних державних установ та інституцій, які наглядають за роботою закладів освіти й учителів. Насправді таких — 32, включно з місцевими органами управління освітою та нещодавно створеними місцевими центрами професійного розвитку вчителів. У цих структурах працюють тисячі чиновників і так званих методистів, для яких контроль і нагляд за діяльністю закладів освіти й учителів є офіційним і неофіційним джерелом їхнього існування. До того ж кількість наглядачів і контролерів останніми роками зросла. За прикладами далеко ходити не потрібно. Скажімо, якщо в порівняно невеликій області до децентралізації функціонувало 33 районних і міських відділи освіти, то сьогодні кожна з 69 територіальних громад створила власні відділи освіти, і залишилося ще кілька районних. Якщо ще п’ять-десять років тому контроль над роботою закладів освіти і вчителів на рівні областей здійснювали лише обласні відділи (управління, департаменти) освіти, то тепер до них долучилися солідні за штатами та повноваженнями регіональні органи Державної служби якості освіти. Не кажучи вже про регіональні представництва інших загальнодержавних освітянських установ, які офіційно не мають здійснювати функцію контролю, але начальниками щодо освітян на місцях себе вважають. Із усіма наслідками, які з цього випливають. Тому постає риторичне запитання: який учитель чи директор, що адекватно працює, може витримати таке цунамі інстанцій перевірки та контролю?

Наступним чинником, що, як стверджують багато педагогів, убиває будь-яке бажання ефективно працювати, є радянські засади системи оплати праці вчителів. Ця система сформувалася іще в радянській школі в середині 30-х років минулого століття й живе донині. Йдеться про методику визначення розміру оплати праці педагога з огляду на суто формальні показники: освіту, стаж роботи, наявність категорії чи звання… Інакше кажучи, якщо до загальноосвітньої школи прийшов молодий учитель іноземної мови, рівень володіння якою в нього підтверджений міжнародними сертифікатами, а поруч працює педагог, котрий навчає іноземної мови за методичками тридцятирічної давнини, то останній за будь-яких умов отримуватиме набагато більшу заробітну плату, ніж молодий спеціаліст. Бажання змінювати систему оплати праці педагогів, базуючись не на формальних показниках, а на результатах їхньої роботи, декларували щонайменше п’ять із останніх тринадцяти міністрів освіти України. Та тільки хура й досі там. В Україні немає системи оцінювання праці вчителів, яка була б вагомим мотиваційним елементом ефективної педагогічної діяльності. Замість формування такої системи сила-силенна чиновників займається ганьбищем, що має назву «атестація педагогічних кадрів». До речі, навіть найдопитливіший дослідник не знайде офіційних даних про те, скільки українських педагогів такої атестації не пройшли через невідповідність посаді за рівнем знань, професійної майстерності тощо. Чи таких, з дозволу сказати, «педагогів» в Україні немає? Проте, хоч як смішно, навіть такі отримуватимуть зарплату більшу, ніж молодий педагог, який уміє, хоче й може працювати з дітьми.

Серйозним демотиваційним і навіть образливим чинником для праці педагогів стало невпинне зростання кількості осіб (зазвичай самозванців), які вважають, що їхня місія — вчити вчителів, як ті мають працювати. І таких «навчителів» — тьма: від посадових осіб у органах управління освітою до візіонерів різноманітних громадських організацій; від освітянських методистів до буйно розквітлої останніми роками когорти «експертів», які  стали такими після п’яти днів підготовки на якихось курсах. Учитель перенасичений різноманітними інструкціями, методичними рекомендаціями, циркулярними вказівками, формалізованими процедурами… За прикладом ходити далеко немає потреби. Так, минулої весни Міністерство освіти і науки розробило дивні рекомендації щодо запровадження нової системи оцінювання результатів навчання кожного учня базової школи за кількома десятками показників. На думку величезної кількості педагогів, це абсолютно формалізована система, яка не матиме позитивних результатів від упровадження її в практику, натомість додатково навантажить учителя силою-силенною бюрократичних процедур, внесе небажану напругу у відносини з батьками здобувачів освіти тощо. Освітяни зібрали кілька десятків тисяч підписів під зверненням до МОН із проханням переглянути цю систему. У міністерстві пообіцяли… вкотре роз’яснити нову систему, її важливість і корисність, провівши для цього вебінари. Відмовлятися від неї МОН не збирається. І це при тому, що оцінювання результатів навчання є складником освітнього процесу, а відповідно до чинного законодавства, кожен педагогічний працівник має право на академічну свободу в здійсненні процесу навчання. Тобто як оцінювати учнів, кожен педагог має право вирішувати самостійно. До речі, щось подібне немислиме в освітніх системах переважної більшості країн світу. Там міністри освіти НЕ ПІДПИСУЮТЬ рекомендацій і циркулярів учителям, як ті мають навчати, оцінювати, виховувати. Ба більше, як розповідають очевидці, скажімо, в США далеко не кожен директор школи знає прізвище міністра освіти, а ще більше не знають, чи є таке міністерство взагалі. Й освітня система від такого незнання не перестає функціонувати. В Україні вказівки, як працювати вчителю, дають усі: починаючи від міністра й закінчуючи найдрібнішим чиновником маленького відділу освіти. Це хороших педагогів ображає. І не тому, що не хочуть учитися. А тому, що не хочуть почуватися меншовартісними та розумовими інвалідами, яким потрібна підказка. Хороший учитель, якщо чогось не знає чи в чомусь потребує допомоги, завжди знайде, де і як її отримати, — живемо в інформаційному суспільстві. А хто не хоче вдосконалюватися в професійній майстерності, тому жоден циркуляр або підказка не допоможе. І в цій ситуації не бачу нічого ліпшого, ніж згадати слова Григорія Сковороди: «Не вчіть яблуню родити яблука. Краще відженіть від неї свиней». Але цього робити ніхто не хоче. Тож і сформували в українському педагогічному середовищі замість творчого ставлення до праці тупе виконання чинних інструкцій і нормативних документів. Для вчителя, професійна ментальність якого спрямована на творчість і розвиток, такі умови праці є своєрідною кліткою. І далеко не кожен креативний педагог хоче в ній існувати.

І про ще один чинник, який потужно мотивує педагогів забути дорогу до школи. Йдеться про «яжемать». Штучний інтелект пояснює, що «яжемать» — це саркастичний інтернет-мем і узагальнений образ жінки, котра виправдовує будь-яку свою поведінку тим, що вона — мати. На практиці це узагальнений образ багатьох батьків, які вважають, що їхня дитина в школі може творити що завгодно, а всі, включно з учителями, мають це терпіти. І не лише терпіти, а й потурати таким бажанням. Зазвичай такі батьки є досить агресивними, особливо тоді, коли вчитель відмовляє їм в особливому ставленні до їхньої дитини або робить їм зауваження. Для «яжемать» немає таких понять, як особистий простір учителя, професійна та людська гідність педагогів, їхній авторитет. Між іншим, «яжемать» не прилетіли з космосу. Десять років тому їх активувало… Міністерство освіти і науки. Нині опитування вчителів засвідчують, що значна кількість педагогів вважає ситуацію із «яжемать» такою, що істотно ускладнює і навіть унеможливлює педагогічну діяльність, оскільки замість партнерської співпраці вони постійно відчувають тиск і отримують необґрунтовані звинувачення в будь-чому. Звісно, можна багато розмірковувати про те, що вчителі не повинні конфліктувати, зобов’язані шукати шляхи співпраці, діяти дипломатично… Однак ті, хто стверджує таке, забувають, що уникнення конфлікту та пошуку співпраці мають бажати обидві сторони… На жаль, українське освітнє законодавство аж ніяк не захищає вчителя. Жодної такої норми в законодавчих актах немає. Законодавство не захищає ні від «яжемать», ні від бюрократів, контролерів і наглядачів, ні від «учителів учителів», ні від місцевих князьків-школофобів, ні від безпідставного втручання в професійну діяльність, ні від надмірного перевантаження обов’язками, що не належать до педагогічної праці. До речі, в низці країн ухвалено спеціальні закони на кшталт «Про захист учителів». У нас такого немає й не передбачається. Законодавці не бачать проблеми в тому, що вчителя потрібно захистити так само, як і забезпечити хлібом…

Тут варто нагадати, що в середині 40-х років минулого століття знаний українець Олександр Довженко у своїх листах писав: «Учитель у нас — істота забита, затуркана, задавлена злиднями, принижена перед кожним начальником, позбавлена елементарної поваги в суспільстві. Його слово не має ваги, його праця — без пошани, а його доля — безрадісна». Минуло 80 років від написання цих слів. Що змінилося?

Тож не хлібом єдиним живе вчитель. І не розуміти цього — означає не думати про те, що за кілька років у багатьох школах на урок до учнів не буде кому прийти.

джерело

вівторок, 25 лютого 2025 р.

Відеоспостереження за працівниками на робочому місці дозволяється виключно за наявності їхньої письмової згоди

 

Відповідно до ст. 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте й сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно статті 307 Цивільного кодексу України;
✅Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише ‼️ЗА ЇЇ ЗГОДОЮ. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
✅Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.
✅Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.
Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод у статті 8 проголошує право на повагу до приватного і сімейного життя.
Згідно з постановою Європейського суду із прав людини від 24 червня 2004 р. кожна людина має свою особисту зону інтересів, що є недоторканною навіть ‼️У РОБОЧИЙ ЧАС.
Відеоспостереження за працівниками на робочому місці дозволяється виключно за наявності їхньої письмової згоди. Це є оптимальним підходом, адже відповідно до чинного Кодексу законів про працю України, роботодавець зобов’язаний письмово ознайомити працівника з умовами праці (ч. 1 ст. 29 КЗпП), до яких належить і відеонагляд.
Дії, які має виконати роботодавець для впровадження відеоспостереження:
1️⃣Видати наказ про організацію системи відеоспостереження, з яким обов’язково ознайомити всіх працівників під підпис.
2️⃣Внести зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку, додавши пункт щодо функціонування системи відеонагляду.
3️⃣Розмістити попереджувальні знаки у приміщеннях, де ведеться відеоспостереження, у добре видимих місцях.
У разі недотримання зазначених правил результати відеоспостереження можуть бути визнані незаконними та стати підставою для оскарження у суді.
Отже, керуючись вищевикладеним:
1. Кабінет, класна кімната, аудиторія тощо вважаються робочим місцем педагогічного працівника. Тому ‼️‼️‼️ НІХТО не має права здійснювати фото- чи відеозйомку під час виконання ним професійних обов’язків без його згоди.
2. Правила внутрішнього трудового розпорядку мають містити чіткий порядок проведення відеоспостереження за педагогічними працівниками.
3. Приховане відеоспостереження дозволяється виключно правоохоронним органам на підставі рішення суду. Використання негласних технічних засобів збору інформації без належного дозволу тягне за собою кримінальну відповідальність відповідно до законодавства України.
4. Всі учасники освітнього процесу мають бути ознайомлені із правилами фото-, відеофіксації у закладі освіти.
З повагою - юрист, психолог Лілія ОРЕЛ.

вівторок, 18 лютого 2025 р.

 Чи це правильно, що викладачі воліють краще змінити роботу, ніж боротися за свої права?


Час підписувати наступну петицію, колеги

 

Підвищення заробітної плати педагогічним працівникам
Шановні вчителі! 👩‍🏫
Ви заслуговуєте на гідну увагу держави

Давайте разом спробуємо щось змінити 🫡

Напружена ситуація щодо оцінювання 5-9 класів

 

Тут в освіті нова напружена ситуація щодо оцінювання 5-9 класів, і деякі медіа дають в бекграунді мої цитати, які не про цю ситуацію, тому напевне варто дещо пояснити.
Почнемо зі свіжого: петиція про скасування рекомендацій щодо оцінювання навчальних результатів учнів 5-9 класів згідно нового Держстандарту набрала 25000 голосів, тому Кабмін має її розглянути і надати відповідь.
На цьому фоні МОН скасував вебінар про оцінювання по-новому, точніше переніс його на середину березня, пояснивши тим, що очікує "офіційних повідомлень Кабінету міністрів щодо петиції про скасування рекомендацій стосовно оцінювання результатів навчання". Трохи дивно, бо саме МОН мав би надати уряду це саме офіційне повідомлення з рекомендацією, що робити.
Хто вариться в темі освіти, знає, що складна дискусія з цим оцінюванням тривала і важка. Але це лише шматок проблеми, яка значно ширша. Спробую пояснити, чому не сприйняли нові рекомендації до оцінювання і чому, за моїми спостереженнями, вони довели градус кипіння до таких температур. А тим, хто доживе до кінця тексту - описати більш загальну проблему з оцінюванням в українських школах.
Отже, що сталося: перед самим навчальним роком в серпні МОН затвердив рекомендації щодо оцінювання учнів 5–9-х класів. Затвердив Наказом, тобто вони обовʼязкові до виконання. Згідно з ними, учителі вже з вересня мали оцінювати не лише знання учнів та учениць, а і їхні навички, розвиток, уміння. І робити це треба за групами результатів, яких в кожній галузі три або чотири.
Ідея правильна і передбачена реформою НУШ - оцінювати не лише те, що дитина зазубрила, а й як вона може користуватися знаннями, оцінювати різні навички окремо (наприклад, письмову чи усну взаємодію та роботу), показувати, в якому саме напрямку дитині щось дається краще, а чомусь треба приділити додаткову увагу.
Зробили це сміливі люди, бо оцінювання за групами результатів передбачені давно прийнятим Законом “Про загальну середню освіту”, але до 2024-го року чомусь ніхто цього не зробив. При всіх недоліках, це таки спроба створити систему, бо наразі з оцінюванням в Україні повна анархія і нижче я поясню це на прикладах. Але на жаль, взялися за верхівку айсберга і трохи збоку, а підводна частина тягнула вниз і дотягнула справу до петиції і змушення Кабміну тепер на це відповідати.
Оцінювання за групами результатів потребувало інших типів завдань, діяльності, інших типів контрольних робіт. Потребувало навчання вчителів і розʼяснень. Цього всього на початок навчального року не було. Тому буквальне виконання рекомендацій звелося до додаткової виснажливої “бухгалтерії” - механічого заповнення додаткових оцінок за групами результатів в зошитах і журналах. Там де вчитель ставив 30 оцінок, тепер мав поставити 90 чи 120. До того ж, чимало електронних журналів, на які школи спонукали переходити, не мали фунціоналу для такої форми оцінювання. Важливо зазначити, що були вчителі (як, власне, і на зорі реформи НУШ), які казали і навіть не боялись відкрито писати в місиві критичних коментарів “Слухайте, та я давно це роблю! Це ж чудово - показати дитині, що з письмовими роботами в неї все добре, а от з усною взаємодією треба попрацювати. Ну так, МОН запропонував занадто громіздку систему, але ж ідея правильна!”
Краще вам не бачити, що відповідали цим вчителям… Виснажені перевтомлені українські педагоги не готові без розʼяснень, підтримки і допомоги сприймати додатковий обʼєм роботи. Але розʼяснення почали зʼявлятися лише в листопаді. До того часу “бізнесмени” від освіти вже активно продавали в мережі схеми заповнення журналів і зразки протоколів рішення Педрад, яку модель оцінювання з трьох запропонованих обирає школа…
Я не знаю, яку відповідь на петицію надасть Кабмін. Скоро дізнаємось. Але цю передісторію я написала з єдиною метою: привернути увагу до того, що з оцінюванням в Україні велика загальна біда. Ми можемо гостро критикувати рекомендації оцінювання класів НУШ за групами результатів і рівень реалізації, але це була спроба створити систему. Бо зараз системи оцінювання в школах немає. Ні, я не перебільшую. Фактично, зараз кожен вчитель може оцінювати як він хоче. Марія Іванівна так, Сергій Іванович геть інакше, Наталя Петрівна ще інакше. Кожен з цих умовних вчителів може по-різному оцінити дві однакові роботи і їм нічого за це не буде.
Можна говорити багато про що, але зараз зупинюсь лише на одному аспекті, майже не можливому в розвинених освітніх системах: оцінювання як покарання.
Вчитель може поставити оцінку як покарання за поведінку. “Як може бути двійка, син же читав цей твір, при чому повний, не скорочений?” - питає мама. “Він взагалі мене не слухав на уроці, тому два!” - щиро відповідає вчителька і не розуміє, що з її відповіддю не так.
Вчитель може підняти учня, який, наприклад, розмовляв і поставити запитання чи дати роботу, яку він не давав в класі. Чи взагалі спитати щось з іншої теми, яку ще не проходити, і поставити оцінку.
Вчитель може поставити 8 умовному Івану, хоча в нього все правильно, але дуже брудно і багато закрелень, і 10 за ту ж роботу умовній Тетянці, хоча в неї дві суттєві помилки, але чисто і вона дуже старалась.
Українські вчителі в більшості своїй дають роботи без критеріїв оцінювання. Знайома мама колись попросила дати критерії оцінювання, щоб зрозуміти, чому ніяк не вдається вгодити вимогам вчительки, хоча дитина дуже старалась - її відправили читати Наказ МОН 2013-го року випуску…
В одній і тій же школі можуть бути різні форми перездачі робіт у різних вчителів. В когось не можна перескладати нічого, комусь можна всхлипнути і нічого не перездавати, все виправиться.
Двічі за шкільне життя моїх двох вже майже дорослих дітей я вдавалася до оскарження їхніх шкільних оцінок - по разу з кожним. Несправедливість була настільки очевидна, а я була впевнена в їхніх знаннях, що пропонувала школі скористатися закладеним в нормативці механізмом - зібрати комісію і комісійно оцінити знання дитини згідно критеріїв і програми. Результат: вчителі переглядали роботи, самостійно прозрівали і коригували оцінку. Мені було шкода, що комісій так ні разу і не зібрали, бо я знала, що дитина впорається і перескладе все добре і матиме цей досвід - виправити несправедливість. А так, здається, в них залишилось враження, що “мама порішала”, а це не те, чого я насправді хотіла.
І що найбільш образливо: в світі і в Європі є океан матеріалів з оцінювання. Цей досвід треба лише вивчити і перекласти. В мережі є мільйон гайдів для батьків з оцінюванням в різних школах з різних куточків світу. Сотні тисяч українських дітей зараз вимушено отримують цей досвід в європейських школах: коли завдання на перевірку - однакові для всіх, коли оцінка не може бути покаранням, як і додаткове оцінювання, коли контрольну роботу роздають разом з критеріями і дитина точно знає, що саме має зробити і на який бал.
В мене нема відповіді, що треба зробити, щоб виправити ситуацію. Але мені шкода, що здається, про це все навіть перестали говорити поза освітянськими колами. А проблема не вузькопрофільна, а насправді суспільна.

Пам’ятник Володимиру Івасюку у Львові

 

Пам’ятник Володимиру Івасюку у Львові: подарунок від Святослава Вакарчука
У центрі Львова, біля філармонії, стоїть пам’ятник Володимиру Івасюку – легендарному українському композитору, автору «Червоної рути». Але мало хто знає, що цей монумент з’явився завдяки Святославу Вакарчуку, який не лише ініціював встановлення пам’ятника, а й повністю профінансував його.
Пам’ятник урочисто відкрили 27 вересня 2011 року. Він виконаний зі штучного каменю, вкритого бронзовим напиленням, а його висота – 2,5 метра. Скульптор Сергій Олешко зобразив Івасюка молодим, у русі, ніби він іде, думаючи про нову мелодію. Це символізує його неперервний творчий шлях, який обірвався трагічно рано.
Вартість пам’ятника становила близько 300 тисяч гривень, і всі кошти на нього надав Вакарчук. Для нього Івасюк – це не просто музикант, а людина, яка своїми піснями пробуджувала національну свідомість українців навіть у радянські часи.
Сьогодні цей пам’ятник став місцем зустрічей, концертів і спогадів про геніального композитора. Це не просто статуя – це музична історія, що живе у серцях українців.
Чи доводилося вам бувати біля цього пам’ятника? Які емоції він у вас викликає?

Чому СРСР було вигідно назвати пісню "Розпрягайте, хлопці, коней" народною?

 Пісня "Розпрягайте, хлопці, коней" насправді не народна пісня. Хоча, якщо ви зайдете у Вікіпедію, то прочитаєте, що “Розпрягайте, хлопці, коні — українська народна пісня, відома у записах фольклористів починаючи з 19-го століття.” Насправді народною вона стала вже у радянські часи. Пісня з’явилася у радянському фільмі “Трактористи” В СРСР пісня стала широко відомою після виходу 1939 року на екрани фільму «Трактористи». Чому в Радянському союзі приховували ім'я автора пісні дізнавайтесь у цьому епізоді подкасту



Про щемливу пісню Січових стрільців "Журавлі".


 Про похоронну пісню Cічових стрільців, яку багато хто вважає народною дізнаєтесь у цьому епізоді подкасту. Ольга Боровець розповість про щемливу пісню Січових стрільців "Журавлі".

неділя, 16 лютого 2025 р.

Пісня на 14 лютого: Elvis Presley It's Now or Never

 мінус

 Текст	 It's now or never, 
come hold me tight
Kiss me my darling, 
be mine tonight
Tomorrow will be too late, 
it's now or never
My love won't wait.

When I first saw you 
with your smile so tender
My heart was captured, 
my soul surrendered
I'd spend a lifetime 
waiting for the right time
Now that your near 
the time is here at last.

It's now or never, 
come hold me tight
Kiss me my darling, 
be mine tonight
Tomorrow will be too late, 
it's now or never
My love won't wait.

Just like a willow, 
we would cry an ocean
If we lost true love 
and sweet devotion
Your lips excite me, 
let your arms invite me
For who knows when 
we'll meet again this way

It's now or never, 
come hold me tight
Kiss me my darling, 
be mine tonight
Tomorrow will be too late, 
it's now or never
My love won't wait.